Korona Döneminde Mental Sağlık

Hepimiz şu rutini artık biliyoruz: Ellerinizi yıkayın, yüzünüze dokunmayın, sosyal mesafenizi koruyun ve kendinizi izole edin. Vücut sağlığı aynı zamanda mental sağlık kısmını da içine alır. Peki mental sağlığımız ne durumda?

Sosyal uzaklığı sağlamak adına kendimizi evimize kapattık. Kendimizi izole ettik herkesten ve her şeyden. Peki başka neler yaptık. Her gün istisnasız Korona virüs ile ilgili onlarca televizyon yayınları ve bir o kadar da konu hakkında aslında tek bilgisi okuduğu haberler olan uzman görünümlü insanlardan hep tekrarlanan tavsiyeleri dinledik. Peki böyle bir sürece insan psikolojisi ne kadar süre sağlıklı bir şekilde dayanır mı? Bizce dayanmaz ve şu bir gerçek ki şu anda gençlerin çoğu korkuyor ve endişeli hissediyor. Bu durumda mental sağlık açısından kötü etkilere sahip.

Hepimiz için bu mevcut durum yeni ve bu nedenle korkutucu. Karanlık düşüncelere sahip olmak, (şu anda) gezegenimizi dolaşan günlük haberlerin ve düzenlemelerin makul bir sonucudur.

Covid19 salgınını durdurmak için diğer insanlarla dayanışma çok önemli olmakla birlikte, zihinsel sağlığınızı kontrol altında tutmak için kendinize şefkat göstermeniz önemlidir.

Mevcut olayların baskısını hafifletmek için yapmanız gerekenler

1. Arkadaşlarınız ile konuşun, konuşun , konuşun

Hepimizin şu anda konuşmaya ihtiyacı var. Ve bunu yapmak için çok zamanımız var. Özellikle görüntülü konuşma sizleri bir nebze olsun sanki arkadaşlarınız ile buluşmuş ve birlikteymiş hissi sağlayacaktır.

evde spor
2. Güne aktif başlayın

Fitness egzersizlerinin çoğu “oturma odasına sığacak” şekilde ölçeklendirilebilir. Herhangi bir fitness aleti kullanmadan pek çok egsersizi küçük bir oda da bile gerçekleştirmeniz mümkün. Tabi kendinizi sakatlayacak durumlardan da koruyun.

3. Ev işleriniz yapın

Evde yapacağınız günlük egzersizlerin yanında evinizi temizleyin ya da günlerce yapmayı düşünüpte ertelediğiniz işleri yapın. Eviniz ile ilgilenmek için güzel bir zaman.

mental sağlık
4. Yeni projeler geliştirin

Aslında bu madde altına yeni şeyler öğrenme de eklenebilir. Malum hepimiz ya evden çalışıyoruz ya da bir şekilde işimizi kaybettik, ya da öğrencisin ve belkide derslerin bir kısımı artık yük olmaktan çıktı. İşte bu aslında çok güzel bir zaman yeni şeyler öğrenip kendini denemen için. Tonlarca ücretli ya da ücretsiz video dersler ile sende şu zamanını iyi bir şekilde değerlendirip belki de yepyeni bir yetenek veya bilgi ile bu kriz durumunu fırsata çevireceksin.

Belki daha pek çok şey bu listeye eklenebilir. Aslında şöyle bir bakınca ev ortamında olmak öyle sıkıcı değil. Yani şu an evinizden dışarı adımınızı atmadan pek çok şey yapabiliyorsunuz. Teknolojinin bize getirmiş olduğu çok güzel nimetler mevcut. Bunları iyi ve düzgün bir şekilde kullanmak bizim elimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir