Donny van de Beek Manchester United ‘ta: Premier Ligde İşler Değişiyor

Donny van de Beek

Manchester United, Ajax’tan Donny van de Beek’i 40 milyon sterlin karşılığında transferini tamamladı, ada basınında çok büyük bir transfer olarak görülmese de biz Hollandalı orta saha oyuncusunun Old Trafford’da işleri değiştireceğini düşünüyoruz.

Transferi en erken haber verenlerdendik. @Futbolig_TR23 yaşındaki Van de Beek, son üç sezonda Ajax için kilit bir figür oldu ve 2018/19 Şampiyonlar Ligi yarı finallerine ulaşmalarına yardımcı oldu ve toplam 175 maçta 41 gol attı.

Hollandalı orta saha oyuncusu, Old Trafford’da bir yıl uzatma opsiyonlu beş yıllık bir sözleşme imzaladı.

Sky Sports News’e göre Manchester United tarafından kapsamlı bir şekilde keşfedildi, ancak Ole Gunnar Solskjaer onu Bruno Fernandes ve Paul Pogba ile uyumlu bir şekilde kullanabilecek mi?

Donny van de Beek
Van de Beek, 320 hücuma yönelik başarılı pas ile atak yönünden ne kadar başarılı olduğunu herkese gösterdi.

Van de Beek en çok atak nitelikleriyle tanınır. Ajax’ta geçirdiği süre boyunca orta sahadan düzenli bir gol akışı ve asist sağladı. Ayrıca sahanın üçüncü bölgesinde topa sahip olma istatistikleri konusunda üst sıralarda yer alıyor ve orta alanda yüksek oranda topla oynama eğilimininde. Geçtiğimiz sezon Hollanda Liginde 8 gol ve 5 asist ile takımına büyük katkı sağlayan Van de Beek. Aynı zamanda 320 hücuma yönelik başarılı pas ile atak yönünden ne kadar başarılı olduğunu herkese gösterdi.

Ancak Bruno Fernandes ve Paul Pogba, Manchester United’da halihazırda hücum bölgesinde görevdeyken, kendisi biraz daha defansif bir rolde oynaması gerekebilir. Solskjaer, 4-2-3-1 dizilişini tercih ediyor ve Van de Beek’in bu sistemi 10 numara tarzında bir rolü kapması Fernandes’nin olduğu bir takımda zor gibi. Bu sistemde Van de Beek’in Nemanja Matic’e alternatif olarak orta sahada Pogba ile eşleşmesi daha olası.

Her ne kadar kendisi defansif bir rolde oyuncu olmasada geçen sezon 90 dakika başına 2.2 top kapma ortalama ile 2.6 orana sahip Matic’ten çok uzak bir performans göstermedi.

Solskjaer Sistemde Değişiklik Yapar mı?

Muazzam bir pozisyon alma yeteneği aslında ona orta saha bölgesinde hangi rol verilirse verilsin başarılı olacağının göstergesi. Özellikle kaptığı veya hızlı ataklarda attığı kilit paslar ile hızlı Manu forvetleri için tam biçilmiş kaftan olacaktır. Matic daha çok defansif oynanacak maçlarda tercih sebibi olacaktır ama Manu genel itibarı ile topa sahip olarak oynamayı sevdiği için kendisi Matic ‘ten daha çok katkı sağlayacaktır.

Manu Starting Lineup
Solskjaer bu taktik ile Van de Beek – Matic – Pogba hattı kurabilir.

Hem Matic hem de Van de Beek’in birlikte oynayabileceği bir senaryo daha var, o da 4-3-3 dizilişinde. Bu taktik ile Fernandes tam olarak golcü 10 numara rolüne bürünüp iki forvet arasında oynayabilir. Bu şekilde orta saha işe Matic on libero olmak üzere üçlenebilir.

Takımın, özellikle savunma ve ileri orta saha olmak üzere diğer alanlarda hala takviye ihtiyacı var, ancak Van de Beek’in gelişi, derinlik eksikliğinin artık orta sahada bir sorun olmamasını sağlıyor. Fernandes veya Pogba ile forma için mücadele edebilir, ancak kesinlikle Fred, Scott McTominay ve Andreas Pereira’nın iyi bir alternatifi oldu

Son olarak şunu da belirtmekte yarar var. Geçen sezon Solskjaer ‘in en büyük düşmanı kadro derinliğinin olmamasıydı. Bu sezon ileri hücum hattı ve defans olarak hala bu şartları değiştirecek bir transfer gelmiş değil..

1 Comment on “Donny van de Beek Manchester United ‘ta: Premier Ligde İşler Değişiyor”

  1. Bu sezon Manchester United’i bu yazınızı hatırlayarak izleyeceğim.Devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir