Chiliz ve Socios Nedir? Fan Token Nasıl Alınır?

Chiliz ve Socios

Chiliz ve Socios Nedir? Fan Token Nasıl Alınır? – Taraftar token’ları, yani fan token’lar, Socios platformunun spor kulüpleri ve taraftarlar arasındaki etkileşimi artırma, taraftarlara kulüp kararlarında söz sahibi olma ve kulübün sağlayacağı avantajlardan yararlanma imkânı sunan kripto paralardır.

Peki Chiliz ve Socios Nedir? Fan Token Nasıl Alınır?

Socios platformu taraftar token’larını Ethereum blokzincirinde, bir “side chain” üzerinde çalıştırmakta ve Ethereum cüzdanları arasında transferi sadece tamsayı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Socios kendi kripto para birimi olan dünyadaki takımlarla anlaşıp kulüplere özel taraftar tokeni çıkaran ve bu tokenlerı maç bileti, forma vs. elde edilebilecek bir oluşumdur. Özellikle futbol tutkunları için geliştirilen güzel bir uygulama. Sevdiğiniz kulübün kararlarını etkilemek için oy sahibi olabilirsiniz. Tuttuğunuz takıma ait özel ödüller kazana bilir uygulama içinde ki yarışmalara katılabilirsiniz. Socios dünyanın her yerinden spor kulüpleriyle gerçekleştirdiği anlaşmalarla pek çok kulüp için “utility token” üretmiştir.

Türkiye’de Tokenı olan kulüpler Galatasaray $GAL Trabzon $TRA Başakşehir $IBF en sonra olarakta 4. turk takımı Göztepe $GOZ token.

Utility token nedir?

Utility token’lar belirli bir ürün ya da hizmete erişmek için kullanılan token’lardır. Utility token’lar bir yatırım aracı değildir. Elinde bulunduranlar bu token’lara karşılık herhangi bir girişimin sermayesinde hak sahibi değildir, edilen kârdan pay alma hakları yoktur. Token’lar ürün ve hizmetlere erişim için kullanılır. Ürün ve hizmetlerin fiyatları arz talebe göre değiştiği için fiyatlarındaki değişkenlik bu hizmetin karşılığını temsil eder.

Taraftar token’ları bu anlamda “utility token”dır. Socios platformundaki token’lar, spor kulüplerinin sağladığı imkânlara erişmek için kullanılmaktadır.

Chiliz (CHZ) Nedir?

2018 yılında Socios.com tarafından piyasaya sürülen Chiliz (CHZ) coin ERC-20 token’ı olup Ethereum ağı üzerine kurulmuştur. Blok zinciri tabanlı araçlara sahip olan bu coin kullanıcılarının eğlence ve spor kuruluşları ile onlarının izleyicileri arasında etkileşim kurmalarını, onlardan para kazanmalarını sağlar. Bu sayede taraftarların coin kullanımı ile takımda alınan kararlarda söz hakkı olması amaçlanmaktadır.

Chiliz (CHZ) Nasıl Satın Alınır?

Kripto para yatırımı yapmak isteyenler için Chiliz (CHZ) nasıl alınır satılır sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Bunun için ya madencilik yapılır ya da bu işlemler özel olarak oluşturulmuş kripto para borsası kullanmak gerekir.

Chiliz (CHZ) almak için öncelikle kripto para borsası üzerinden hesap oluşturulması gerekir. Bunun için mutlaka güvenilir ve yetkili bir borsa tercih edilmelidir. Hesap oluşturma adımında e-posta bilgisi, adı, soyadı, banka bilgisi gibi temel bilgilere ihtiyaç vardır. Daha sonra bu hesap üzerinden cüzdan oluşturulur ve kripto para işlemi yapabilmek adına hesaba nakit transferi yapılır. Bakiye yüklemesi için kişisel vadesiz banka hesabının kullanılması gerekir. Bazı kripto paralara ait alt yükleme sınırı olduğundan Türk lirası transferi yapmadan önce buna dikkat etmekte yarar vardır. Chiliz (CHZ) alırken güncel fiyat değerine bakılarak buna göre bakiye yüklemesi yapılabilir. Bu koşul sağlandıktan sonra satın alma emri verilebilir.

Güvenli bir şekilde Chiliz alabileceğiniz en kolay yöntem bir Paribu hesabınız olması. Bu şekilde Paribu’ya banka hesabınızdan kolaylıkla para aktarıp CHZ tokenlarınızı alabilirsiniz ya da direkt olarak taraftar tokenlarınızı da alabilirsiniz. Aynı şekilde Socios uygulaması üzerinden de direkt kredi ve banka kartlarınız ile de tokenları satın alabilirsiniz.

https://www.paribu.com

https://www.socios.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir