Geri Dönüş: Cenk Tosun

A Milli Takımımızın forveti Cenk Tosun Everton’da istediği şansı bulamıyor. Kadrosunda geçtiğimiz sezondan Cenk ile birlikte Calvert-Lewin ve Niasse bulunan Marco Silva bu forvet üçlüsünden ziyade geçtiğimiz sezon genellikle Watford’tan eski öğrencisi Richarlison’u ileri uçta oynatıyordu. Bu forvet hattına Everton büyük bir yatırım yaparak Juventus’dan Moise Kean’i de transfer etti. Durum böyle olunca Cenk iyice arka plana atıldı. Milli futbolcumuz bu sezon sadece 1 lig kupası maçına sonradan dahil olabildi.

Cenk Tosun için transfer haberleri transfer döneminin başından beri çıkıyor. Haberlerin kaynağı belli, geçtiğimiz sezon Marco Silva geldiğinden beri Cenk’in bulduğu süreler azalmıştı. Beşiktaş’ta zaman zaman sol açık zaman zaman forvet olarak denenen Cenk Everton’da sürekli tek forvet oynadı.

Everton’la Kan Uyuşmazlığının Sebepleri

Cenk’in Everton’da istediği performansı gösterememesinin pek çok sebebi var. Bunlardan biri Cenk’in Beşiktaş’ta etkin bir hücum futbolunu benimsemiş olması yatıyor. Beşiktaş ülkemizde her maçı kazanmak için çıkıyor. Rakibini etkili hücum oyuncularıyla boğmaya çalışıyor. Bunu yaparken sadece ileri uçtaki oyuncularından faydalanmıyor. Cenk’in Beşiktaş kariyerinde parlamasının sebeplerinden biri Babel, Quaresma, Oğuzhan üçlüsünden çok güzel faydalanıyor olmasıydı. Bunun yanında hücum düşünen Beşiktaş’ta bu üçlüye beklerde katılınca Cenk’in işi kolaylaşıyordu. Fakat Everton’da ne yazik ki işler böyle yürümüyor.

Elinizde Cenk gibi kaliteli bir forvetiniz varsa onu beslemeniz ve oyun içinde tutmanız gerekir. Fakat Everton’un hücum oyuncularını bir inceleyelim. Walcott, Richarlison, Bolasie, Sigurdsson. İsmi geçen oyuncuların hepsi takım oyuncularından ziyade şahsi becerileriyle hücum kurmaya çalışan oyuncular. Babel’in Oğuzhan’ın takım oyunuyla uyumlu futbolu Quaresma gibi usta bir ayakla birleşince Şenol Güneş Cenk’e kariyerinin zirvesini yaşatmıştı. Cenk’te her zaman hem milli takımda hem Beşiktaş’ta onunla gole yaklaşan oyuncular olduğunda oyununun kolaylaştığından bahsetmişti. Fakat Everton’da ismi geçen oyuncular Cenk’e göre biraz bencil kalıyor. Gol attırmaktan ziyade gol atmayı istiyor. Durum böyle oyuncu takım oyunu oynarsanız temel yapı taşlarınızdan biri olacak Cenk etkisiz kalıyor.

Bir başka neden Everton’un tutuk futbolu. Everton uzun bir süredir orta sıralara iyice alıştı. Takım çok fazla üst sıraları hedeflemiyor. Bunun bilincine varamıyor. Maçlarda hep bir konsantrasyon eksikliği görülüyor. Bu belki teknik adam belki kulüp yapısıyla alakalı bir durum bilinmez. Everton oyuncularına bakınca sosyal medyada da en çok ortaya çıkan yorum; oyuncuların Premier Lig’ de oynadıkları bilinciyle Şov Dünyası’nda kendilerini gösterme istekleri var takıma faydalı olmaktan ziyade. Nitekim eski Everton’lu Rooney’de şuandaki takımla ilgili bu durumdan şikayet etmişti. Fakat elinizde Cenk gibi bir oyuncunuz varken her maçı kazanmak için çıkmalısınız. Cenk şov için değil takım için taraftar için oynayan bir oyuncu

Türkiye’ye Geri Döner Mi?

Cenk ile ilgili transfer haberleri son günlerde iyice kızışmaya başladı. İngiliz medyası Everton’un Tosun Paşa’yı Türk kulüplerine bedelsiz olarak kiralamayı önerdiğini yazdı. Oyuncuyla Galatasaray ve Beşiktaş ciddi olarak ilgileniyor. Transfer dönemi başında Marco Silva onu ilk 11’de düşünmediğini açıkladığında Cenk ayrılmak istemediğini kendini göstermeyi deneyeceğini açıklamıştı. Milli oyuncuyla geçtiğimiz sezon Avrupa Ligi’nde harikalar yaratan ve yıldız forveti Jovic’i Real Madrid’e satan Frankfurt ciddi şekilde ilgilenmişti. Cenk’inde Alman menşeili olması bu transfer haberlerini iyice zirveye çıkartmıştı. Fakat Cenk kalmak istediğini açıklayınca Frankfurt kadrosuna Sporting Lizbon’dan Bas Dost’u katmıştı.

Cenk Beşiktaş’a Transfer Olursa…

Cenk Beşiktaş’a dönerse eski formunu yakalar mı? Bu durumun artıları ve eksileri var. Öncelikle yeniden kazanmak isteyen ve kazanmaya çabalayan bir takımda olmak kesinlikle onun performansını yükseltecektir. Fakat Cenk’in bıraktığı Beşiktaş’ta şuan hücum hattı Boyd, N’koudou, Lens ekibinden oluşuyor. Babel, Quaresma ikilisine göre Abdullah Avcı’nın Beşiktaş’ı çok daha hızlı oyunculardan kurulu. Oğuzhan eski formunda değil. Ama Cenk’in her fırsatta Beşiktaş’lı olduğunu açıkladığını, sık sık Beşiktaş maçlarını izlemeye geldiğini unutmayalım. Muhakkak şimdiki performansının üzerine koyacaktır. Vodafone Park taraftarları önünde oynamayı mutlaka özlemiştir Cenk’te. Bazen o hissiyat bile oyuncuyu bambaşka bir profile büründürür. Bu Cenk için kesinlikle çok büyük bir artı.

Cenk Galatasaray’a Transfer Olursa…

Cenk Galatasaray’a gelirse tıpkı Beşiktaş’taki olumlu etkide olduğu gibi burada da kazanan bir takımın içinde yer alacak. Beşiktaş yıllarında çok iyi bir uyum yakaladığı eski takım arkadaşı Babel şuan Galatasaray’da. Onun Beşiktaş kariyerine biraz daha yakın bir şekilde o takımdaki Quaresma’nın rolünü Feghouli üstlenebilir Cenk için. Babel, Feghouli kanatlarının arkasına Seri, Nzonzi gibi dikine oynamayı seven oyuncularla ayrı bir seviyeye çıkabilir Cenk. Bir başka artı Şampiyonlar Ligi faktörü. Eminim şuan Cenk’in en büyük isteği kendini yeniden kanıtlamaktır. Şampiyonlar Ligi’ndeki güzel futbolu onun öz güveninin yeniden yükselmesini sağlar. Bu hem milli takım için hem Cenk için iyi olur. Galatasaray kariyerinin onun için bir başka avantajı Fatih Terim’in özünde her zaman 4-4-2’yi seven bir hoca olması. Cenk daha önce Milli Takımda yaptığı açıklamada kendisini en çok 4-4-2’de rahat hissettiğini açıklamıştı. Cenk’in transferi Falcao ile birlikte Galatasaray’ın hücum hattını ayrı bir seviyeye çıkarır diye düşünüyorum.

Tosun Paşa’nın Kariyeri

Cenk Everton’da mı kalacak, Türkiye’ye mi dönecek yoksa başka bir Avrupa ülkesi takımına mı transfer olacak bilinmez. Ama şahsi fikrim şuan Cenk’in düzenli oynayabileceği, form tutacağı, Beşiktaş kariyerindeki formunu yeniden yakalayabileceği bir takıma gitmesi gerektiği. Zira renklerden ziyade Cenk milli takımımızın şuan ana forveti durumunda. Onun gollerine ve güzel futboluna ülke puanının çok önemli olduğu şu günlerde hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Bakalım Cenk’in kariyeri önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek?

Yazımızı Tosun Paşa’nın Kariyer Özetiyle Sonlandırıyoruz. Bir Başka İncelemede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir