Football Manager 2021: Beklenen Yenilikler

Her yıl sonbahar geldiğinde FM düşkünü futbolseverler olarak odağımız yavaştan bir sonraki yılın FM’sine kaymaya başlıyor. Mevcut kariyerlerimizden aldığımız doyumun yanında yeni oyunun getireceği yenilikleri de bir umut dört gözle bekler oluyoruz. Bu sene özellikle Korona dönemi sebebiyle uzunca bir süre FM21’in çıkıp çıkmayacağı kesinleşememiş hatta forumlarda oyunun FM20’ye DLC olarak çıkabileceği çok konuşulmuştu. Fakat FM dünyasının kurucularından Miles Jacobson kendi twitter hesabından yaptığı açıklamayla bu sene sonuna doğru FM 21’in normal çıkış süresinden biraz daha geç bir şekilde raflarda yer alacağını belirtmişti. Oyunun çıkış tarihiyle ilgili detaylı bilgilere bu incelememizden ulaşabilirsiniz (FM21 Ne zaman çıkacak?). Peki FM21’de bu sene beklenen yenilikler neler? Gelin beraber inceleyelim.

Football Manager 2021’de Bizi Neler Bekliyor?

Şüphesiz korona döneminden bütün piyasaların etkilendiği gibi FM yapımcıları da eklendi. Miles Jacobson twitter hesabından bu sene oyunun normalden geç çıkacağını, yeni oyun için ellerinden geleni yaptıklarını açıklamıştı. Oyuncuların yönelttiği sorulardan birine ise “Son derece güçlü özelliklerde bir Football Manager hazırlıyoruz fakat rüya gibi bir FM’nin özelliklerine sahip değil” yanıtını vermişti. Yani FM21’de bu sene de çok çok büyük bir yenilik bekleyemeyeceğiz.

Oyunda yer alan geçen sezon ki VAR kuralının yanında 5 oyuncu değişikliği kuralının da oyunda bu senede olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum biz oyunseverlerin genç oyuncuları potansiyellerine ulaştırma konusunda iştahını tabii ki kabartıyor.

Grafiksel ve İstatiksel Değişiklikler

Şu anda Football Manager resmi forumlarında en çok konuşulan konu yapımcıların yeni özellikler konusunda özellikle grafiksel ve istatiksel özellikler üzerinde yoğunlaştığı. Oyunun görseli temelde her sene hemen hemen aynı kalsa da ufak dokunuşlar yapımcılar tarafından bir şekilde oyuna monte ediliyor. Football Manager’in FIFA veya PES düzeyinde görsel kalitesine ulaşabileceği kısa vade de pek düşünülmüyor. Fakat bu sene özellikle geçiş ekranlarında yapılacak yenilikler forumda en çok konuşulan konuların başında geliyor. FM resmi forumlarına göre yapımcıların değişiklik yapmayı düşündüğü temel başlıklar: Mesaj ekranı, takım ekranı ve oyuncu profilleri.

Lisans Problemi

Pek çok FM tutkunun en değer verdiği şeylerden birisi lisans konusu. Örneğin oyunda geçtiğimiz sezon lisansı PES’te bulunan Juventus Zebre ismiyle yer almıştı. Inter ve Milan ise 2021 yılı için FIFA ile anlaşmıştı. Özellikle global oyunlarda lisanslama, ciddi bir rekabet konusu haline geldi. FIFA ile PES bu konuda birbiriyle yarışırken Football Manager henüz o seviyelere çıkamadığından bu iki oyunla lisans konusunda pek yarışabilir düzeyde değil. Lisanslar konusunda anlaşmaların uzun soluklu olmasından ötürü de kısa vade de değişikliklerin olması pek mümkün gözükmüyor.

Sürpriz Yenilik!

FM ile ilgili bu sezonun en büyük süprizini aslında yine Jacobson duyurmuş oyunu bu seneden itibaren farklı oyun konsollarından da oynanabilir hale getirmeye çalıştıklarını amaçlamıştı. Oyunun PS ve XBOX dünyasına giriş yapması nasıl olur, FM oradaki kullanıcılardan yüzde kaçlık bir pasta dilimini kendine alabilir merak konusu. Özellikle konsol tutkunu FMseverler bu habere sevinse de oyunu bilgisayardan oynayan pek çok gamer Sports Interactive’in bu konuya eğileceğine oyun içinde daha radikal değişiklikler yapılmasını istiyor.

Milli Takımlar

FM21’de görebileceğimiz en muhtemel değişikliklerden birisi de Milli takımlar konusu. FM21’de kullanıcılar yeni kariyerlerinde özellikler ülkeler bazında pek çok turnuvada boy gösterme şansı yakalayacak. Bu sebeple FM yapımcılarının Milli takım düzeyindeki antrenman ve scout dinamiklerini ciddi şekilde gözden geçireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Gerek EURO21 gerekse Dünya Kupası’nın yaklaştığı düşünülürse oyunseverlerin Milli Takım kariyerlerini bu sene daha çok tercih edeceği kesin.

FM Eski Tadı Vermiyor Sesleri Yükselmeye Başladı

Football Manager yapımcıları uzunca bir süredir oyunun tutkunlarını tatmin edecek değişikleri oyuna yansıtamıyor. Özellikle günümüz oyun dünyasında oyunların daha çok tadımlık olarak çıkarıldığı, kısa sürede vakit öldürmek için piyasaya sürüldüğü dönemde pek çok oyunsever FM’nin giderek eğlenceli oyun çizgisinden kaydığını düşünüyor. Bunda oyunun çok fazla detaylandırılması, temelde bir takımı çalıştırma fikrinden uzaklaşılması ana etmen. Yıllardır beklenen yeniliklerin bir türlü oyuna yansıtılamaması ve bunun yanında her sene ki bariz hataların bir türlü düzeltilememesi de FMseverleri her geçen yıl biraz daha soğutuyor oyundan. Fakat bu sene FM yapımcılarının koronanın başlangıç dönemlerinde yaptığı etkinliklerin oyunun piyasasını son yıllara göre biraz daha canlandırdığını kabul etmek gerekiyor.

0 Comments on “Football Manager 2021: Beklenen Yenilikler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir