FM Nasıl Keyifli Oynanır?

Korona virüs sebebiyle mümkün oldukça evlerimizde kalmaya çalıştığımız bugünlerde pek çoğumuz oyunlara, dizilere, filmlere yöneldik. Özellikle futbola hasret kalan takipçilerimiz için futbolla alakalı film önerilerimizi geçtiğimiz günlerde sunmuştuk(Link). Korona virüs sebebiyle evde kalan pek çok oyun sever arasında en çok mutlu olanlar ise muhakkak FM oyuncuları. Evden çıkamadığımız bugünlerde saatlerce takımımızla ilgileniyor, hasret kaldığımız ligleri oynamaya devam ediyor, parlatıp büyüttüğümüz yıldız genç oyuncularımızı büyük takımların radarından çekmeye çalışıyoruz. Bizde bu yazımızda FM’den aldığınız keyfi arttıracak bir kaç kariyer önerisini sizlerle paylaşmak istedik.

Journeyman Modu

Öncelikle youtube üzerinde tüm dünyada sıkıca takip edilen DoctorBenjy FM ve Loki Doki gibi Football Manager kanallarının başlattığı bu akım son yıllarda oldukça revaçta. Journeyman moduyla bir nevi gezgin adam rolüne bürünüyorsunuz. Oyunun başında kişisel özelliklerinizi ve antrenörlük lisans derecenizi en düşükten seçip oyuna işsiz başlıyorsunuz. Oyun başında veri tabanına ligleri seçerken en kötü liglerin en alt liglerini bile seçiyorsunuz. Ve deyim yerindeyse kapı kapı gezip ilk menajerlik deneyiminize hazırlanıyorsunuz. Pek çok FM oyuncusunun gönlünde bir günlüğüne de olsa bir takım çalıştırmak muhakkak yatıyordur. Bu oyun şeklinde gerçek hayatınızdaki gibi lisanssız başladığınız kariyerinizi başladığınız güçsüz takımlarla yükseltmeye, lisans derecenizi artılara çıkarmaya başladıkça oyundan aldığınız keyif oldukça artıyor. Ve kariyeriniz yükseldikçe diğer ülkelere ve daha iyi liglere seyahat etmeye başlıyorsunuz.

DoctorBenjy ve Loki Dokiyi örnek göstermemizde iki sebep var. Bu iki FM aşığı da oyuna sadece oyun olarak bakmıyor senaryolar izleyiciye oldukça güzel bir sunum hazırlıyor. DoctorBenjy kendi düzenlediği basın toplantılarıyla, telefon görüşmeleriyle, haber programlarıyla oldukça dikkat çekerken Loki Doki ise başlayacağı takımı Google Earth üzerinden araştırıp oradaki kira fiyatlarına ev fiyatlarına kadar araştırarak kendi deneyimini oldukça üst seviyeye çıkartıyor. Sizlerde bu şekilde kariyerinizi renklendirebilirsiniz.

Hikayesi Olan Takımlarla Oynama

FM kariyerlerimizde çoğumuz genellikle kendi tuttuğumuz takımları seçerek muhakkak bir kariyer yapıyoruzdur her sene. Oyununuza heyecanınızı yitirmeye başladığınız bu dönemlerde kariyerinizi geçmişte çok büyük başarılar yaşamış günümüzdeyse eski günlerini arayan takımları çalıştırmak heyecanınızı tekrar yükseltebilir. Nottingham Forest, Derby County, Leeds United, Pro Vercelli(İtalya Serie C), Milan, İnter, FC Magdeburg(Almanya 3.ligi), Gimnastic Tarragona bu kariyerinize yön verebilecek olabilecek takımlar. Sizlerde kulüplerin kuruluş yıllarına ve kupa müzesine bakıp kendinize uygun takımları bulup onları eski günlerine geri döndürebilirsiniz.

Hegemonyaya Son Ver

Avrupa’nın en büyük liglerin hemen hemen hepsinde genelde şampiyonluğa demir atmış takımlar bulunuyor. İtalya’da Juventus, Fransa’da PSG, Almanya’da Bayern, İngiltere’de Manchester City, İspanya’da Real Madrid ve Barcelona başka takımlara şampiyonluğu kolay kolay bırakmıyor. Bu liglerde kariyerler açıp uzun vade de takımınızın bu takımların hegemonyasına son vermeye çalışarak oyun heyecanınızı arttırabilirsiniz. Fakat bunun meşakatli bir yol olduğunu asla unutmayın. Zira şampiyonluğa uzun süredir alışkın bu takımların ekonomik durumları da oldukça iyi. İlk senede yapamazsanız pes etmeyip uzun vadede bu hedefi gerçekleştirmeye yönelin.

En Dipten Zirveye

FM tutkunlarının en sevdiği challengelardan birisi muhakkak bir takımı alt liglerden alıp zirveye yükseltmek. İster bulunduğunuz bölgenin küçük takımını, ister eski günlerini arayan bir takımı en alt ligden alıp zirveye taşımak bu katkıda bulunmak FM severler için oldukça güzel bir deneyim. Bu kariyeri seçecekseniz kendinize küçük challengelar yapabilirsiniz. 3 sene içerisinde en üst lige yükselmek, 5 sene içerisinde şampiyonlar liginde boy göstermek, 10 sene içerisinde avrupada bir kupa kaldırmış takım olmak gibi. Kendinize hedefler koyarsanız oyun sizin için daha rekabetçi hale gelecek ve daha çok zevk almaya başlayacaksınız. Hedeflerinizi başardığınız doğrultuda kulübün efsanesi olacak, stadyumlara isminiz verilecek, dünya üzerinde sizinle çalışmak isteyen oyuncuların sayısı gün geçtikçe artacaktır.

Gençlik İksiri

FM’yi bizim için değerli kılan en önemli özelliklerden birisi de genç oyuncular. Hepimizin göğsü genç bir oyuncunun gelişimine katkıda bulunup onu dünya piyasasına sununca kabarmıştır. Fakat bu sefer farklı bir şey deneyin. Oynadığınız sezonlar boyunca her sene takımınızın yaş ortalamasını düşürmeye çalışın. Günümüzde özellikle Portekiz ve Hollanda takımları bu yönde takımlarını kuruyor. Yaşça oturmuş ve olgun bir takıma söz geçirmek gençlere göre oldukça kolay. Takım içi rekabetin yüksek olduğu, tecrübesiz gençleri hem karakter olarak yükseltip hem dünyaca ünlü bir yıldıza dönüştürmekse oldukça zor. FM’da oyuncu yeteneklerinin ve potansiyellerinin belli seviyede olduğunu biliyoruz fakat editörde gördüğümüz bu özelliklerin oyuncuları oynattıkça değişebildiğini unutmayın. Bu kariyer modunuzda bir sezonda en az 10 maçta 21 yaş altı 11’den kurulu bir takım kurmak, her sene alt yapıdan en az 3 oyuncuyu kadroya monte etmek, 2 veya 3 sene transfer yapmadan sadece alt yapıya bağlı yol çizmek sizler için oyuna bağlılığınızı arttıracak bir kaç öneri. Bu yolu seçecekseniz oyundaki ucuz en iyi wonderkidleri incelediğimiz bu yazımızı incelemenizi de öneririz(Link).

Sizlerde kariyer önerilerinizi bu inceleme altında biz FM tutkunlarıyla paylaşabilirsiniz. Bir başka incelemede görüşmek üzere FM’li kalın

0 Comments on “FM Nasıl Keyifli Oynanır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir