Marcel Tisserand Kimdir?

Yaz transfer dönemini Süper Lig’te en hareketli geçiren takımların başında şüphesiz Fenerbahçe geliyor. Yaptığı transferlerle taraftarlarını mutlu eden Ali Koç yönetimi transferde son adımlarını stoper ve forvet transferleri üzerinden şekillendirmek istiyor. Stoperde en güçlü aday Wolfsburg’tan Marcel Tisserand. Peki Tisserand Kimdir? Kariyerinde hangi takımlarda oynadı, artıları ve eksileri neler? Oyuncunun FM20 ve FIFA20 profillerini de bulabileceğiniz incelememiz başlıyor.

Marcel Tisserand

Yaş: 27
Boy: 1.90
Kullandığı Ayak: Sağ
Mevki: Stoper, Sağ Bek
Güncel Değer: 6 Milyon €
Uyruk: Demokratik Kongo

Kariyeri – 160 maç, 4 gol, 8 asist, 35 Sarı, 3 Kırmızı Kart

Demokratik Kongolu oyuncu kariyerine 2011 yılında Monaco alt yapısında başladı. 2014 yılına kadar alt yapıda geçirdiği yılların ardından Ocak 2014’te Monaco onu Ligue 2 takımı Lens‘e kiraladı. Yarım sezonda Lens formasıyla 13 maça çıkan Marcel Tisserand bu mücadelelerde takımına 1 gol, 2 asistlik katkı sağladı. Lens kariyerinin 9 maçında stoper mevkisinde, 4 maçta ise sağ bek mevkisinde görev aldı.

Yaz transfer döneminde Monaco’ya geri dönen Marcel bu sefer Temmuz 2014’te bir başka Ligue 1 ekibi Toulouse‘a 2 yıllığına kiralandı. 2 yıllık Toulouse kariyerinde 58 maçta görev alan Demokratik Kongolu stoper bu mücadelelerde takımına 1 gol, 1 asistlik katkı sağlarken 8 kez sarı kart gördü. Toulouse ile 2.sezonunda Fransa Kupası’nda yarı finalinde PSG’ye elenen takımdaydı. Toulouse Marcel’in forma giydiği mücadelelerde 1.19 maç başı puan ortalaması yakalayabildi. Marcel 2 sezonluk Toulouse kariyerinde 24 maçta sağ bekte, 23 maçta stoperde, 5 maçta orta saha sağda, geri kalan maçlarda ise sol bekte görev almıştı.

Monaco 2016 yaz transfer dönemi başında takıma geri dönen Marcel Tisserand’ı Ağustos 2016’da Bundesliga ekibi Ingolstadt‘a 3.5 milyon € bonservis bedeliyle sattı. İlk kez forma giydiği Bundesliga’da o sezon 28 maçta görev alan başarılı stoper takımına 2 asistlik katkı sağlarken, 9 da sarı kart gördü. Oyuncu maçların tamamında stoper mevkisinde görev aldı. Ingolstadt o sezon ligi 17.sırada tamamlayarak Bundesliga 2’ye düşmüştü.

Bir sezonluk Ingolstadt kariyeri ardından Wolfsburg onu ilk önce 2017 yılında 3 milyon € bonservis bedeliyle kiraladı ertesi sezon ise 7 milyon € karşılığında bonservisini aldı. 2017 yılından bu yana Wolfsburg forması terleten Tisserand bu süreçte 53 maçta forma giyebildi. Takımına 2 gol, 3 asistlik katkı sağlayan Demokratik Kongolu oyuncu bu mücadelelerde 13 kez sarı kart gördü. Marcel bu mücadelelerde de çoğunlukla stoper mevkisinde görev almıştı.

Uluslararası Kariyer ve Başarılar

Marcel Tisserand şu anda Demokratik Kongo Milli Takımı’nın oyuncusu fakat Fransız pasaportu da bulunuyor. 2016’dan bu yana 21 kez terlettiği Milli forma altında Demokratik Kongo’nun Afrika Kupası Elemelerinde oynadığı son 2 mücadelede sahaya kaptan olarak çıkmıştı. Galatasaraylı Luyindama ile birlikte Demokratik Kongonun stoper tandemini oluşturuyorlar.

Tisserand’ın kariyerinde hiç Şampiyonlar Ligi tecrübesi bulunmuyor. Fakat ilginçtir Tisserand’ın Monaco’da olduğu 2016 yılında Monaco o sezon Şampiyonlar Ligi Ön Elemesinde Fenerbahçe ile eşleşmiş fakat oyuncu o maçlarda forma giyememişti. Kadıköy’de 2-1 Fenerbahçe Galibiyeti ile sonuçlanan maçın rövanşında Monaco kendi sahasında 3-1 galip gelerek turnuvada yola devam etmişti. O maçların ardından oyuncu Bundesliga’ya transfer olmuştu.

Tisserand’ın kariyerinde 7 Avrupa Ligi maçı macerası bulunuyor. Bu turnuvada Wolfsburg forması altında çıktığı maçlarda Marcel 6 maçta stoper 1 maçta ise sağ bek olarak görev almış takımına 1 asistlik katkı sağlamıştı.

Marcel Tisserand Fenerbahçe için Doğru Bir Hamle mi?

Artıları

Marcel Tisserand’ın bana göre en dikkat çeken özelliği çok yönlü bir oyuncu olması. Kariyerinin son dönemlerinde özellikle stopere evrilse de bek olarak forma giydiği maç sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Bu sadece Marcel’in çok iyi bir top kapma özelliği olmasından kaynaklı bir durum değil Tisserand aynı zamanda top tekniği de çok yüksek bir oyuncu. Marcel Fenerbahçe’nin mevcut stoperleri arasında top tekniği, bileklerine hakimiyeti ve oyun kurma becerisi en yüksek stoper olacaktır.

Sağ bek oynadığı maçlarda net olarak görüyoruz ki 1.90 boyuna rağmen hızı oldukça yüksek bir oyuncu Marcel. Hız ve top tekniğinin birleşmesi forma giydiği takımlardaki hocaların onu sağ bek mevkisinde de oynatmasının temel sebebi. Erol Hoca’nın bu özellikleri göz önünde bulunduracağından şüphe yok. Marcel Tisserand’ın hızının önemli bir artısı da işin Lemos tarafı. Lemos incelemizde Fenerbahçe’nin Lemos’un yanına mutlaka hızlı bir stoper transfer yapması gerektiğini belirtmiştik. Marcel bu bakımdan da eldeki stoperlerden önde gözüken bir oyuncu. Erol Hoca’nın pasa dayalı önde basan futbolunda Marcel hem oyun kurma kabiliyetiyle hem de hızıyla Erol Hoca’nın elini güçlendirecektir.

Marcel Tisserand kariyer olarak artık olgunluk dönemine giriş yapan bir oyuncu. Bugüne kadar oynadığı takımlarda edindiği tecrübesini oyununa aktarmasını, Demokratik Kongo’da kaptanlığa kadar yükselmesinden net bir şekilde görebiliyoruz. Lemos incelememizde belirttiğimiz başka bir durumda savunmada bu tarz bir oyuncunun eksikliğiydi. Lemos’un yaşı ve oyun düzeyi dolayısıyla yanına alınacak tecrübeli bir stoperin onunda oyun düzeyini yukarı çekeceğini belirtmiştik. İyi bir Tisserand Fenerbahçe’de bu görevi yerine getirebilecek potansiyelde bir stoper.

Eksileri

Marcel Tisserand’ın Ingostadt dönemlerini kariyerinin zirvesi olarak nitelendirebiliriz. Hatta o dönem oyuncuyla Premier Lig takımları da ilgilenmiş fakat o tercihini Wolfsburg’tan yana kullanmıştı. Wolfsburg’ta oyuncu için kiralama ve satın alma bedeli olarak toplamda 10 milyon €‘yu ödemeyi göze almıştı. Peki Tisserand bu paranın karşılığını Wolfsburg’a verdi mi?

Oyuncunun 3 sezonluk Wolfsburg macerasında sezon sezon forma giydiği maç sayıları şu şekilde:

  • 2017/18 sezonu 19 maç – 1 asist – 5 sarı kart
  • 2018/19 sezonu 11 maç – 1 gol -2 sarı kart
  • 2019/20 sezonu 23 maç – 1 gol – 2 asist – 6 sarı kart

Görüldüğü üzere Tisserand’ın Wolfsburg kariyerinde bir sezonda maksimum forma giydiği maç sayısı 23. Bunun sebebi Tisserand’ın performansı değil yaşadığı sakatlıklar. 2017/18 sezonunda tendonundaki yırtık sebebiyle uzunca bir süre futbola uzak kalan Marcel o dönemden sonra ciddi olarak düşüşe geçti. Geri döndüğü maçlarda eski performansını bir türlü yakalayamaması sonucu Wolfsburg Tisserand’ın mevkisini sahada o bölgeye başka oyuncuları transfer ederek doldurdu. Tisserand’ın sakatlığını atlatıp atlatamadığı, bahsettiğimiz o artı özellikleri yeniden gösterip gösteremeyeceği işin Tisserand’ta biten kısmı. Fakat 40 maçlık bir periyotta Marcel’in sakatlığı nükseder mi? Bu konuyu Fenerbahçe’nin ciddi şekilde araştırması gerektiğini düşünüyorum.

İkinci bir konu Marcel’in hamle stoperi olması. Lemos incelemizde belirtmiştik Lemos da bu tarz bir oyuncu. Marcel’in ikili mücadelelerde topa kayarak müdahale etmeyi seven bir yapısı var ve bu onun oyununda faul sayısını ciddi olarak arttırıyor. Ligimizde hakemlerden hemen hemen hiç bir takım memnun değilken Marcel’in olası negatifleri, hakemlerinde böyle olduğu bir ligte Fenerbahçe adına daha büyük sorunlara yol açabilir. Wolfsburg’un Marcel’i elden çıkarmasının ana sebebi sakatlık sonrası temel özelliklerinde meydana gelen düşüştü. Kariyerinde bugüne kadar ikili mücadelelerde bu tarz bir oyun stili benimseyen oyuncunun bunu sürdürmeye çalışması hem kendi başına hem de takımın başına sıkıntılar oluşturabilir.

Marcel’in en büyük problemlerinden birisi de konsantrasyon. Fenerbahçe öncesi kariyerinde forma giydiği takımlarda taraftarların ve teknik ekibin en çok yakındığı konuların başında Marcel’in konsantrasyon eksikliği geliyor. Marcel bu özelliğine Türkiye’de daha çok dikkat etmeli diye düşünüyorum. Zira bu sadece Fenerbahçe taraftarı bazında değil ülkemizin hiç bir takımının taraftarı sahada konsantrasyon eksikliği yaşayan ve savruk bir oyuncu görmek istemez. Taraftar o oyuncuya ısınamaz.

Transfer Yorumu

Demokratik Kongolu bir başka oyuncu Luyindama’da da şunu görüyoruz ki Marcel de sahada karşı takımın santraforunu boğmak isteyen bir oyuncu. Sert ikili mücadelelerle, saha içinde rekabete davet eden tavırlarla, o maç bitene kadar rakip santraforla yarıştaymış gibi bir oyun tarzıyla oynamayı seven iki oyuncu Marcel ve Luyindama. Fakat Marcel Fenerbahçe’de başarılı olmak istiyorsa bu tutumu bence saha içinde Lemos’a bırakması daha mantıklı olacaktır. Marcel’in saha da tecrübeli stoper rolünü alıp disiplinine dikkat etmesi ve Fenerbahçe defansına yön vermesi oyuncu ve Fenerbahçe için en ideal tercih gözüküyor.

Evet sakatlık konusu ve sakatlık sonrası son yıllarda 30 maç bandını bulamaması Fenerbahçe için ciddi bir handikap. Fakat ligimizdeki takımların stoper hattına baktığımızda Fenerbahçe eldeki oyuncu sayısı bakımından Başakşehir ve Trabzonspor ile birlikte en çok potansiyel rotasyonlu kadro. Geride kalan sezonda defansın bel kemiği konumundaki Serdar Aziz‘in Lemos-Tisserand ikilisinden geride mi kalacağı eğer öyle değilse hangisiyle tandemi paylaşacağını sezon içerisinde göreceğiz.

Son olarak kulüplerimizin Mali Fair Play kıskacında olduğu bir süreçte eli kolu bağlı durumda bunu kabul ediyorum. Fenerbahçe’nin lider bir stoper bulması durumunda Şampiyonluğun en büyük adayı olacağını Lemos yazısında da belirtmiştim. Fakat bu oyuncunun kariyerinde düşüş içerisinde olan, sakatlığından dolayı son sezonlarda 30 maç bandını göremeyen Tisserand mı olduğu konusunda şüphelerim var. Bu şüpheleri ortadan kaldıracak isimse kesinlikle Tisserand. Oyuncu Ingolstadt’taki sezonuyla ülkemize geliyor olsa kesinlikle ligimizin demirbaş stoperlerinden biri olabilirdi. Fakat sakatlık sonrası Marcel tam anlamıyla bir soru işareti. Eski formunu yakalayan Marcel Erol Hoca’nın kafasındaki oyun düzenine vites arttırıp Fenerbahçe’yi şampiyonluğa ulaştıran ana etmenlerden biri olabilir. Fakat sezon içerisinde sakatlık ve konsantrasyon problemleri yaşayan Marcel Fenerbahçe’ye bir Adil Rami dönemi daha yaşatabilir.

Football Manager 2020 ve FIFA20 Profilleri

Son olarak merak edenler için Tisserand’ın Football Manager 2020 ve FIFA20 profillerini aşağıya bırakıyoruz. Bir başka incelemede görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir