Fabrice N’Sakala Beşiktaş’ta

Hırs, istikrar ve azim. Beşiktaş sözleşmesi sona eren Caner Erkin ve takımdan gönderilen Rebocho’nun ardından önümüzdeki sezon için sol beki N’Sakala’ya emanet ediyor. Alanyaspor’da geçirdiği başarılı sezonların ardından sözleşmesi sona eren Demokratik Kongolu N’Sakala kariyerini bundan böyle Beşiktaş’ta sürdürecek. Peki N’Sakala kimdir, daha önce hangi takımlarda forma giydi? Beşiktaş için doğru tercih mi? Gelin bu soruların cevabını beraber arayalım.

Kariyeri – 302 maç, 1 gol, 22 asist

1990 doğumlu, 1.78 boyundaki N’Sakala futbolculuk hayatına Fransa takımlarından FC Troyes alt yapısında başladı. 2009 yılında as takımla profesyonel sözleşme imzalayan oyuncu Troyes formasını 6 sezon boyunca 103 maçta terletti. N’Sakala Troyes forması giydiği 103 maçta takımına 5 asistlik katkı sağladı.

Takvimler 2013 yazını gösterdiğinde Anderlecht onu 420 bin € bonservis bedeliyle kadrosuna kattı. Anderlecht’te 3 sezon geçiren N’Sakala 4.sezonuna girerken Alanyaspor’a kiralanmıştı. Belçika kariyerindeki 3 sezonda 71 maça çıkan oyuncu bu mücadelelerde takımına 1 gol, 7 asistlik katkı sağladı. Bu 71 maçta zaman zaman sol açık ve sağ bek mevkilerinde de görev aldı. N’Sakala Anderlecht kariyerinde 2’si ön eleme olmak üzere 9 Şampiyonlar Ligi maçında görev alıp takımına 1 asistlik katkı sağlarken, Avrupa Ligi’nde ise 5 maçta forma giydi. 2013/14 sezonunda Anderlecht Belçika’da şampiyon olurken N’Sakala o sezon takımına 25 maçta 1 gol 3 asistlik katkı sağlamıştı.

Alanyaspor 2016 yazında kiraladığı N’Sakala’nın 2017 yazında bonservisini aldı ve N’Sakala’nın kalıcı Türkiye kariyeri başlamış oldu. Alanyaspor forması altında 4 sezonda 128 maça çıkan oyuncu bu mücadelelerde 10 asistle takımına katkı sağladı. 4 sezonda toplamda 22 sarı kart, 1 kez kırmızı kart gören oyuncunun sezon başına ortalama 4-5 sarı kart görmesi Canere göre oldukça başarılı diyebiliriz. Zira Caner’in 4 sezonda gördüğü kart sayısı 40.

N’Sakala milli takım kariyerine Fransa alt yaş kategorilerinde başlasa da 2015’ten beri Demokratik Kongo Milli takımı adına mücadele veriyor. 11 kez Fransa alt yaş kategorileri milli takımlarında görev alan oyuncu bugüne kadar 11 kez de Demokratik Kongo formasını terletti.

Beşiktaş İçin Doğru Bir Hamle Mi?

N’Sakala’yı kariyerinin Türkiye yıllarından önce rotasyon oyuncusu profilinde bir oyuncu olarak görüyoruz. Fakat Türkiye yıllarındaysa Alanyaspor’un vazgeçilmez bir oyuncusu haline geldi. Oyuncunun tecrübesinin sürekli üstüne katarak ilerlemesi ve futboluna artılar katması büyük bir avantaj. Kendisine çok iyi bakan bir oyuncu olduğu için ve Beşiktaş’ta ufukta bir yenilenme görüldüğü için N’Sakala için kesinlikle şu an doğru tarih diye düşünüyorum. Alanyaspor kariyeri N’Sakala için pek çok açıdan ilkleri barındırıyor. Oyuncu bir sezonda en çok maça çıktığı sezonları, kendi kariyeri açısından en başarılı sezonunu bu sezon Alanyaspor’da yaşadı diyebiliriz. Bunu takım bazlı değil oyuncu bazlı söylüyorum. Süper Lig’te N’Sakala’nın sahada yer aldığı maçlarda Alanyaspor’un aldığı maç başı puan 1.79 ki bu oldukça iyi bir rakam.

N’Sakala’yı formasını devralacağı Caner ile kıyaslamanın pek doğru olmadığını düşünüyorum. Zira Caner biraz daha ofansif bir yönde bek olup asistleriyle takıma ciddi katkı sağlarken N’Sakala ise daha çok defansif yönüyle öne çıkan bir oyuncu. Ligimizi takip eden futbol severler onun çevikliğini ve top kapma kabiliyetini muhakkak iyi biliyordur. Fakat şu açıdan Beşiktaş için Caner’in olası ayrılığı pek yokluk hissettirmeyebilir. N’Sakala en az Caner kadar hırslı bir oyuncu. Sahada her zaman ayakta kalan oyun anlayışı Beşiktaş’a muhakkak fayda sağlayacaktır.

N’Sakala geçmişine bakıldığında kariyerindeki en büyük sakatlığın 14/15 sezonu başında 2 aylık bir diz sakatlığı olduğunu görüyoruz. Fakat bu sakatlık Alanyaspor kariyerinde nüksetmedi ve oyuncunun başka ciddi bir sakatlık problemi hiç bir zaman olmadı. Beşiktaş bu sene pek çok kulvarda mücadele edecek. Devamlılığı bu denli yüksek bir oyuncu muhakkak bir artı daha katacaktır takıma.

Son olarak N’Sakala ile ilgili ufak bir parantezi oyun içerisindeki konsantrasyonuna ayırmak gerekiyor. N’Sakala olası bir kötü gidişte oyunda zaman zaman kopmalar yaşıyor ve kopmalar hem ona hem takımına pahalıya patlayabiliyor. Defansif kabiliyetleri her ne kadar yüksek olsa da karşısındaki oyuncuyla yaşadığı ikili mücadelelerde yaşadığı kayıplar onu bir anda oyun içinde demoralize edebiliyor. Önceki sezonlarda ligimizdeki Visca, Garry Rodrigues, Nwakaeme gibi kıvrak oyunculara karşı pozisyon almada bu sorunlar sahada bir kaç kez göze çarparken bu sezon oyuncunun bunu minimuma indirgediğini, oyununu yaşıyla beraber daha net bir şekilde geliştirdiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Sonuç olarak Beşiktaş için bonservissiz olmasınında avantajıyla çok iyi bir transfer olduğunu düşünüyorum.

FM 2020 Profili

Fabrice N’Sakala’nın Football Manager 2020 profili şu şekilde:

fmdataba.com sitesinden alınmıştır

0 Comments on “Fabrice N’Sakala Beşiktaş’ta”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir