Beş Büyük Lig’de Son Beş Yılda Gelirler

Tablodan da görüldüğü üzere, 2017-18 sezonunda İngiliz Premier Lig 5.440 Milyon Euro gelire sahip. Premier Lig’i 3.168 Milyon Euro ile Bundesliga takip ederken, üçüncü sırada 3.073 Milyon Euroluk geliriyle İspanyol La Liga’yı görüyoruz. İtalyan Serie-A 2.217 Milyon Euro ile Merkez Ligler içinde dördüncü sırada kendisine yer bulurken, Fransız Lig 1 ise 1.692 Milyon Euroluk geliriyle beşinci sırada.

İngiliz Premier Lig yıllık 3.210 Milyon Euroluk yayın geliriyle, diğer büyük liglere göre önemli bir finansal üstünlük sağlıyor. Bu üstünlük, aynı zamanda sportif alana da yansımış durumda. Nitekim, 2018-19 sezonunda hem Şampiyonlar Ligi’nde, hem de Avrupa Ligi’nde 4 İngiliz kulübü kendi aralarında oynadılar ve adeta Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ni Premier Lig’e çevirdiler. Aynı zamanda Premier Lig toplamda 7 takım Avrupa’nın bu iki büyük organizyonuna takım gönderiyor. Biz ise 5 takım gönderiyoruz. Tabi çoğu takımımız daha ön elemelerde başarısız sonuçlar ile geri dönüyor. İngiliz takımların genel başarısı ise İngiltere’yi UEFA Ülke sıralamasında hep ilk 3 içerisinde tutmayı başarmıştır. UEFA Ülke puanlarının nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız, burada ki yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi ise Premier Lig’in gelir kaynaklarına bakalım. Premier Lig’in toplam 5.4 Milyar Euro’ya ulaşan gelirinin %59’u naklen yayın haklarının satışından geliyor. Bu bağlamda Premier Lig’in 3.210 Milyon Euro’ya ulaşan naklen yayın gelirleri, Fransız Lig 1’in 3, Alman Bundesliga  ve İtalyan Serie-A’nın 1,5 katı kadardır.

Genel olarak takımların gelir kaynaklarına bakıldığı zaman 4 ana başlık altında değerlendirildiği görülmekte. Tabi bu ana başlık altında farklı alt gelir kaynakları da mevcut.

Gelir Kaynakları

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi İngiltere’de ki naklen yayın gelirleri oldukça fazla diğer liglere nazaran. Bunun en büyük sebebi ise İngiltere’nin tüm dünya topraklarına yayılan ünü. Premier Lig, Birleşmiş Milletler’in resmi olarak tanıdığı 193 ülkenin 188’inde yayınlanıyor. Sadece Afganistan, Moldova, Türkmenistan, Kuzey Kore ve Küba’da Premier Lig yayını bulunmuyor. Tabi bu yayın gelirleri İngiliz kulüpleri içinde büyük bir gelir kaynağı demek. Örneğin, Premier Lig kulüpleri, Birleşik Krallık ve İrlanda içerisinde yayınlanan maç sayısı başına 1.15-1.16 milyon pound kazanıyor.

Yukarıdaki tablodaki ilginç bir nokta ise Almanya’da Maç Başına Ortalama Seyirci Sayısı olarak Premier Lig’de üstün olmasına rağmen Maç Günü Gelirleri‘nde İngiltere’nin gerisinde olması. Bununda en büyük nedenlerinde biri, ortalama bilet ve stadyumda’ki shoplarda satılan ürünlerin fiyatları. Ayrıca İngiltere’nin daha turistik bir ülke olması diğer önemli bir etken. Stadyum veya takımların müze gezileri ile daha çok lisanslı ürününü pazarlama şansı tanıyor.

Haksız Rekabet

Beş büyük lig dışındaki diğer liglerde ise durum pek iç açıcı değil. Kendi ligimiz olan Süper Lig toplam takımların aldığı yayın geliri sadece 350 milyon dolar civarı. Bakın İngiltere’de Kulüp Başına Ortalama Gelir 300 milyon dolar! Aradaki fark, uçurum.

İşte tüm bu gerçekler eşliğinde Türk takımlarının Avrupa’da başarılı olabilmesi neredeyse imkansız düzeye geliyor. Her ne kadar zamanında bu ülkeden UEFA ve Süper Kupa fatihi bir Galatasaray gibi takım çıkmışta olsa artık zaman değişti. Özellikle futbol kulülerin transfer bütçesi dışında ki diğer harcamaları da başarı farkını açmaya devam ediyor. Devasa reklam harcamaları, stad düzenlemeleri, futbol akademileri, altyapı ve antreman sahalarında geliştirmeler. Bunların hepsi büyük bütçeler ile gerçekleşebilecek geliştirmeler. Bütün bunlara sahip olamadığınızda ise artık takımınızda ki her oyuncudan daha ekstra bir performans bekleyip, vatan millet sakarya deyip saldırmasını Türkiye’yi temsil etmesini bekliyoruz. Lakin diğer bir sorunda büyük kulüplerimizde forma giyen çoğu oyuncu sizin dilinizi bile anlamıyor.

Umarız ülkemiz adına daha güzel günler görürüz ve hep birlikte 2000 ve 2002 yıllarında ki zafer sarhoşluğumuzu tekrar tekrar yaşarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir