Evde Yüksek Yoğunluklu Antremanla Dinç Kalmak – Tabata Antremanları

High Intensity Interval Training yani kısaca Hiit antremanları kısa sürede tempoyu yükseltıp düşürerek daha hızlı yağ yakmaya odaklanan antreman biçimidir. Kısa dinlenme araları yüksek tempo ile birleştirilerek kısa sürede yapılan kardiyovasküler antremanların özellikle yağ yakımı konusunda etkili olduğu 1990lı yıllarda kanıtlanmaya başladığından beri ilgi çekmiştir Hiit antremanları.

2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre klasik metod ve Hiit ile yapılan antremanların hepsi kardiyovasküler gelişim için etkili iken Hiit antremanları yapan insanlarda  VO2 max (kısaca stres altında vücudun alabildiği ve kaslara iletebildiği oksijen miktarı) artışının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca çeşitli çalışmalar yağ yakımında Hiit antremanlarının daha etkili olduğunu göstermektedir.

Peki biz size nasıl bir Hiit egzersizinden bahsedeceğiz? Kendimiz de kullandığımız ve etkili bulduğumuz Tabata yönteminden tabi ki.

Tabata yöntemi ismini 1996 yılında bu yöntemi geliştiren bilimsel araştırmayı yapan Profesör İzumi Tabata’dan alır. Egzersizler çok yüksek yoğunluklu 20 saniye stres sonrası 10 saniye dinlenme ile bunun 8 defa yapılması ile 4 dakika sonuçlanmasından dolayı çok etkilidir. Kısa süren antremanda vücut olabildiğince hızlı bir şekilde bütün enerjsini atar ve dinlenme fırsatı bulamadan diğer antremana geçilir. Böylece 4 dakika sonunca spor aktivitesi bitmiş olsa bile saatlerce yağ yakımı ve kaslara yüksek oksijen gönderimi devam eder.

Tabata için çeşitli çalışma örnekleri mevcuttur. Biz aşağıya sizler için özellikle yeni başlayanlara önereceğimiz bir kaç video bırakacağız. Büyük çoğunluğun evlere kapandığı bu günlerde hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz. Ayrıca eski hareketli günlerimize döndüğümüzde de spora vakit ayıramıyor olsak bile Tabata sayesinde sadece 4 dakika ve katları çalışma ile vücudumuzu dinç tutmuş olacağız.

Ayrıca evlerimizde kaldığımız bugünlerde sadece fiziksel değil mental sağlığımızı da korumak oldukça önemli. Mental sağlığımızı koruma açısından yapmamız gerekenleri ele aldığımız yazımızı okumak isterseniz linkten ulaşabilirsiniz(Link).

(Merdiven kısmını şınav çekerek geçebilirsiniz)

Kaynaklar:

  • https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/japplphysiol.01098.2006
  • https://research.tees.ac.uk/en/publications/effectiveness-of-high-intensity-interval-training-hit-and-continu-3
  • http://pdfs.semanticscholar.org/5f90/dcc82933b2300a47d6acb859d74089a25e0c.pdf

0 Comments on “Evde Yüksek Yoğunluklu Antremanla Dinç Kalmak – Tabata Antremanları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir