Futbolcu Sağlığı | Nasıl Ronaldo Olurum?

Ronaldo shirtless

Futbolcu sağlığı her açıdan çok önemli bir konudur. Vücudunuza temel sağlık ihtiyaçları yanında başarılı bir futbolcu olmak için çok daha fazlasını vermeniz gerekmektedir. Eğer sizde ben nasıl Ronaldo olurum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Futbolcu sağlığı için doğru spor yapılması önemlidir. Doğru yapılan spor, insan bedenine ve ruhuna sağlıklı bir yaşam sürmek için pozitif katkı yapar. Herkes spor yapmalı ve sağlıklı bir yaşam sürmenin ilk kuralını yerine getirmelidir. Buna karşın, her alanda olduğu gibi sporda da aşırıya kaçmak sağlık açısından olumsuzluklar doğurur. Özellikle sınır tanımaz yarışmacılar, yaptıkları sporun bedenlerine verdikleri zararlarla bu konuda başı çekerler.

Nitekim konu futbolcu sağlığına gelince özellikle yeni futbolcu adayları genç yaşlarında hem günlük yaşantılarına hem de beslenmelerine ayrıca dikkat etmeleri gerekmektedir.

Eğer futbolcu olma hayalin varsa şu yazımızdaki rehberi okuyarak sende bu hayalini gerçekleştirebilirsin!

Öncelikle her ne kadar rehber niteliğinde bir yazı olmuş olsada burada yazılan tavsiyeleri uygulamadan önce kendi sağlık doktorunuz ile görüşüp uygulamanız önemlidir. Yılda 1 milyona yakın insan spora bağlı nedenlerle ölüyor. Spor yapmak isteyen herkesin bir kere EKG çektirmesi gereklidir.

Nasıl Ronaldo olurum demeden önce kendi vücudunuzu tanımanız oldukça önemli.

Ronaldo nasıl antrenman yapıyor?

Ronaldo
Şampiyonlar Ligi finali

Juventus yıldızı, futbol tarihinin en atletik oyuncularından biri olmasıyla ünlüdür, ancak en iyi durumuna nasıl ulaştı?


Dünya futbolunda fiziksel nitelikleri ve zanaatına olan bağlılığı nedeniyle Cristiano Ronaldo kadar övgü toplayan bir başka oyuncu yoktur diye düşünüyoruz. Bizde bu yüzden kendisini sizlere örnek göstererek yazımızda Ronaldo’nun yapıp başardıklarını sizinde kendi çapınızda başarabileceğinizi anlattık. Sonuçta o da bir zamanlarda sıska bir çocuktu.

2003’te Old Trafford’a gelen sıska gençle karşılaştırıldığında, 2009’da Santiago Bernabeu’ya yaptığı 80 milyon sterlinlik hareketinden bu yana kendini bir futbol idolüne dönüştürdü.

En önemli sözlerinden biri ise “Zihinsel güç, fiziksel güç kadar önemlidir”.

Ronalda Manu
M. United günleri

İlk olarak, yaralanma riskini azaltmak için ısınma hareketleri ile başlayın. Ronaldo, “Antrenman sırasında sahada birkaç tur, esneme ve kardiyo ısınma egzersizleri yapıyoruz” diye açıklıyor.

“Sizde antrenmanınızda benzer bir şey yaptığınızdan emin olun, spor salonuna kadar tempolu yürüyüş veya spor salonunda bisiklette ısınma gibi”

Ronaldo’nun spor salonundayken ana antrenmanı, koşu ve kürek çekme gibi kardiyovasküler antrenman ve ağırlıklar arasında bölünmüştür. Ronaldo, “Karıştırın,” tavsiyesinde bulunuyor – her şeyi ilginç tutmanın yanı sıra, vücudun tüm alanlarının hedeflendiğinden ve egzersizlerin hem gücü hem de dayanıklılığı artırdığından emin olmak önemlidir. Ronaldo, “Antrenmanda birçok sprint antrenmanı yapıyoruz ve ister spor salonunda ister dışarıda olun, antrenmanınıza dahil edilebilir,” diyor. “Yaptığınız her egzersize ekleyin ve deneyin.” Antrenmanlar, Ronaldo’nun antrenman tesislerinde geçirdiği süre ile sınırlı değil. “Yapabildiğiniz her yerde egzersiz yapın,” diye ekliyor.

“Yatak odanızda sabah uyandığınızda veya yatmadan önce karın kası egzersizi yapabilirsiniz. Bir rutine girerseniz, alışkanlık haline geleceği için bunu kolaylaştırır.”

Ronaldo nasıl besleniyor?

Doğru yakıtı koymayacaksanız, en güzel arabaya sahip olmanın bir anlamı yok.

Ronaldo, şaşırtıcı olmayan bir şekilde diyetini çok ciddiye alıyor. “İyi bir antrenman, iyi bir diyetle birleştirilmelidir” diyor. “Bol miktarda tam tahıllı karbonhidrat, meyve ve sebze içeren yüksek proteinli bir diyet yiyorum ve şekerli yiyeceklerden kaçınıyorum.”

Eski United koçu Mick Clegg’in bir on yıl daha oynayamaması için hiçbir neden görmemesine şaşmamalı.

“Ronaldo 40 yaşına kadar oynayabilir.”

RONALDO’DAN SAĞLIK VE FITNESS İPUÇLARI

 1. Vücudunuzun yanı sıra zihninizi de eğitmeyi öğrenin. Zihinsel güç, fiziksel güç kadar önemlidir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
 2. Disiplinli olun. Kendinizi motive etmek ve rutininize bağlı kalmak çok önemlidir. Benim için rahatlamaya yer yok, bu yüzden katı olmalıyım.
 3. Kendinize hedefler belirleyin. Odaklanmanıza ve bir şey için çalışmanıza yardımcı olacaktır.
 4. Bir eğitim ortağıyla çalışmak, biraz rekabet gücü eklemek ve kendinizi zorlamaya yardımcı olmak için iyi bir yoldur. Size benzer seviyedeki biriyle antrenman yaparsanız, birbirinizi itmeye yardımcı olursunuz.
 5. Eğitimden en iyi şekilde yararlanmak için uygun uyku gerçekten önemlidir. Erken yatıyorum ve erken kalkıyorum, özellikle maçlardan önce. Uyku, kasların iyileşmesine yardımcı olur ki bu gerçekten önemlidir.
 6. Düzgün ısınma, yaralanmayı önler. Antrenmanda sahada birkaç tur, esneme ve kardiyo ısınma egzersizleri yapıyoruz. Spor salonuna koşarken veya koşu bandında veya bisiklette ısınırken bile antrenmanınızda benzer bir şey yaptığınızdan emin olun.
 7. Karıştırın. Egzersizlerin vücudun tüm alanlarını hedeflemesini ve hem gücü hem de dayanıklılığı artırmasını sağlamak için kardiyo (koşma ve kürek çekme) ve ağırlık antrenmanının bir kombinasyonunu öneriyorum. Aynı zamanda ilginç kalmasına da yardımcı olur.
 8. Kanınızın pompalanması ve dayanıklılığın artması için yüksek yoğunluk önemlidir. Antrenmanda birçok sprint antrenmanı yapıyoruz ve ister spor salonunda ister dışarıda olun, antrenmanınıza dahil edilebilirler. Yaptığınız her antrenmana ekleyin ve deneyin.
 9. Kardiyo seansları, dayanıklılık ve dayanıklılığı artırmak ve formda kalmak için de anahtardır. Güçlendikçe seans sayısını artırarak yaklaşık 30 dakikalık periyotlar yapmaya çalışın.
 10. Mümkün olan her yere egzersiz yapın. Sabah uyandığınızda veya yatmadan önce yatak odanızda karın kası egzersizi yapabilirsiniz. Bir rutine girerseniz, alışkanlık haline geleceği için bunu kolaylaştırır.
 11. İyi bir antrenman, iyi bir diyetle birleştirilmelidir. Bol miktarda tam tahıllı karbonhidrat, meyve ve sebze içeren yüksek proteinli bir diyet yiyorum ve şekerli yiyeceklerden kaçınıyorum. Balıkları, özellikle Portekiz yemeği bacalhau à braz’ı seviyorum ve restoranlarda salata ile biftek sipariş edeceğim.
 12. Su içmek çok önemlidir. Ayrıca alkolden kaçınırım.
 13. Düzenli yemek yiyin. Düzenli egzersiz yapıyorsanız, daha iyi performans için vücudunuzu beslemek için enerji seviyelerini yüksek tutmak önemlidir. Her seansı en üst düzeyde gerçekleştirmek için yeterli enerjiye sahip olduğumdan emin olmak için bazen günde altı öğün daha küçük öğün yiyorum.
 14. Her zaman dinleyecek iyi müziklerim olduğundan emin oluyorum. Sızlanmanıza, motive olmanıza ve elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olur. Hip hop ve reggaeton dinlemeyi severim.
 15. Rahatlayın. Antrenman ve fiziksel seanslar en önemlisidir, ancak rahat bir yaşam tarzı yaşamak, fiziksel ve zihinsel olarak olabileceğiniz en iyi şey olmanıza yardımcı olur. Boş zamanlarımı ailem ve arkadaşlarımla geçiriyorum, bu da beni rahatlatıyor ve olumlu bir zihniyette kalıyor.

Futbolcunun yaşam tarzı nasıl olmalı?

Sağlıklı yaşam, Ronaldo’nun her gün birkaç saatini ayırdığı bir şey değil – her zaman bağlı olduğu bir yaşam biçimi.

Bu sadece fiziksel bir zorluk değil aynı zamanda zihinsel bir zorluktur. Ronaldo, “Zihninizi ve vücudunuzu eğitmeyi öğrenin” diyor. “Zihinsel güç, fiziksel güç kadar önemlidir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Ronaldo, “Antrenman ve fiziksel seanslar en önemlisidir, ancak rahat bir yaşam tarzı yaşamak, fiziksel ve zihinsel olarak olabileceğinizin en iyisi olmanıza yardımcı olur” diye açıklıyor. “Boş zamanımı ailem ve arkadaşlarımla geçiriyorum, bu da beni rahat ve olumlu bir zihniyette tutuyor.”

Ronaldo’nun fitness rejiminde benzersiz olan bir şey, günde geleneksel sekiz saat uyumamasıdır. Bunun yerine, günde beş kez 90 dakikalık şekerleme yapmayı seçiyor.

Profesör Littlehales uyku hakkında şöyle demekte ” Sporcular için her biri 90 dakikadan oluşan beş şekerleme yapmak daha iyidir, tam bir gece uykusu yerine.”

Ronaldo’da bu tavsiyeye uyanlardan. Yinede siz tekrardan buradaki yazıların haricinde kendi kişisel doktorunuza danışarak kendinize tam uygun bir antrenman ve yaşam tarzı belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir