Football Manager Taktik: Defans Genişliği

Football Manager Coach

Özellikle FM 19 ile defans genişliği oyun içerisinde çok daha önemli bir etken haline geldi. Her ne kadar çok iyi beklere sahip olsanızda karşı takımın oyuncu kompozisyonu ve taktiği karşısında defans genişliğinizi ayarlamakta fayda var. Peki defans genişliğinizi nasıl belirleyeceksiniz?

Aslında Defans Genişliği kendini açıklayan bir özellik. Takımınızın top rakipteyken oyuncularınızın sahaya ne kadar ve ne düzende yayılacağını belirleyen özelliktir. Bu kadar basit açıklamasına rağmen, sanırım bu yüzden FM 19 da oyun içerisinde çok da ayrıntılı bir şekilde açıklanmamış olması bundan dolayı olsa gerek, aslında bu özellik oldukça etkiliyici olabilir. Tabi rakibinizin oyun şekline göre değişebileceğini unutmamakta yarar var.

Football Manager Defans Genisligi - Defensive Width

Defans Genişliği eğer geniş olarak ayarlandığında oyuncularınızın ilk yapmaya çalışacakları şey orta alanı biraz daha boş bırakıp rakibin kanat hücum oyuncularını takip etmek olacaktır. Yani top neredeyse takımınızın tüm oyuncuları o tarafa kayacaktır. Eğer ki bekleriniz mevkiden ayrılma komutu ile oynatılmıyorsa topun olmadı diğer tarafta boşluklar bırakacaktır. Şüphesiz top kapmak için iyi oyuncularınız yok ise rakibin direkt pasları ile oyunu diğer kanada kolaylıkla çevirmesi mümkün olacaktır. Yani geniş bir defans anlayışı pres komutu ile birleştiği zaman topun olmadığı alanlarda boşluklar bırakmaya müsait bir oyun anlayışı olacaktır. Yazının başında da dediğim gibi, eğer ki rakibiniz genel anlamda sizden daha fazla topa hükmediyor ve orta alandaki oyuncuları sizden üstün ise bu taktik size büyük defans problemleri çıkartacaktır. O yüzden takım olarak üstünlük gösterebileceğiniz rakiplere karşı defans genişliğinizi artırmanız size daha çok katkı sağlayacaktır. Böylelikle herhangi bir top kaybından sonra pres ile topun olduğu bölgeye hücumcularınız da dahil olmak üzere baskı yapacaksınız. Böylelikle topu geri kazanma süreniz çok daha iyi seviyelere gelecek.

Özet Olarak

  • Genel anlamda geniş bir savunma anlayışı gegen pres tarzında oynayan bir takım için çok daha anlamlı ve yararlı olacaktır. Tabi her zaman için rakibin beklerin dripling, uzaktan şut, pas gibi özelliklerine dikkat edin
  • Çok daha çabuk topu geri kazanmak istiyorsanız defans anlayışınızı geniş olarak tutmakta yarar vardır.
  • Sunuda unutmamakta yarar vardır. Geniş bir savunmada asıl probleminiz boşta kalan oyuncular olacaktır. Özellikle rakibiniz geniş bir atak anlayışı ile etkili bekleri var ise sürpriz goller yemeniz oldukça muhtemeldir. O yüzden dikkatli kullanmakta yarar var eğer ki rakibiniz size nazaran daha güçlü ise.

FM 19 Yenilmezler Taktigi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir