Marlon Xavier Kimdir?

Trabzonspor Novak ile yolları ayırmasının ardından önümüzdeki sezon sol beki emanet edeceği isim konusunda kararını verdi. O bölgeye transfer edilmesi muhtemel en kuvvetli iki aday Höjer Nielsen ve Marlon Xavier arasından Bordo Mavililer tercihini Marlon’dan yana kullandı ve oyuncuyu kiralık olarak kadrosuna kattı. Peki Marlon Xavier Kimdir? Kariyerinde hangi takımlarda forma giydi? Marlon’un artıları ve eksileri neler? Gelin beraber inceleyelim.

Marlon Rodrigues Xavier

Mevki: Sol bek, Orta Saha Sol
Yaş: 23
Boy: 1.74
Kilo: 68 kg
Güncel Piyasa Değeri: 1.2 Milyon €

Kariyer – 94 maç, 1 gol, 5 asist

Futbol hayatına 2015 Ocak ayında Brezilya’nın Criciuma alt yapısında başlayan Marlon, 2017 yazına kadar 33 kez Criciuma as takım formasını terletti. Bu mücadelelerde takımına 1 asistlik katkı sağlayan sambacıyı 2017 yazında Fluminense 1.5 yıllığına kiralık olarak kadrosuna kattı.

Fluminense Ocak 2019’ta kiralık sözleşmesi sona eren Marlon’un bonservisini 460 bin € karşılığında satın aldı. Marlon Fluminense formasını 33 kez giyerken takımına 2 asistlik katkı sağladı. Aynı yılın yaz transfer döneminde oyuncu bu kez Fluminense tarafından Portekiz ekibi Boavista‘ya kiralandı.

Marlon 2019/20 sezonunda terlettiği Boavista forması altında takımına 1 gol, 2 asistlik katkı sağladı. Marlon’un takımı Boavista, geride kalan sezonu 18 takımlı Portekiz Ligi Liga Nos’ta 34 maçta 10 galibiyet, 9 beraberlik alarak 12.bitirdi. Boavista Ağustos ayında takımın başına Vasco Seabra’yı getirmişti. Fakat Marlon’un forma giydiği dönemde takımın başında Daniel Ramos vardı. Daniel Ramos Marlon’u zaman zaman dörtlü defansın sol bekinde oynatırken, zaman zaman 3-1-4-2 düzeniyle çıktığı maçlarda sambacıyı sol kanat olarak da kullanıyordu.

Kariyerinde Brezilya A Milli takım seviyesinde tecrübesi bulunmayan Marlon 2 kez Brezilya U20 formasını terletti. Oyuncu son ümit milli takım tecrübesini 2016 yılında Şili’ye karşı yaşamıştı.

Marlon Trabzonspor için Doğru Bir Tercih Mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Novak ve Marlon futbol yapısı olarak oldukça farklı özellikte futbolcular. Trabzonspor bu anlamda bir değişime gitti diyebiliriz. Takımın hücum stiline uygun bir şekilde hücumda yer alan, gol yollarında etkili bir bek ile Novak’ın yokluğu pek ala hissedilmeyebilirdi. Fakat burada Marlon’a haksızlık etmemek gerektiğini düşünüyorum. Amaç Novak ile boşalan mevkiyi o tarz bir oyuncuyla doldurmak olsaydı Höjer Nielsen biraz daha Novak’a yakın bir oyuncuydu. Trabzonspor’un bu tarz bir bekten orta açma kabiliyeti kuvvetli, daha teknik bir beke dönmesinde Eddie Newton’un Trabzonspor’u oynatmayı düşündüğü oyun yapısının etkisi olabilir.

İstatistikler kesinlikle kimseyi yanıltmamalı. Marlon bileklerine son derece hakim, defansif özellikleri yaşına göre oldukça yerinde, çalışkan bir oyuncu. Sambacının en önemli özelliği de çok isabetli kullanabildiği bir sol ayağının olması. Geride kalan sezonda Liga Nos maçlarını yakından takip edenler oyuncunun aslında isabetli orta sayısının oldukça fazla olduğunu, istatistiklerdeki bu düşüklüğün sebebinin Boavista’nın ileri hattının verimsizliği olduğunu bilecektir.

Elinizde Süper Lig’in 2019/20 sezonunun gol kralı Sörloth gibi hem bitirici hem atletik bir forvet varken orta kabiliyeti yüksek bir oyuncuya yatırım yapmak çok yanlış bir hamle gibi gözükmüyor. Hüseyin Çimşir dönemindeki puan kayıplarının ana nedenlerinden birisi bana göre Sörloth’un topu almak için çok fazla kanatlara yayılmasıydı. Oysa ki Sörloth 3.bölgede topla buluşturulduğunda pozisyonları affetmeyen bir oyuncu. Oyuncuyu kanatlara çok fazla çekmek bir dönem Sörloth’unda performansında duraklamalara sebep oldu. Elinizdeki en önemli silahlardan birinden verim alamazsanız hem takım olarak hem bireysel olarak gerileme yaşarsınız. Eddie Newton belli ki bu hataya düşmek istemiyor. Amaç Sörloth’u ceza sahası içinde topla buluşturmak gibi gözüküyor.

Oyuncuyla ilgili tek dezavantaj, şimdiye kadar Trabzonspor gibi büyük bir takımda forma giymemesi diyebiliriz. Yaşı itibariyle bu normal karşılanabilir bir eksi. Trabzonspor bunu bildiği için oyuncuyu bonservisiyle değil kiralık alıyor diye düşünüyorum. Alacağı maaş bakımından oyuncu için bu risk alınabilir. Ayrıca muhtelemen sözleşmeye bir de satın alma opsiyonu koyulacağı kanaatindeyim ki bu miktar da çok fazla olmayacaktır. Marlon başarılı olursa Trabzonspor sadece iyi bir sol bek kazanmaz, geleceğe de iyi bir yatırım yapmış olur.

Oyun Stili

Marlon oyun stili ve yaşı itibariyle bir dönem ligimizde de forma giyen Alex Telles’i andırıyor. Telles Galatasaray’a geldiğinde mücadeleci ruhuyla öne çıkıyordu. Dört dörtlük bir oyuncu değildi belki ama bir gün o seviyeye çıkacağını bilerek, çalışkanlığıyla her zaman üzerine koyarak ilerledi. Şu anda da o çalışmaların meyvesini çok güzel alıyor. Trabzonspor bu transferle Marlon üzerine bir yatırım yapıyor. Oyuncu bu yatırım ve güvene karşılığını verirse çok başka seviyelere çıkması sürpriz olmaz. Marlon kararlılık ve potansiyel bakımından bunu başarabilecek bir oyuncu. İş burada hem oyuncuya hem teknik ekibe bakıyor. Zira geride kalan sezonda o pozisyonda başarılı bir sezon geçiren Novak’ın ardından, bordo mavili taraftarların gözleri o mevkide yine başarılı bir oyuncu görmek isteyecektir.

FM 20 ve FIFA 20 Profilleri

İncelememize son olarak merak edenler için Marlon’un FM 20 ve FIFA 20 profillerini buraya bırakarak son veriyoruz. Bir başka incelemede görüşmek üzere…

fmdataba.com sitesinden alınmıştır

0 Comments on “Marlon Xavier Kimdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir