Rise of Kingdoms Başlangıç Rehberi 2021

Rise of Kingdoms

Çok az mobil strateji oyunu, Rise of Kingdoms’ın ulaştığı popülerlik seviyesine ulaşıyor. Bu oyun, şehrinizi geliştirmenin birçok farklı yolu, ordunuz için eğitebileceğiniz çeşitli birlikler ve birimler, çok sayıda açılabilir komutan karakteri ve gerçek zamanlı format savaş dahil olmak üzere beklediğimiz her şeyi sağlıyor. İşte bu sebeplerden dolayı Rise of Kingdoms – RoK – diğer mobil strateji oyunlarından oldukça farklı ve daha zevkli.

Savaşın otomatik olarak gerçekleştiği ve her iki ordunun sayısal gücüne göre hesaplandığı Guns of Glory veya King of Avalon gibi diğer popüler strateji oyunlarının aksine, Rise of Kingdoms’ta diğer oyunculara karşı savaşırken bir dereceye kadar beceri etkeni de ön plan çıkmakta. Yani bu strateji oyununda en güçlü komutanların saflarına katılmak istiyorsanız büyük bir ordudan fazlasına sahip olmanız gerekiyor.

Bununla birlikte, savaşın karmaşıklıklarında ustalaşmadığınız sürece bu oyunda çok iyi yerlere gelmeniz pek olası değil. Bu strateji oyununda oynamanın ve ilerlemenin diğerlerinden biraz farklı olmasını sağlar. Diğer benzer oyunları oynadıysanız, Rise of Kingdoms’daki konumunuzu hızlı bir şekilde elde etme olasılığınız vardır, ancak oyunun uzmanları tarafından yok edilmeniz olası.

Savaş dışında, Rise of Kingdoms’daki temel binalara ihtiyacınız olacak. İnşaat ve araştırma projelerinin bitmesini beklemek ise aynı diğer mobil strateji oyunlarında gördüğümüz gibi bir sistem mevcut. Balina adını verdiğimiz oyuncular ise premium özellikleri kullanarak bu bekleme sürelerini aşmaya çalışmakta elbette. Bu, RoK’ta oldukça masraflı bir hale gelmiş durumda. Yine de zengin oyuncuların free-to-play diye adlandırdığımız para harcamadan oynayanlar üzerinde çok büyük avantajları olmuyor. Oyun belli seviyelerde f2p oyuncularına da gerekli fırsatları sunarak oyundan oldukça zevk almasına yardımcı oluyor. Burada sadece f2p oyuncularının biraz daha sabırlı ve güvenli oynaması gerekmekte.

Genel olarak oyundan bahsetmemiz gerekirse; oyuna önceden tanımlanmış 8 ulustan birini seçerek başlıyorsunuz. Bu seçim, hangi komutanı elde edeceğinizi de belirliyor. Siz, bir valisiniz: Kendinize ait bir şehriniz var ve amacınız o şehre çeşitli binalar inşa ederek güçlenip genişlemesini sağlamak. Komutanlarınız ise size bu konuda yardımcı olacak becerilere sahip.

Örneğin bazıları, şehir içinde kaldıkları sürece kaynak toplama hızınızı artırıyor. Bazıları ise savaş meydanında daha etkili olmanızı sağlıyor. Şu anda oyunda 28 komutan var ve her biri bir diğerinden farklı. Endişe etmeyin, onların hepsini toplayabilirsiniz: Rise of Kingdoms, kullandığı mekanikleri sayesinde, “sandıklar” açarak yeni komutanlar ve/veya onları yaratmak için kullanabileceğiniz heykel parçaları elde etmenizi sağlıyor. Bütün bu strateji ögelerinin yanında oyunun en önemli noktalarından biri Birlikler/Alliance. Mutlaka ama mutlaka bir birliğe girmeye çalışın. Bu şekilde birlik içerisinde daha kolay ve hızlı bir şekilde gelişeceksiniz. Aynı zamanda birlikteki diğer oyuncular ile savaşıp birbirinizi arkasını kollayacaksınız. Tabi tüm bunların yanında sosyalleşme ve yeni arkadaşlar edinme cabası.

Bizlerde sitemizde Rise of Kingdoms ile ilgili bir çok rehberler yayınlamayı düşünüyoruz. Eğer yazımızı beğenip istediğiniz konuyla ilgili rehber yazmamızı istiyorsanız yorum bırakarak belirtiniz. Bir başka RoK yazısında görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir