Football Manager Rehber: Finans (Bütçe) Yönetimi

Football Manager Coach

Finansal yönetim Football Manager serilerinde en başından beri sportif başarıdan sonra en önemli oyun içi etkendir. Hatta bazı kulüplerde sportif başarınında temellerini oluşturmaktadır. Bu yazımızda sizlere Football Manager ‘da kulübünüzün finansal koşullarını nasıl iyileştirebileceğinizi ve ekonomik anlamda daha güçlü yapabileceğinizi anlatacağız.

Aslında çok da finans ya da ekonomi bilgisine gerek yok. Kısaca kulübünüzün karlılığını artırmanın yolu gelirinizden daha fazla para harcamamanız. Bu kadar basit. Lakin, bu durumu gerçek hayatta olduğu gibi FM serilerinde de yapmak söylendiği kadar kolay olmuyor. Ama belirli bir strateji izleyerek kulübünüzü iki-üç sezon içerisinde kalkındırmanız mümkün. Finansal anlamda daha iyi bir konuma gelen kulüp için bir sonraki hedef: altyapı yatırımları, antreman koşullarının iyileştirilmesi, antranör maaşlarında ve sayılarında artışlar, stadyum ve diğer olanakların geliştirmesi gibi adımlar ile sportif başarı gelmesi mümkün. Bu denklemde bizi zorlayacak etkenlerin en başında yayın ve sponsorluk gelirlerinin düşük olmasıdır. Hatta düşük seviyeli liglerde mücadele ederken alacağınız şampiyonluk bile size çok fazla gelir getirmeyecektir diğer büyük lig kulüplerine kıyasla.

Maaş Bütçesinin Akıllı Kullanımı

Bir kulübün en büyük gideri elbette ki o kulübün futbolculara ödediği paradır. Bunun içinde en büyük pay ise maaş. Sizlere önerimiz mümkün olduğunca maaş harcamalarınızı bir sisteme oturtmak ve bu sistem içerisinde belirlediğiniz limitleri aşmamak. Bu sistemde takımınızın Vazgeçilmez oyuncuları en yüksek maaşları alacaktır. Bu oyuncular genellikle hem takım içi performans olarak en iyileri olup aynı zamanda takım içi etkileri yüksek olanlardır. Küçük ve orta seviye kulüpleri için bu tarzda toplamda 2-3 futbolcu olması hedeftir. Biliyoruz ki yıldız oyuncu almak herkesin sevdiği transfer başarılarıdır. Ama takım içindeki maaş bütünlüğünü bozacak birden fazla oyuncu size sadece oyuncu mutsuzluğu ve finansal anlamda dar boğaz demek olacaktır.

Diğer futbolcu grubunu ise Genç ve Orta seviyeli oyuncular olarak ayırmak mümkün. Genç oyuncuları belli bir yaştan sonra belli ücretler ya da maaş ödenmesi karşılığında kiraya gönderip maaş bütçesini hafifte olsa rahatlatmak mümkün. Özellikle altyapısı çok iyi olan kulüpler seçip oralara genç yeteneklerinizi göndermek önemli. Yaşları 18 – 23 arasında değişen genç oyuncularınızı eğer siz oynatamıyorsanız kesinlikle oynayabilecekleri takımlara kiraya göndermeniz hem sizin hemde genç oyuncuların yararına olacaktır. Aynı zamanda genç yetenkli oyuncularınızın maaşını en düşükten başlatıp belli maç sayılarına ulaştıktan sonra maaşlarını ufak bir şekilde artıracak sözleşme yapmanız daha yararlı olacaktır. Genellikle de gol ve asist bonusları vererek asıl garanti ödenecek olan maaşı düşürebilmeniz mümkün olacaktır. Bunu özellikle performansından şüphe duyduğunuz oyuncular için yapmakta fayda var.

Orta seviyeli oyuncular için takım içinde ortalama maaş miktarı nereye denk geliyorsa o seviyede maaşlar belirlenmelidir. Daha net söylemek istersek ortalama maaşın yüzde 20 aşağası ve yüzde 20 yukarısı aralığına denk gelen maaşlar verilmelidir. Tabi bu gruptaki oyuncuların kontratları çok dikkatli yapılmalıdır. Özellikle bol bonuslu kontratlar başınızı ağrıtabilir. Şöyle ki, bu grubun içerisinde ki oyuncu topluluğu diğer iki grup olan Genç ve Vazgeçilmez gruplarından sayıca daha fazla olacaktır. Bu yüzden vereceğiniz bonuslar hem her maç için hem de her bir orta seviye oyuncu için toplanarak çığ gibi büyüyebilir. O yüzden bu gruba ait oyuncuların kontratları çok daha dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.

Gözlemcilik bölümünde Kiralık Listesinde olan oyunculara sürekli göz gezdirmek yararlı olacaktır. Sizden daha büyük kulüplerin genç veya gereksiz olarak kadrosunda düşünmediği oyuncuları sadece belli bir maaş katkısı ile bonservis olmadan takımınıza katmanız size çok yarar sağlayacaktır. Hatta bazı durumlarda kiralık süresini iki yıla kadar çıkarmanız mümkün. Bazen isim yapmış oyuncuları sadece yüzde 20-30 gibi maaş katkısı ile herhangi bir ücret olmadan takımınıza iki yıl boyunca kiralamak mümkün olabiliyor.

Satmaktan Korkmayın

Football Manager ‘da ister küçük ister büyük kulüp yönetin, yıl sonu geldiğinde en büyük gelirleriniz oyuncu satışlarından olacaktır. Bütün bir sezonu oldukça başarılı geçirip birden fazla kupa bile kazansanız size getireceği kârı bir oyuncunuzu satarak elde etmeniz mümkün. Unutmayın, FM ‘de uzun dönemli başarılı bir kulüp yönetimi için yeri geldiğinde en çok sevdiğiniz ve verim aldığınız oyuncunuzu, eğer ki iyi bir teklif gelirse, göndermeye korkmamanız gerekmektedir. Böylelikle hem daha genç yetenekleri keşfedecek hem de yeni gelen oyuncularınız ile yeni taktik anlayışlar deneyerek oyundan alacağınız zevki artırmanız mümkün olacaktır. Oyun içinde farklı bir kulübü yönetmek yerine takımınızı baştan aşağı değiştirerek daha farklı bir oyun taktiği ile oynatmak daha zevkli olacaktır. İşte bu yüzden kulübünüzün finansal olarak rahat bir seviyede olması size çok yarar sağlayacaktır.

Son olarak, her sezon bitiminde Gelir ve Gider bölümlerine bakıp aynı zamanda oyuncu maaşlarını incelemekte yarar vardır. Kısa dönem finansal hedeflerinizin yanında orta ve uzun dönemde sportif başarıları hedeflemenizde de yarar vardır. Böylelikle ekstradan kulübe gelir elde ederken takımınıza daha yüksek düzeyde oyuncular çekmeye başlayacaksınız.

FM19 Yenilmezler Taktiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir