Nasıl Futbolcu Olunur?

Futbolun ve sporun içerisinde yer almak isteyen okuyucularımız için oluşturduğumuz “Nasıl Olunur?” yazı serimizde bir başka incelemeyle karşınızdayız. Bu yazımızda futbolun ana yapı taşı ve olmazsa olmazı futbolcuları inceleyeceğiz. Ülkemizde profesyonel futbolcu olabilmek için neler yapmak gereklidir? Hangi aşamalardan geçip, hangi şartları sağlamamız gerekir? Gelin beraber başlayalım.

En Alt Kademe: Alt yapı ve Futbol Okulları

Ülkemizde her şehirde amatör futbol okulları veya profesyonel kulüplerimizin alt yapıları(futbol okulları) bulunmaktadır. Bu okullar profesyonel bir futbolcu olabilmek için ilk adımımız. Bulunduğunuz şehirde 2.Amatör, 1.Amatör, Süper Amatör, Bölgesel Amatör, 3.Lig, 2.Lig, 1. Lig veya Süper Lig‘te yer alan bir takım mutlaka olacaktır. Bu takımlar için TFF amatörden başlayarak bir lisanslama kuralı koymuştur ve futbolcu olmak için bu lisansa sahip olmanız gerekir.

Her şehirde üst yaş kategoride lig maçları oynandığı gibi U14, U15, U16, U17, U18 ve U19 takımları içinde lig maçları oynanmaktadır. Ülkemizde yer alan bütün Amatör futbol kulüplerine veya şehrinizde bulunan futbol takımlarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz (Link).

Ülkemizde yer alan pek çok futbol takımı 8-9 yaş kategorisinden 16-17-18 yaş kategorilerine kadar her sezon futbolcu seçmeleri yapar ve bu seçmeler sonucunda takımlarına beğendikleri oyuncuları katarlar. Takıma katılan bir futbolcunun lisanslama işlemleri kulüp tarafından gerçekleştirilir ve TFF’nin belirlediği talimata göre her sene yenilenmek zorundadır. Ve bu takımlar sadece lisanslama değil futbolcu gelişiminde temel bütün konularla ilgilenirler. TFF’nin verdiği talimata ileride tekrar değineceğiz.

Ülkemizde futbol okulları çok yaygın olup 4 büyük kulübümüz; Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor‘un hemen hemen her ilde bir futbol okulu bulunmaktadır. 4 büyüklerimizin futbol okullarının bulunduğu şehirlere ve irtibat telefonlarına; aşağıda takımların isimlerinin karşılarında bulunan kısaltma linklerinden ulaşabilirsiniz;

  • Beşiktaş Futbol Okulları : BJK
  • Fenerbahçe Futbol Okulları : FB
  • Galatasaray Futbol Okulları: GS
  • Trabzonspor Futbol Okulları: TS

Üstelik buraya bir dipnot düşelim. 4 Büyüklerimizi sıkıca takip edip onların tutkunu olan yurt dışındaki vatandaşlarımız için kulüplerimizin; Kıbrıs, Azerbaycan, Belçika, Rusya, İran, Irak, Kırgızistan ve Kazakistan gibi ülkelerde de futbol okulları bulunmakta. Bu ülkelerdeki ofislerin irtibat numaraları da yukarıdaki linklerde yer alıyor.

TFF Amatör Futbolcu Lisans Talimatı

Buraya kadar incelediğimiz kısımda futbol okullarının ve alt yapıların lisans dahil pek çok konuda futbolcuların gelişimi ile ilgilendiğini belirttik. Peki TFF’nin Amatör futbolcuların lisanslaması hakkında talimatları neler? Amatör bir futbolcu olabilmek içinde tıpkı “Teknik Direktör Nasıl Olunur?” yazımızda incelediğimiz gibi rehberimiz Türkiye Futbol Federasyonu. TFF’nin resmi internet sitesinde “Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatı” adı altında bir yönetmelik yer alıyor bu yönetmelik bize aslında her şeyi anlatıyor. Bu yönetmeliğe göre belli başlı satır başları şu şekilde;

TFF’nin lisanslı amatör futbolcular için belirlediği kurallar bunlar. Talimatın devamında transfer işlemleri de yer alıyor. Futbolcu lisanslama ve transfer işlemleriyle ilgili detayları, sözleşmeler konusunda merak ettiğiniz her şeyi TFF’nin sitesinden öğrenebilirsiniz.

Mental Yapınının Önemi

Peki diyelim ki buraya kadar olan şartları bir şekilde sağladınız. Peki bundan sonrası için her şey güllük gülistanlık mı geçecek? Kesinlikle öyle bir şey yok. Pek çok futbolsever olarak futbolcuların kazandığı paralara, hayatlarına ve yaşam şartlarına imrensek de bunun buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu unutmayalım. Günümüzde profesyonel futbolun zirvesindeki isimlerin hayat kaliteleri kesinlikle çok yüksek, ama amatör liglerdeki futbolcuların da futbolun birer temsilcisi olduklarını unutmayalım. Bu sebeple futbolda devamlılık için ve o seviyelere çıkabilmek için çok ciddi bir mental yapı gerektiriyor.

Pek çok kaliteli futbolcunun küçük yaşlarda ailesinden ve sevdiklerinden uzak kaldığı hikayeyi hepimiz dinlemişizdir. 8-13 yaş bandında aileden uzaklaşıp hocalarını anne,baba; arkadaşlarını kardeş bilen pek çok futbolcu iyi yerlere gelebilmek için motivasyonunu ve kararlılığını her zaman çok yüksek tutmak zorunda. Yılmadan usanmadan zevkle peşinden koştuğu o topun mesleği olmasını istiyorsa her geçen gün yeni bir şeyler araştırıp, biraz daha güçlenip biraz daha kendini üst seviyeye hazırlamak durumunda.

Yediklerinize Özen Gösterin

Futbolcu olmak veya futbolda yer almak sadece çok iyi top oynamak değil kendinize ve vücudunuza da iyi bakmak demek. Bugün Ronaldo‘nun Dünya’daki en iyi ligleri gezip gol krallığına oynadığı yaşlarda ne yazık ki ülkemiz için bu örneği verebileceğimiz futbolcu sayısı bir elin beş parmağını geçmiyor. Ronaldo sadece çok güçlü bir yapıda olduğu için değil, gerçekten çok sıkı çalıştığı ve sağlıklı beslendiği için vücut yaşı halen o seviyelerde harika oyunlar çıkartmasına el veriyor. Ronaldo’nun beslenme alışkanlıklarına ve kendi vücuduna nasıl iyi baktığına linkte bulunan incelememizden ulaşabilirsiniz (link). Peki futbolcuların beslenme alışkanlıkları nasıl olmalı? Futbol uzmanlarının futbolcuların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili belli başlı temel açıklamaları şu şekilde;

  • Asitli ve yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalı,
  • Öğünlerin içeriği azaltılıp, öğün sayısı arttırılmalı. Öğün sayısı meyvelerle sıklaştırılabilir,
  • Yumurta, süt, balık gibi protein bakımından zengin gıdalara öğünlerde daha çok yer verilmeli,
  • Antrenmanlar sonrası muz tüketimi potasyum açısından zengin bir tercih olacağından sık sık kullanılmalı,
  • En önemli şey ise su tüketiminiz, idman öncesinde, aralarında ve sonralarında su tüketiminizi ne maksimumda ne minimumda tutmamalısınız.

En Önemli Faktör: Sabır

Günümüz futbolunda bir anda Amatörden Süper Lig’e veya en alttan en üst lige çıkma gibi bir durumun olması çok zor. O seviyelere uzun yıllarda bile çıkabilmek hayli zor. Bunu Dünyada Leicester City oyuncusu Vardy gibi başaran oyuncu sayısı genele oranladığımızda oldukça azdır. Fakat azminizi ve kararlılığınız asla yitirmeyin. Basamak basamak kendinize koyduğunuz ana hedefe her geçen dönem biraz daha yaklaşmaya çalışın. Sakatlıklar, kötü performanslar, beklentinin gerçekleşememesi gayet doğal ve olağan şeyler. Hatta bunlar hayatınızın her alanında, başka mesleklerde de karşınıza çıkacak şeyler. Ama en önemlisi sabırla, azimle ve çalışkanlıkla, asla vazgeçmeden peşinden koştuğunuz o yuvarlak topun sizin en iyi arkadaşınız olduğunu unutmayın.

Buraya kadar geldikten sonra bir kaç şey belirtmekte fayda var. Futbolcu olmak için yaşı ilerlemiş, futbolcu olamayacak arkadaşlarımız aramızda varsa; futbol son yıllarda o kadar gelişen ve büyüyen bir sektör haline geldi ki bu yapının içerisinde artık sadece futbolcular yok. Bizde “Nasıl Olunur?” yazı serimizi buradan hareketle oluşturduk. Sizde futbolcu olamıyorsanız veya futbolcu olabilecek zamanı geride bıraktıysanız; hakem, gözlemci veya teknik direktör olabilirsiniz. Bunun için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Bir başka incelemede görüşmek üzere

0 Comments on “Nasıl Futbolcu Olunur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir