FM Editor – Veri Dosyası Test Edilmeli ve Onaylanmalı Hatası Çözümü

Bir transfer dönemini daha geride bıraktık. Ocak 2021 transfer döneminin ardından taraftarı olduğumuz takımların yaptığı transferleri yeterince enine boyuna tartıştıktan sonra Football Manager’ da güncel kadrolarımızla takımlarımızı denemeye başladık. Kimi FM tutkunları güncel transfer yamalarını Football Manager forum sayfaları üzerinden indirirken kimi FM tutkunları ise editor üzerinden güncellemeleri kendileri yapıyor. Ayrıca editor üzerinden fantezi ligleri kuranların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bu yazımızda FM editor ile haşır neşir olanların sıklıkla karşılaştıkları test edilme ve onaylanma hatasının çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.

FM Editor

Football Manager Editor’ü çalıştırdıktan sonra veri tabanı sekmesi üzerinden ligler, kulüpler üzerinden değişiklikler yapabiliyor, oyuncuların özelliklerini, potansiyellerini veya sakatlıklarını değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu konular dışında yeni ligler oluşturabiliyor, takımların mali durumlarıyla ilgili düzenlemelerde yapabiliyorsunuz. Geçmiş yılların versiyonlarını oynayan FM tutkunları için editor bulunmaz bir nimet konumunda.

Editor içerisinde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra en üste yer alan dosya sekmesi altından editor verisini farklı kaydet butonuyla yaptığınız değişiklikleri kaydedebiliyorsunuz. FM Editor içerisinde yaptığınız değişiklikler bilgisayarınızda “Belgeler >> Sports Interactive >> Football Manager 202x” klasörü içerisine kaydediliyor.

Editor verisini kaydettikten sonra oyuna giriş yaptığınızda kaydetmiş olduğunuz dosyalar “Kariyer”e tıkladıktan sonra sağ üstte yer alan veri tabanı sekmesinden seçilebiliyor. Bu sekmeye tıkladığınızda oyunun resmi veri tabanı güncellemesini ve editor içerisinde kaydettiğiniz dosyaların isimlerini görebilirsiniz. Fakat burada karşılaşılan bir hata FM severlerin canını oldukça sıkıyor. Kaydettiğiniz bir editor dosyasının üzerine geldiğinizde aşağıdaki görselde olduğu gibi “Veri dosyası oyunda kullanılmadan önce test edilmeli ve onaylanmalıdır” hatasıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Test Edilme ve Onaylama Hatalarının Çözümü

Bu hatanın sebebi yaptığınız değişikliklerden sonra FM’nin oyun içerisinde yaptığınız değişikliklerin ligleri etkileyip etkilemediğini kestirememesi. Çözümü ise oldukça basit. Editor içerisinde bütün değişikliklerinizi yaptınız. Editor dosyasını kaydetmeden önce;

  • Üstte yer alan kurallar butonuna tıklayın,
  • Alttan ikinci sırada yer alan “Test Kuralları” butonuna tıklayın,
  • Test Kuralları yaptığınız değişikliklerin doğru olup olmadığını, herhangi bir probleme sebep olmadığını kontrol amacıyla oluşturulmuş bir sekme,
  • Bu sekmeye tıklamadığınız müddetçe hem editor içerisinde sağ üstte editor dosya adınızın yanında “Onaylanmadı” yazısını görüyorsunuz, hem de oyun içerisine girdiğinizde yukarıdaki görseldeki gibi “Veri dosyaları test edilmeli ve onaylanmalı” hatasını alıyorsunuz,
  • “Test Kuralları” butonuna tıkladığınızda FM Editor yaptığınız değişiklikler herhangi bir hataya sebebiyet vermiyorsa aşağıdaki ikinci görseldeki gibi bir yanıt veriyor. Kurallar doğrulandıktan sonra artık yeni kariyeriniz için oluşturduğunuz editor dosyasını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Eğer FM Editor size “Kurallar doğrulanamadı” hatası veriyorsa editor içerisinde yer alan sol taraftaki menübardan “Turnuvaları Test Et” e tıklayarak hatanın nerede olduğunu bulabiliyor, bu hataya sebebiyet veren düzenlemeyi geri alabiliyorsunuz.

Sizde bu şekilde editor içerisinde değişiklikler yapabilir, değişikliklerinizle oyununuza renk katabilirsiniz. Güncel transfer yamalarını kendiniz oluşturmak istemiyorsanız indirdiğiniz editor dosyalarını;
“Belgeler >> Sports Interactive >> Football Manager 202x” uzantısına atabilirsiniz.

Bir başka incelemede görüşmek üzere; FM ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir