Football Manager Gençlik Sistemi

Football Manager’da oyunun temel yapı taşlarından bir tanesi oyunun gençlik sistemi. Genç oyuncuları geliştirip üzerilerine titremek, onları birer dünya yıldızı haline getirip onlarla gurur duymak pek çoğumuzun kariyerinin vazgeçilmesi. Alt yapıdan yetiştirdiğimiz oyuncumuza ilk defa verdiğimiz forma şansında fileleri havalandırmasıyla mutlu olduk, oyuncumuz ilk kez milli formasını giyince gururlandık, takımımızın ona önümüzdeki sezon çok ihtiyacı olduğu zamanlarda transfer olmak isteyince sinirlendik. Yaşattığı tüm bu duygu yoğunluklarının arkasında sanırım kendi evladımızı yetiştiriyormuşuz hissi var. Peki Football Manager’ın gençlik sistemi nasıl işliyor? Altyapısı en iyi olan takımlar, genç oyuncuları yetiştirme kabiliyetine göre ülkeler, en iyi genç takım antrenörlüğüne sahip takımlar ve regenleri/genç oyuncuları bünyesine kazandırmada oyundaki en başarılı takımları bu incelememizde sizlerle buluşturuyoruz.

4 Temel Element

Football Manager’ın gençlik sistemi aslında birbirine bağlı olan 4 konuya göre hareket ediyor. Altyapı Tesisleri, Altyapı Antrenörleri, Gençlik Kazandırma Ağı ve Ülkelerden yetişen gençlerin güncel ve potansiyel puanları. Bu 4 temel faktörden ne kadar hamur elde edebilirseniz size de o kadar ekmek çıkıyor bu gençlik sisteminde. Gelin bu 4 elementi biraz daha derinlemesine analiz edelim.

Hikayenin Başladığı Yer:Altyapı Tesisleri

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi oyundaki gençlerin gelişmesini, bir yıldıza dönüşmesini etkileyen en önemli faktörlerden birisi takımınızın altyapı tesisleri. Altyapıya yüksek yatırımlar yapan takımların günümüzde meyvelerini birer birer aldığını daha net görür olduk. Fakat alt yapıya yatırım sadece parayla yapılmıyor. Oyunculara sağlanan imkanlar henüz futbol hayatına ilk adımını atacak genç oyuncunun ne kadar özel olduğunu kendine hissettiriyor. Dünya üzerindeki pek çok büyük takım Altyapı oyuncularına As takım oyuncularına tanıdığı imkanları sağlamaya çalışıyor. Böylece oyuncu profesyonelliğe çok erkenden alışmaya başlıyor.

Football Manager’da en iyi altyapı tesislerine sahip takımları sizler için aşağıya bırakıyoruz

KulüpÜlkeAltyapı Tesisleri(1-20)
Manchester Cityİngiltere20
Manchester Unitedİngiltere20
Chelseaİngiltere20
Tottenhamİngiltere20
Barcelonaİspanya20
Real Madridİspanya20
Romaİtalya20
Juventusİtalya20
AjaxHollanda20
PSVHollanda20
SportingPortekiz20
BenficaPortekiz20
Club BruggeBelçika20
AnderlechtBelçika20
KrasnodarRusya20
BayernAlmanya20
RB LeipzigAlmanya20
RB SalzburgAvusturya20
Baselİsviçre20

Karakteri Geliştirme: Altyapı Antrenörleri

Günümüzde pek çok futbolcu emekli olduktan sonra teknik adamlık kariyerine ilk olarak bir takımın alt yapı hocalığında başlıyor. Bu uygulama aslında iki taraf içinde etkili. Genç isimler tecrübeli bir oyuncunun deneyimlerinden faydalanırken, genç teknik adamsa mesleğe ısınmış oluyor. Fakat iş sadece teknik adam kısmında bitmiyor. Bu sistem ne yazık ki ülkemizde çok fazla gelişmiş olmasa da dünya futbolunda isminden söz ettiren pek çok takımın altyapı antrenör sayısı neredeyse as takım antrenörleri kadar fazla. Oyuncularla birebir iletişimi her zaman üst düzeyde tutup duruma sadece bir futbolcu yetiştirme olarak bakmıyor, sorumluluk ve karakter yüklemesi de gerçekleştiriyorlar.

FM20’de en iyi altyapı antrenörlüğü sistemine sahip takımlar şu şekilde

KulüpÜlkeAltyapı Antrenörlüğü(1-20)
Chelseaİngiltere20
PortoPortekiz20
RB SalzburgAvusturya20
SportingPortekiz19
FC VitorulRomanya19
Defensor SportingUruguay19

Yeni Oyuncuları Takıma Kazandırma: Gençlik Kazandırma Ağı

FM içerisinde her sene yeniden oyuna eklenen regen oyuncularının kalitesini etkileyen faktörlerden bir tanesi kulübünüzün genç oyuncu kazandırma ağı. Genç oyuncu kazandırma ağı seviyesi yüksek olan takımlar daha kaliteli ve daha çok regen bulma imkanına sahip.

FM20’de en iyi genç kazandırma ağına sahip takımlar şu şekilde:

KulüpÜlke
BenficaPortekiz
SportingPortekiz
AjaxHollanda
AZHollanda
FeyenoordHollanda
AnderlechtBelçika
Baselİsviçre
RB SalzburgAvusturya
Celticİskoçya
Rangersİskoçya
Olympique LyonFransa
FK PartizanSırbistan
Barcelonaİspanya
Romaİtalya

Ülkelerin Genç Oyuncu Yetiştirme Kabiliyeti

Son faktör çıkan regenlerin oyuncu yetenekleri üzerine. Bildiğiniz üzere FM’de oyuncu özellikleri oyuncunun editörde yer alan güncel ve potansiyel yetenek puanına göre belirleniyor. Bu özelliklerin oyuncuyu oynatma durumuna değiştiğini unutmayalım. Bu konuda oyun içerisinde bazı ülkeler diğerlerine göre deyim yerindeyse 1-0 önde başlıyor. Ülkelerin yetiştirdiği oyuncuların yeteneğine göre puanlamaları şu şekilde:

ÜlkeKıtaGençlik Puanı(0-200)
BrezilyaGüney Amerika163
AlmanyaAvrupa155
İtalyaAvrupa144
İspanyaAvrupa140
FransaAvrupa140
ArjantinGüney Amerika140
MısırAfrika138
TürkiyeAvrupa124
HollandaAvrupa122
İngiltereAvrupa120
NijeryaAfrika120

Genç oyuncuları yetiştirirken sizlerde bu faktörleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Fakat şunu da ekleyelim tüm bunların yanında bu kulüplerin dışında oyunda yetenekli oyuncu/regen ortaya çıkmayacak diye bir şey yok. Oyun yapımcılarından Miles Jacobson’da daha önce yaptığı açıklamada regen oyuncuların ortaya çıkışını istatistiki verilere dayandırdıklarını belirtmişti. Yani bu takımlar dışında kulübünüze bir gün yeni bir Messi veya Ronaldo’nun katılmasının istatiksel olarak şansı bulunuyor. Elimizden geldiğince farklı takımlarla tabloları doldurmaya çalıştık. Sizlerde ilk sezonunuzdan itibaren wonderkidler üzerine bir takım kurmak istiyorsanız; bu yazımızda sizler için oyundaki ucuz wonderkidleri incelemiştik(Link).
Bir başka incelemede görüşmek üzere FM’li günler

1 Comment on “Football Manager Gençlik Sistemi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir