Ligler Ne Zaman Başlayacak?

Korona virüs sebebiyle hepimiz ne yazık ki futbola hasret kaldık. Pek çok ülkede karantina durumları devam ederken iyileşen kişi sayısındaki artış bir nebze olsun içimize umut vermeye başladı. Biz futbolseverlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de liglerin ne zaman başlayacağı. Liglerin tamamlanıp tamamlanmayacağı, kalan maçların nasıl bir lig sistemiyle oynanacağı, futbol federasyonlarının konuyla ilgili açıklamaları, koronanın futbol ekonomisine yansıması ve liglerde oynanması gereken kaç hafta kaldığını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kalan Haftalar

Ülkelerin korona virüs görülme tarihleri değişkenlik gösterdiğinden pek çok ülkede ligler farklı tarihlerde ertelenmişti. Öyle ki ülkemiz bu konuda en geç karar alan ülkelerden bir tanesiydi. Avrupa’da liglerin tatil edildiği tarihler, liglerde tamamlanan haftalar ve kalan hafta sayısı şu şekilde:

ÜlkeTatil Edilme TarihiTamamlanan HaftaKalan Hafta
Türkiye19 Mart268
İtalya9 Mart2612
İspanya10 Mart2711
İngiltere13 Mart299
Fransa13 Mart2810
Almanya13 Mart259
Hollanda12 Mart268
Belçika12 Mart296
Rusya17 Mart228
Ukrayna17 Mart239
Portekiz12 Mart2410

Gelir Durumları

Liglerin oynanamaması tabii ki kulüpleri de ekonomik açıdan oldukça zor bir duruma soktu. Gelirlerinin büyük bir kısmını bilet satışı, maç günü gelirleri, kombineler ve sponsorluklardan elde eden kulüplerin bu gelir kapıları bir bir kapanmış oldu. Öyle ki UEFA’nın resmi data bankasında da mevcut olan bilgilere göre İngiltere, İspanya ve Almanya’nın en üst liglerindeki kulüplerin bu sınıflardan gelirleri bir yıl için ortalama 27 milyon € civarında. İspanya’nın en büyük iki kulübü Barcelona ve Real Madrid’te ise bu seviye sırasıyla 164 milyon € ve 146 milyon €. Durumu şöyle daha net bir şekilde açıklamak gerekirse bu gelirler Barcelona için yıllık toplam gelirin %24 ‘üne Real içinse %19’una denk geliyor. Bunlar bu denli uluslararası kulüpler için oldukça büyük rakamlar.

Bu gelir sınıfları ne yazık ki buz dağının görünen kısmı. Pek çok futbol kulübünün asıl kasasını dolduran sınıf TV yayın gelirleri. Ülkemizde de olduğu gibi Avrupa’nın çoğu liginde şuanda yayıncı kuruluşlarla kulüpler arasında ciddi anlaşmazlıklar var. Fransa’da bein Sports ve Canal+ liglerin durması nedeniyle Ligue 1 ve Ligue 2 takımlarına yaklaşık 152 milyon €’ya varan ödemeleri durdurdu. İspanya’nın tüm ulusal liglerinde liglerin tamamlanamaması halinde kulüplerin toplam 549 milyon €’dan mahrum kalacağı konuşuluyor. Almanya’da ise Sky Deutschland kulüplere yapması gereken 304 milyon € tutarındaki ödemeyi halen yapmamış durumda. Yani kulüpleri ekonomik açıdan oldukça zor günler bekliyor. Kulüpler bu durumları bir nebze maaşlarda kısıtlamalarla aşmaya çalışıyor. Almanya’da Dortmund ve Bayern çalışanlarının maaşlarında %20 indirim yapmayı kabul ettiğini önceden açıklamıştı. İtalya’da kulüp oyuncuları maaşlarını 2 ile 4 ay arasında durdurma kararı alıyor. İngiltere’de ise halen futbolcular birliği ve federasyon arasında anlaşmazlıklar sürüyor. Ülkemizde de başta 4 büyükler olmak üzere rakamlar resmi olarak açıklanmasa da indirimler yapıldığı konuşuluyor.

Ligler Ne Zaman Başlayacak?

Korona virüsün ne zaman geçeceği kesin olarak bilinmemekle birlikte UEFA liglerin tamamlanması isteğini önceden açıklamıştı. Liglerin tamamlanmadan tescil edilmesi durumunda ise kulüplere gelecek sezona yönelik yaptırımlar uygulanabileceği açıklanmıştı. Buradan hareketle pek çok ülkenin futbol federasyonu liglerin başlama tarihiyle ilgili belli öngörülerde bulunuyor. Kalan maçların ise yüksek ihtimal seyircisiz oynanacağı konuşuluyor. Liglerin tahmin edilen başlama tarihleri şu şekilde:

ÜlkePlanlanan Başlama Tarihi
Türkiye12 Haziran
FransaSezon sonlandırıldı
İspanya29 Mayıs
İtalya6 Haziran
İngiltere8 Ağustos
HollandaSezon sonlandırıldı
BelçikaLig tescili hakkında nihai karar bekleniyor
Almanya16 Mayıs
Portekiz5 Haziran

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir