FM20 – Defanstan Kısa Pasla Çık

FM20 – Defanstan Kısa Pasla Çık yazımızda sizlere “defanstan kısa pasla çık” taktik talimatı tam anlamıyla nasıl verimli kullanabilirsiniz anlatmaya çalışacağız. Football Manager 2020 ‘de sizleri bekleyen pek çok taktik ayarları mevcut. Bunların arasında kaybolmadan size ve takımınıza uyan en ideal taktiği bulmak önemli. Özellikle orta veya küçük itibarlı takımlar ile oynuyorsanız elinizdeki en iyi silah takımınızın oynadığı taktik ve oyun anlayışı olacaktır. FM20 – Defanstan Kısa Pasla Çık yazısı ile sizlere bu talimatın tam olarak nasıl kullanabilirsiniz göstereceğiz.

2019 – 2020 sezonuyla birlikte yeni gelen kuraldan sonra savunma kurgusuna biraz daha hareketlilik geldi. Kural ; ” Kaleci aut atışını kullandıktan sonra futbolcu topla ceza sahası dışında buluşmak zorunda değil. Topun ceza sahasını terk etmesi gerekmiyor ” Bu kural ile birlikte artık eğer defans oyuncunuz ceza sahası içinde topla buluşursa rakip forvetler hemen baskıya başlayabilir. Aslında buradaki amaç topun oyuna olabildiğince daha erken olması. Topun aktif bir şekilde oynanma süresinin düştüğünde maçların ne kadar sıkıcı geçtiğini en iyi bilenlerdeniz sanırım. (bkz Süper Lig topun oyunda kalma süresi)

Defanstan Kısa Pasla Çık taktiği Nasıl Kullanılmalı?

Şimdi bu taktik ile oyundan ne beklemeliyiz. Geri gelip topu alacak DOK tarzı oyuncu yoksa iş stoperlere kalıyor demektir. Bu oyuncuların ayaklarının iyi olması lazım. Teknik,ilk kontrol, vizyon, soğukkanlılık ve pas 13+ olması lazım aksi halde sıkıntı yaşanması muhtemel. Burada belkide 15+ olmasını isteyeceğimiz en önemli özellik ise vizyon. Tabi stoperler açısından bu özellik ancak ve ancak çok pahalı oyuncular özelinde oluyor. Onun yerine soğukkanlılık veya pas özelliği 15+ ise gerçekten topu dağıtacak bir oyuncunuz var demektir. Teknik belki DOK oyuncunuz için önemli olsada stoper oyuncularınız için 12+ olması yeterli.

Bu noktada diğer taktik talimatlarıda önemli elbette. Bunlardan en önemlisi Kısa Pas yaparak atağa çıkmak. Tempoyu düşük tutmakta ileriye çıkarken sabırla takımızın pas yapmasını sağlayacak böylelikle topa sahip olma oranınız artacaktır. Düşük Tempo sayesinde oyuncularınız takım olarak ileri çıkacaktır. Kısa Pas oyunlarında buna oldukça ihtiyacınız var çünkü hızlı bir şekilde topu taşırsanız ileride topu tutacak yeterince oyuncu olmayacaktır. Bu da size belki kendi sahanızda yüksek topa sahip olma oranları getirsede bunu pek skora yansıtamayacaksınız.

Taktiksel Diziliş ve Oyun Anlayışı

Diğer bir etken nokta ise taktik dizilim. 4’lü defans bu anlayışa daha uygun olacaktır. Pek çok ünlü teknik adam klasik 4’lü savunma hattı ile topa sahip olma anlayışına takımına kazandırmıştır. Unutmayın buradaki amacımız topa sahip olup rakibi mümkün olduğunca topu göstermemek. Dikey Tiki-Taka tarzı modern taktikler aslında topla fazla oyalanmadan direk sonuca gitme mantığına sahiptir. Bu tarz taktiklerde muazzam pres gücüne ve motivasyonuna sahip oyunculara ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda yüksek bitiriliciğe sahip teknik oyunculara sahip olmanız gerekmektedir.

Bir diğer nokta ise taktik diziliminin Dar veya Biraz Dar talimatları ile desteklenmesi. Pas konusunda bir sorununuz yoksa ise oyunu dar alana çekip oyuncularınızı daha az koşturarak çok az bir efor ile topu ileri taşımanız mümkün olacaktır. Bu taktikte İçeri Kat Eden Kanat Forvet oyuncuları o yüzden çok önemli olmaktadır. Aynı zamanda Bek oyuncularınızın Kanat Bek anlayışında oynatmak gerekecektir. Bu tarz bekler orta alanı daha kalabalık hale getirip pas yapacak oyuncu opsiyonun artıracaklardır. Bu bekler rakibin baskılı oyununu kırma konusunda da çok etkili olacaklardır. Çünkü stoper ve DOK oyuncunuz sizin defans hattına çok daha yakın olacağından Kanat Bekleriniz orta alana çoktan yaklaşmış olacaktır. Ufak üçgenler ile top çıkacak. Bu şekilde rakibin arka tarafında bıraktıkları boşluklara hücum edecekler.

Belki daha pek çok detay ekleyebiliriz lakin her taktik kendi oyuncularının uyumu ile etkilidir. Bu yüzden buradaki yazdıklarımızı temel alarak sizde kendi ideal taktiğinizi oluşturabilirsiniz. Bizlerle paylaşmayı unutmayın bu taktiklerinizi forumlarda – FM Taktik

Diğer taktikler için: Football Manager Taktik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir