FM 20 Gol Atamıyorum – Forvet Gol Atamama Problemi

Teknik Adam

Bu sene oyunda ciddi anlamda forvetlerde sıkıntı yaşıyor musunuz? Hangi rolü denerseniz deneyin bir türlü verim alamıyor musunuz?  Bu konuda yalnız değilsiniz. Aslında FM de forvetlerin rolü zaman içerisinde değişti. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi. İleri uçtakı forvetlere yepyeni roller getirildi. Her bir rol ise farklı taktiklerde farklı performans vermesi kadar da doğal bir şey yok. Sonuçta gerçek hayatta hangimiz şöyle bir cümle kullanmadık ki? “Abi o oyuncu sırtı dönük oynayamaz adamın çevre kontrolü sıfır”

İşte tam burada devreye iki tane seçim geliyor. Taktiğinize göre mi oyuncu alıyorsunuz yoksa eldeki oyuncularınıza göre mi taktiğinizi belirliyorsunuz? Özellikle FM 19 ve FM 20 ile birlikte mevcut kadronuzdaki oyunculardan maksimum performans almanız uyguladığınız taktik ile neredeyse yüzde yüz orantılı. Sadece çok olağanüstü oyuncular herhangi bir taktik ile size iyi performanslar verebilir.

Şimdi gelin şu FM 20 gol atamıyorum sorununa yakından bakalım:

Forvetler hemen her oyun sisteminin hayati önemi olan bir oyuncularıdır . İyi bir taktik yaparlar veya bozarlar, çünkü kaç gol yemediğiniz bir önemi yoktur, eğer en öndeki adamınız ateşlemesini sağlayamazsanız, her şey bitmiştir. Hiçbir takım 0-0 berabere kalarak sezon sonu şampiyon olamayacaktır.

Football Manager 2020’de forvetler Yardımcı Forvet ‘ten Sahte Forvet ‘e kadar sekiz farklı rolde taktiğinizin bir parçası haline gelecektir. Hangisi size daha çok hitap ederse etsin, forvetinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize bir göz atalım.

Tek Forvetler

En baştan, konuşlandırılan rolün oyuncunun bireysel özelliklerine uyması gerektiğini söylemeliyiz, ancak birçok forvet çok farklı rollerde oynayabildiğinden, seçiminizi doğru yaparak başlamanız önemlidir.

Tek kişilik forvet formasyonu FM 2020 ‘de oldukça yaygın bir oyun dizimidir ve bizlere orta alanda daha fazla kalabalık olmamıza olanak veriyor, ancak dokuz numarayı daha fazla sorumluluk ile bırakır; sadece gol atmakla kalmıyorlar, aynı zamanda başkalarını da oyuna sokmak için boşluklara hücum etmeleri beklenmekte.

Peki, kendinize sorun, tek forvetimin ne yapmasını istiyorum?

• Topa sahip olmadığımız için topu tutması gerekiyor mu?
• Direkt paslar için savunmalar ile omuz omuza oynaması gerekiyor mu?
• Oyununuzun savunma bölümünde çok çalışması gerekiyor mu?

Bunu yanıtladıktan sonra, her bir rolün açıklamalarını ve talimatlarını ve rolün gerektirdiği nitelikleri okumak için biraz zaman ayırın.

Bizim önerimiz tek forvet ile oynayacaksanız kesinlikle forvetinizin Yardımcı Oyuncu, Çalışkan Oyuncu ve Komple Forvet rollerine uyan özellikleri olmasına dikkat edin. Böylelikle yeri geldğinde rakibin savunma dengesini bozacak, boş koşular yapabilecek ve yeri geldiğinde ise ilk savunma unsuru olacaktır rakip ataklarına.

İkili Forvet

İki kişilik bir forvet ortaklığı kurarken, sadece bu rollerin ekibin geri kalanına nasıl hizmet etmesi gerektiğini değil, birbirlerini nasıl düşünmeleri gerektiğini düşünmek gerekir. İkisi birlikte çalıştıklarından ve aynı koşuları yapmadıklarından veya aynı amacı yerine getirmediklerinden emin olmalısınız.

“Küçük ve büyük” ikili, iki kişilik ortaklığın klasik örneğidir; birbirlerinin zayıflıklarını telafi eden oyuncular. FM20’de Pivot Santrafor ve Fırsatçı Golcü, biri topu tutmak ve hava düelloları kazanmak için, diğeri ise şansını savunma arkasına sarkıp ve işin sonunu getirmek.

Bu iki rol, özellikle geniş alanlardan gelen toplardan faydalanacak olan iki kişilik bir forvet sistemine uyacaktır – ya 4-4-2 ya da 3-5-2, kanat oyuncuları olan derinlerden ileri ve çapraz geçiş için uyumlu olacaktır.

Bir diğer rol ise Sahte Forvet olacaktır. Her ne kadar ikili forvet uygulamasının bir parçası olmasada iyi bir golcü forvet arkası ile çok iyi bir hava yakalama ihtimali olan bir rol olacaktır. Normal bir forvet oyuncusundan daha iyi bir pas ve pozisyon bilgisi özellikleri gerekeceğinden FM 20 ‘de bu tarz oyuncuları zor bulabilirsiniz.

Hangi taktik ile oynacaksanız oynayın mutlaka oyuncunuzun hangi rollerde daha iyi özelliklerini kullanabileceğini incelemeniz gerekecektir. Bu yüzden belkide bir kaç rolü belli bir zaman deneyerek taktiğinize gerçekten uyup uymadığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir