Korona Döneminde Çocuklar

Hepimiz korona virüsün ağır çekim bir tsunami gibi hayatımızı nasıl etkilediğini geçtiğimiz aylarda tecrübe ettik. Tüm Dünya’da İyileşen kişi sayısındaki artış, vaka sayılarındaki azalış içimizi bir nebze olsun rahatlatmaya başladı. Fakat tehlike dönemi tamamen geçmeden evlerimizden zorunlu olmadıkça çıkmamakta fayda var. Evlerimizde geçirdiğimiz bugünlerde belki de bu durumdan en kötü etkilenenler ise çocuklarımız veya kardeşlerimiz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 100.yılını kutladığımız bugünde sizlerle korona virüs günlerini çocuklarımızla nasıl sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz bunları konuşacağız.

Koronanın Psikolojik Boyutu

Uzun süredir evde olanlarımızın evlerinde bunaldığını, çalışanlarımızın risklerden dolayı tedirgin olduğunu biliyoruz. Durum böyleyken bu durumun çocuklar için de oldukça can sıkıcı bir durum olduğu gerçek. Konuyla ilgili gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse UNICEF’in ebeveynlere önerdiği ilk kural kesinlikle evdeki çocuklarla irtibatı yüksek düzeyde tutmak. Bunu yaparken oldukça sakin ve güven verici şekilde davranmak önemli. Çünkü çocuklar için durum biraz daha karmaşık. Normalde dışarıya çıkıp oyun oynayabilen, arkadaşlarını ziyaret edebilen, okula gidip gelebilen çocuklarımız tıpkı bizler gibi eve hapsolmuş durumda. Pek çoğuysa durumu algılayamayacak yaşlarda. Mümkün olduğunca bu durumun geçici bir durum olduğunu, gerekli tedbirlerin alındığını ve zamanla sona ereceğini onlara aktarabilmeliyiz.

Onlara karşı empatinizi normal zamanlara göre bir tık daha üst seviyede tutmak önemli. Konuyla ilgili bilim adamlarının önerdiği ikinci kural onları korkutacak şekilde konuşmaktan ziyade onlarla sık sık diyalog kurarak duygularını sizle paylaşmasını isteyin ve aklındaki soruları ortadan kaldırmaya çalışın. Bunun için çocuğunuza konu hakkında neler bildiğini sorabilir alacağınız cevaplarla eksik kısımları birer birer kapatabilirsiniz. Çocukların duygularını bastırmasını önlemek bu günlerde oldukça önemli.

Kendinize Küçük Alışkanlıklar Edinin

Bu durum çocuklarımız için olduğu kadar bizler içinde oldukça can sıkıcı. Bu durumu birlikte olursak atlatabileceğimizi biliyoruz. Bu sebeple aile içi etkinliklerinizi arttırmak için evde kaldığınız bu günleri birer fırsata dönüştürün. Konuyla alakalı pek çok uzman çocuğunuzla ve ailenizle evlerinizde yapacağınız ufak etkinliklerin psikolojiniz üzerinde beklenmedik pozitif etkiler yaratabileceğini belirtiyor. Beraber bir puzzle tamamlamak, uzun zamandır başlamayı düşündüğünüz bir etkinliği beraber yapmak(ahşap boyama,resim,yoga,evde spor, müzik) hem sizin hem çocuğunuzun psikolojisi için oldukça iyi gelecektir. Bu dönemde görüşemediğiniz akraba ve dostlarınızla yapacağınız görüntülü online görüşmeler çocuğunuz ve size beklenmedik şekilde olumlu etkiler bırakacaktır.

Korona günlerinde edinmemiz gereken en önemli alışkanlıklardan birisi hijyenimize dikkat etmek. Çocuklarınız üzerinde bir ayna olduğunuzu unutmayın. Anne,baba, abi veya abla olarak sizler onlar için birer rol modelsiniz. Bu dönemde çeşitli hijyen kurallarını çocuklarınıza düzgün şekilde öğretmek sizlerin elinizde. Böylece hem çocuğunuzu topluma faydalı bir birey olarak yetiştirebilir hemde çocuğunuzun sağlığını koruyabilirsiniz. Bu gibi ufak gündelik rutinlere devam etmek çocuğunuzun normal hayatına devam ettiği hissine kapılmada önemli bir etken olacaktır. Elleri 20 saniye yıkama kuralı, dişleri uygun fırçalama, el ve tırnak temizliğinin önemi bu dönemlerde hem bizim hem çocuklarımız için oldukça önemli.

Kendi Davranışlarınızı Gözlemleyin

Tabii ki çocuklarımızın veya kardeşlerimizin sağlığını hepimiz çok önemsiyoruz. Fakat siz iyi olmazsanız onlara da iyi gelemeyeceğinizi asla unutmayın. Bir rol model olarak kurallara daha fazla dikkat edip, biraz daha sabretmekte fayda var. Çocuklarınızın yanında felaket senaryolarını çok fazla dillendirmeyin. Kendi mental sağlığınızı yüksek tuttuğunuz müddetçe çocuğunuzun da iyi olacağını unutmayın. Sabırlı, sakin, baskıcı olmadan, onlara güven vererek, onların duygularına değer vererek aşamayacağınız hiç bir engel yok.

Korona zamanında mental sağlığımızı korumak ve fiziksel aktivitelerle fit kalmak istiyorsanız diğer yazılarımıza linklerden ulaşabilirsiniz..(Evde Spor-Tabata Antrenmanları) (Korona Döneminde Mental Sağlık)

1 Comment on “Korona Döneminde Çocuklar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir