Football Manager Taktik Rehberi: 4-2-1-3 Gol Yağmuru

Teknik Adam

Football Manager 2020; 18 Mart tarihinden itibaren Steam üzerinden ücretsiz olarak erişime açık durumda. Korona virüs sebebiyle vaktimizin çoğunu mümkün olduğunca evde geçirdiğimiz bugünlerde Football Manager ekibinin 1 Nisan’a kadar olan bu teklifi oyuna sahip olmayan pek çok kişiyi memnun etmişti. İnsanları evde kalmaya teşvik etmesi amacıyla yapılan bu uygulama oldukça işe yaramış gözüküyor. FM yapımcısı Miles Jacobson dün akşam(28 Mart) twitter hesabından yaptığı açıklamada oyunu 184 bin kişinin aynı anda oynadığını açıkladı. Fakat FM20’yi satın almamış olanlar için bir de kötü bir haber yayınladı ücretsiz erişim daha fazla uzatılmayacak(18 Mart’ta steam üzerinden 1 haftalığına ücretsiz erişime açılan oyunun 23 Mart’ta ücretsiz erişiminin 1 hafta daha uzatıldığı açıklanmıştı).

Bizlerde sizler için bu FM’li günlerde ilginç bir taktik sunmak istedik. Klasik 4-4-2, 4-3-3 veya 3-5-2 taktiklerinden sıkıldıysanız bir de bu taktiği denemenizi öneririz. Aslında bu taktiğin benzerini FM16 ve FM18 oynadıysanız o dönemlerden de hatırlayabilirsiniz. Bu taktik sayesinde bol gollü seyir zevki yüksek mücadeleler sizleri bekliyor. Dilerseniz taktiğimizi incelemeye başlayalım.

DİZİLİŞ

4-2-1-3 Ofansif Taktik

Son yıllarda hemen hemen bütün büyük takımlar Guardiola’nın yaratmış olduğu topa hakim futbolu bir şekilde kendi bünyelerinde sentezlemeye çalıştılar. Fakat bizim taktiğimizde bu durum tam tersi durumda. Oyuncularımızdan basit paslar yerine ellerinden geldiğince riskli paslarla oynamalarını istiyoruz. Forvet bölgesinde çok adamla yer almamız tüm maç boyunca rakip için ciddi bir tehdit yaratıyor. Oldukça ofansif bir dizileşe sahip bu taktikte oynayabilmek için olabildiğince iyi oyunculardan kurulu bir kadroya sahip olmalısınız. Oyuncu direktifleri bölümünde bu konuya daha detaylı değineceğiz.

TAKIM DİREKTİFLERİ

TOPA SAHİPKEN

Bu taktik ile sahaya çıktığımız maçlarda topa sahipken tek amacımız gol yollarındaki oyuncularımızı olabildiğince çabuk bir şekilde topla buluşturmak. Hücum genişliğimiz forvetlerimize boş alanlar yaratabilmek nedeniyle “aşırı geniş”. Oyun kurma şeklini “koşu yoluna pas” yapma bu taktiğe ekstra bir joker aslında. Fakat bu seçeneği takımınızın hücum hattında çabukluğu yüksek oyuncularla denemenizi öneririz. Oyunu kanatlara çekme amacımız rakibimizin hem defansını hem orta sahasını bize doğru çekmek, bir nevi oyunu oraya yönlendirmek. Oraya yönlendirdiğimiz oyunla beklerimizden topu alır almaz orta yapmalarını bekliyoruz. Dribblingi olabildiğince azaltmak önemli çünkü oyun düzenimiz riskli paslar üzerine kurulu, ne kadar çabuk pas yaparsak o kadar çok açık buluruz. Aşırı yüksek bir tempoyla, topları ileri şişirerek oynadığımız bu oyunda hiç zaman geçirmiyoruz. Sert orta yapmamızın sebebi rakip defansı hazırlıksız yakalamak. Burada ortayı açtığımız yer oldukça önemli.

GEÇİŞ OYUNUNDA

Bu taktikte oyuncularımızın kalitesinin en çok etki ettiği kısımlardan birisi geçiş oyunları. Sahaya sürdüğümüz oyuncuların 4’ü hücum bölgesinde kalıyor. Bu durum geride kalanlara ekstra sorumluluk yüklüyor. Burada “karşı pres” kullanmamızın amacı topu olabildiğince erken bir şekilde kapıp forvet oyuncularımızı demarke şekilde topla buluşturabilmek. Topu kazandığımızda takımca dört koldan saldırıyoruz. Fakat belirttiğimiz gibi bunun için elinizde top kapma özellikleri iyi defansif oyunculara ihtiyacınız var. Kalecimiz oyun stilimize uygun olarak topu hızlıca elinden çıkarıp rakip defansı hataya zorlamaya çalışacak.

TOP RAKİPTEYKEN

Top rakipteyken rakibi olabildiğince hataya zorlamak ana amacımız. Bu yüzden rakibimiz defanstan çıkarken hücum oyuncularımızla baskıyı olabildiğince yüksek tutuyoruz. İkinci bir konu savunma hattımız. Bir önceki geçiş oyununda bahsetmiştik. Hücum oyuncularımızın ileride kalması savunma oyuncularına ekstra sorumluluklar yüklüyor bu taktikte. Oyunu 3 kademede düşünecek olursak;
Rakibi en önde hücum oyuncularımızla karşılıyoruz, topu kapmak bizim için direk gol pozisyonuna dönüşürken; rakibin topu o bölgeden çıkarması savunmada bizim için ciddi bir açığa dönüşüyor. 2.Bölgede orta saha oyuncularımız ve onları destekleyen bekler var. Orta sahayı da geçen rakip için geriye sadece 2 stoperimiz kalıyor. Bu iki stoperi ne kadar geride tutabilirsek bu bize hem defansif yönden hem hücum yönünden bir avantaja dönüşüyor. Şöyle ki atağa çıkarken çok geride kurulu savunma hattımıza rakipler baskı yapmakla uğraşırken hücum oyuncularımız kendilerine fırsat yaratabiliyor. Fakat belirtmekte fayda var tıpkı geçiş oyununda olduğu gibi bu kısımda da defans oyuncuların özellikleri ana etmen konumunda. Oyuncu direktiflerinde konuyu daha detaylıca inceleyelim.

OYUNCU ÖZELLİKLERİ VE DİREKTİFLERİ

KALECİLER

Bu taktiğe en uygun kaleciler şüphesiz ki Libero kaleciler. Orta sahadan savunmaya doğru sarkan rakip çok oyuncuyla geldiğinde kalecimize oldukça büyük bir iş düşüyor. Her oynadığınız takımda dört dörtlük bir şekilde harika bir kaleci olması tabii ki mümkün değil, fakat bu taktikle oynayacaksanız;
Ani Çıkış, Birebir, Bölge Hakimiyeti, Pozisyon Alma ve Soğukkanlılık en önemli özellikler. Hücum oyuncularınızı besleyecek Degaj, Elle Oyun Başlatma, Pas gibi özellikleri yüksek kalecilerleyse takımınıza +1 karakter daha katabilirsiniz.

STOPERLER

Bu kadar riskli paslarla oynanan oyunda Pasör Stoperler takımınıza beklemediğiniz bir şekilde ivme kazandırıyor. Fakat her pasör stoperden de verim almamız mümkün olmayabiliyor. Stoper pozisyonunda Pasör stoper düşünülüyorsa oyuncunun defansif özellikleri(kafa topu,markaj,top kapma) dışında;
İlk kontrol, Pas, Teknik, Vizyon ve Çabukluğunun olması bu taktik için en ideal olan. Pasör stoperlerimiz topu ileriye ne kadar verimli bir şekilde şişirirse etkili olma şansımız o kadar artıyor. Eğer takımınızda Pasör stoper bulunmuyorsa diğer stoper çeşitlerinde de bu özelliklerin dışında en çok çabukluk özellikleri iyi olmak zorunda. Taktik gereği yukarıda da bahsettiğimiz üzere defansımıza çok yük düşüyor. Hücumda gol ararken bir anda kontralara açık hale gelebiliyoruz. Bu sebeple fiziksel yönden kuvvetli ve hızlı stoperler en azından sizi bir adım öteye götürecektir.

KANAT BEKLER

Kanat beklerimizin ikisini de iki yönlü bek oynatarak koridoru tek başlarına idare etmelerini sağlıyoruz. Burada oynayan oyuncularımızın;
Orta Yapma, Top Sürme, Top Kapma, Çabukluk özelliklerinin yüksek olması gerekiyor. Oyuncuları maç başında destek rolünde başlatabilir oyunun gidişatına göre hücuma döndürebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var. Öncelikle kanat beklerimiz bu taktikte bizim tek kanat oyuncularımız ve onlardan gol atmalarını değil gol attırıp koridoru kontrol de tutmalarını istiyoruz. Bu sebeple beklerin direktiflerini şu şekilde ayarlıyoruz:

Burada en önemli nokta yapılan ortaların uzak direğe planlanması. FM’ de de bir kaç istisna dışında tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi takımlar 4’lü defansı benimsemiş durumda. Bizimse elimizde 3 forvet oyuncumuz var. Rakibin 1 defansının ortayı yapacak bekimizi karşıladığı düşünülürse adamlarımız defansla birebir de kalıyor. Ve taktiğin hücumda etkili olmasının ana rollerinden biri burada ortaya çıkıyor. 10 numara pozisyonundaki oyuncumuz hücuma katıldığında rakip ya onu marke etmek ya forvetimizi marke etmek zorunda kalıyor. Genellikle takımlar bu durumda savunmada göbeği boşaltmak yerine kademeyle birlikte en arkayı boşaltıyorlar. Bu da size pek çok gol avantajı sağlıyor. Fakat tüm bunların olabilmesi için iyi orta yapan bir bekinizin olması gerektiğini tekrar hatırlatalım.

ORTA SAHALAR

Orta saha oyuncularını takımınıza göre belirlemede fayda var. Defansif oyun kurucu, Savaşçı Orta Saha, İki yönlü orta saha burada kullabileceğiniz orta sahalar. Savaşçı orta sahanın yerinde kalıp hücumdan gelen ani atakları kesmesini beklerken iki yönlü orta sahadan hem hücuma hem defansa katkı vermesini bekleyebilirsiniz. Eğer defansif oyun kurucu rolünde vizyonu, top tekniği ve pas özellikleri yüksek bir oyuncunuz var hücum oyuncularınızı daha rahat pozisyona sokabilirsiniz. Taktiğin eksi bir tarafı Savaşçı orta saha oyuncunuzun agresifliği bu taktikte kart görme sayısını inanılmaz derecede arttırıyor. Çünkü bu oyuncunuz hamle oyuncusu rolünde top ondan geçerse ciddi gol pozisyonu olacağının farkında olabildiğince rakibi engelleme derdinde. Böyle oynamak istemiyorsanız iki defansif oyun kurucu savunma rolünde birini bölgeye monte edebilir veya merkez orta saha savunma rolüyle oyuncunun agresifliğini azaltabilirsiniz. Bu bölgede oynayan oyuncularınızdan defansif olanda;
Top Kapma, Güç, Pozisyon alma ve fiziksel özelliklerin iyi olması beklenirken,
İki yönlü orta sahada veya defansif oyun kurucularda;
Vizyon, ilk kontrol, teknik, pas, pozisyon alma özelliklerinin iyi olması gerekmekte. Uzaktan şutları iyi olan oyuncular da sürpriz çıkartacağı şutlarla dönen toplarda forvetlere oldukça imkan sağlıyor.

10 NUMARA VE FORVETLER

Bu kısmı beraber almamızın sebebi aslında ofansif oyun kurucu rolündeki oyuncumuzun takımın 4.forveti konumunda bulunması. Rakibin savunma yaparken nasıl açıklar vereceğini bek kısmında anlatmıştık. Burada olan oyuncumuzun;
Top Sürme, İlk Kontrol, Teknik, Pas, Vizyon, Uzaktan Şut, Takım oyunu özellikleri ne kadar yüksek olursa takımınızın ivmesi o kadar artıyor. Yaratılan boşluklarla özel bir 10 numaraya sahipseniz bu roldeki oyuncu inanılmaz derecede takıma katkı sağlıyor.
Forvetlere gelirsek; takımınızın durumuna göre forvet rollerini seçmeniz tabii ki önemli. Çok pozisyona gireceğiniz için;
Önsezi, Bitiricilik, Çabukluk, Uzaktan Şut özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu taktikle oynayacaksanız kendi önerim merkez forvetinizin yaratıcı forvet rolünde oynaması. İki yanındaki forvetlerden ise beklentilerimiz yaratılan fırsatları kollaması, merkez forveti yaratacağı fırsatlarla gole ulaştırması, rakibi uygulayacağı baskıyla hataya zorlaması. Bu sebeple bütün forvetlerimizde presi şiddetini sona getiriyoruz. Bu bölge için şu kombinasyonları deneyebilirsiniz:
MERKEZ FORVET: Yaratıcı Forvet, Pivot Santrafor, Komple Forvet Hücum.
SOL VE SAĞ FORVETLER: Yardımcı Forvet, Fırsatçı Golcü, Sahte Forvet, Çalışkan Forvet.
Takımınızda elinizde bulunan forvetlere göre oyun planına uygun olanı sizler de seçebilirsiniz. Zira taktiğiniz gereği istemediğiniz kadar pozisyona gireceksiniz.

TAKTİĞİN AVANTAJLARI

-Taktik takımınızı oldukça fazla gol pozisyonuna sokuyor ligin en çok gol atan takımı olmanız muhtemel.
-Bu taktikle forvetlerinizin gol istatistikleri oldukça yükseliyor, sezon sonunda gol krallığı yarışında üst sıralarda kendi oyuncularınızı görebilirsiniz. Durum böyle olunca iş sadece istatistikten ibaret olmuyor forvetlerinizin değeri oldukça yükseliyor, milli takıma kadar yükselişler gerçekleşiyor.
-İki yönlü bekleriniz kanat oyununa adapte olduktan sonra asist sayıları oldukça yükseliyor. Özellikle çabukluk ve orta yapma özelliklerine sahip bir bekle ligin asist kralını çıkartmanız mümkün.
-Pek çok maç seyir zevki açısından yüksek geçiyor. Bu da yönetim ve taraftar bazında maçları kazandığınız müddetçe size artı kazandırıyor.

TAKTİĞİN DEZAVANTAJLARI

-Defansif oyuncularınızın iyi olmaması durumunda ne kadar gol atarsanız atın bir o kadar da gol yiyorsunuz.
-Savaşçı orta saha rolündeki oyuncunuz hemen hemen her maç sarı kart görüyor. Buna dikkat etmeniz gerekiyor.
-Aşırı Defansif oynayan takımlarda (3-6-1, 3-5-2 gibi) oyuncularınız kaliteli değilse taktik kilitlenebiliyor. Bu gibi durumlarda iki yönlü orta sahanızı hücuma göndermek, iki yönlü beki hücuma çevirmek, 10 numaranızı gizli forvete çevirmek atılabilecek adımlar arasında.
-Son olarak böyle bir taktikle oynayan takım sayısı oyun içerisinde hemen hemen sıfır olduğu için takımınıza bir alışma süreci vermeniz gerekiyor.

0 Comments on “Football Manager Taktik Rehberi: 4-2-1-3 Gol Yağmuru”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir