Futbol Oyunları

Korona virüs sebebiyle futbola hasret kaldığımız bu günlerde futbol özlemimizi oyunlarla gidermeye çalışıyoruz. Sizde bizler gibi futbolu özlediyseniz bu yazımızda sizlere önereceğimiz oyunlarla futbola olan özleminizi sizde bir nebze azaltabilirsiniz.

Konsol ve PC Futbol Oyunları

FIFA vs PES

Hemen hemen bütün konsol ve PC oyuncuları için futbol denilince akla yıllardan beri PES ve FIFA geliyor. Konami ilk futbol oyununu 96 yılında Winning Eleven adıyla piyasaya sürmüş, oyun Avrupa’da PES (Pro Evolution Soccer) ismiyle ve Pro Evo olarak satışa sunulmaktaydı. İlk Fifa oyunu ise FIFA 94 olarak karşımıza çıkıyor. Güncel futbol oyunları içerisinde en çok oynanan futbol oyunları net bir şekilde PES ve FIFA. Oyunun 2020 versiyonları kıyaslandığında kimine göre PES 20 kimine göre ise FIFA 20 kullanıcıya daha iyi bir oyun sunuyor. Kimilerine göre ise bu iki oyuna rakip çıkmaması yapımcıların oyunu her sene daha az geliştirmesine sebep oluyor. Seçimi size bırakıyoruz fakat ufak dipnotlar ekleyelim. Oyuncuların büyük bir çoğunluğu oynanış olarak PES’i tercih etse de, FIFA’nın barındırdığı lisanslı kulüp ve oyuncu sayısı oynanışı zenginleştiriyor. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi lisans hakkı FIFA’nın elinde, EURO 2020 ise PES ekibinin. İki oyunun detaylı incelemesini bu yazımızda bulabilirsiniz (Link)

Football Manager

FIFA ve PES’i takip eden en önemli futbol oyunu Football Manager. FIFA ve PES’in birinci elden oyuncuları oynatma özelliğine karşın FM bu piyasaya saha kenarından giriyor ve teknik direktörlük oyununu kullanıcısına sunuyor. CM 01-02, CM 03-04 serilerinden sonra Championship Manager ekibiyle yollarını ayıran SEGA yola Football Manager ismiyle devam etmişti ve bu alanda şuanda yalnız durumdalar. Oynayanların bir maç daha yapayım kapatacağım diyip sezonu ne ara bitirdiğini fark edemediği, oynamayanların excel tablosu gibi oyun sen oynamıyorsun ne zevk alıyorsun dediği FM uzun yıllardır FIFA ve PES’in koltuğunu sallamaya çalışıyor. Fakat uzun yıllardır piyasa da teknik direktörlük oyunu olarak tek olan FM rekabet olmamasıyla nedeniyle son yıllarda kendini geliştiremediğine dair çok fazla eleştiri almaya başladı. Football Manager ile ilgili daha fazla bilgi için FM’ye özel menümüzü ziyaret edebilirsiniz (Link)

Online Oyunlar

Haxball

Yıllardır kendi halinde kullacılara futbol deneyimi sunmaya çalışan çok basit temellere dayalı bir online futbol oyunu haxball. İsminizi oluşturun, her hangi canlı oyuna girin ve bir oyuncuyu kontrol ederek maça dahil olun hepsi bu kadar. Dünya üzerinde de çok fazla kullanıcıya sahip Haxball basitliğiyle kendisine kalıcı takipçiler ediniyor. PC başında zaman öldürürken, 5-10 kafa dinlemek isterken oyuna girip sizde biraz stres atabilirsiniz (Link)

Kafa Topu

Online oyunlarda bir oyun var ki o kadar ilgi gördü ki yapımcılar onu mobil dünyasına da taşıdı. Oynanış olarak çok sade ve basit olan oyun, seçeceğiniz bir yıldız oyuncuyla rakibinizi yenmeye bakıyor. Oyunu günümüzde ister online olarak ister mobil olarak oynayabiliyorsunuz. Mobil versiyonunda oyunun daha geliştirildiğini, internette oynayacağınız online versiyonların biraz daha basit ve sade tasarımlarda olduğunu belirtelim.

Mobil Oyunlar

FIFA-PES-FM gibi oyunları PC ve Konsol için saymıştık. Bu oyunların ayrıca mobil platformdaki oyunları da en çok ilgi gören oyunlar arasında. Oynanış olarak daha basite indirgenmiş şekliyle bu oyunları Playstore’da veya Appstore’da bulabilirsiniz. Biz mobilde bu oyunlar dışında sizlere farklı oyunlar önermek istedik.

Score Hero

Mobil futbol oyunlarında saydığımız oyunlar dışında en dikkat çeken oyunların başında score hero geliyor. Oyunda bir futbolcuyu saha içinde anlık pozisyonlara göre kontrol ediyorsunuz. Pozisyonları başarılı bir şekilde değerlendirdikçe seviyor atlıyor takımınızı üst seviyelerde, ülkenizi milli takımlar seviyesinde temsil edebiliyorsunuz. Gazete başlıkları şeklinde verilen başarımlar eminiz sizinde hoşunuza gidecek. Sizde görevleri geçtikçe yeni seviyelere ulaşmak için daha çok çabalayacaksınız.

New Star Soccer-Manager

Aslında Score Hero’nun yaratıcı oyunu New Star Soccer diyebiliriz. NSS uzun yıllardır PC versiyonunu kendi internet sitesinden satışa sunmaktaydı. Fakat lisanssız oyunculardan ve takımlardan kurulu oyun belli süre sonra gelişimini sadece mobile taşımaya karar verdi. New Star Futbol’da genç bir oyuncunun kariyerini canlandırıyorsunuz. 2B oyun simulasyonuyla performansınıza göre bir takıma transfer olup maaşınızla alışveriş yapabiliyor, kız arkadaşınıza veya ailenize zaman ayırabiliyorsunuz. İlginç bir şekilde oyun içerisinde kumarda oynayabiliyorsunuz. New Star Manager ise aynı oyunun teknik direktörlük deneyimi sunan versiyonu. Takımınızı, stadyumunuzu, tesislerinizi maçlarınızı kazandıkça elde ettiğiniz puanlarla geliştirebiliyorsunuz. Oyuncuları alıp satıp takımınızı geliştiriyorsunuz. Basit arayüzüyle oyun görevleri yaptıkça oyuna bağlılığınızı arttırıyor. New Star oyunlarının incelemesine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz (Link)

Bonus Atari: Goal 3

Günümüzde pek tercih edilmese de konsol oyunlarının atası atarilerin en sevilen ve en eğlenceli futbol oyunlarından birisi GOAL 3’tü. Oyunda her ülkenin takımının ayrı özellikte futbolcuları mevcut. Her oyuncunun süper güçleri sayesinde rakip oyunculara pata küte dalıp topu kazanıp maçı kazanmaya çalışıyorsunuz. Maç sırasında sahaya yıldırım düşmesi gibi ilginç aksiyonlar altında futbol deneyimi, halen atariniz varsa bu günlerde sıkıntınızı bir nebze olsun azaltacaktır. Ayrıca oyunun basketbol ve dövüş versiyonları da farklı oyunlarda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir