Mobil Oyun İncelemesi: PACYBITS FUT 19

Futbol ve Fifa tutkunlarının hemen hemen hepsi oyun içerisindeki draft, pack ve squad building challenge’ları çok seviyor. Fakat Fifa’da bu oyun modlarını oynamak pek elverişli değil. Bu modlarda kullacağınız coinleri kazanmak için ya maçları ve görevleri başarıyla geçip biriktirme işine girmeniz gerekiyor ya da dışarıdan oyuna para aktarmanız gerekiyor. Pacybits uzun yıllardır mobilde bu sisteme gerek kalmadan pack sistemini kendi çıkarttığı oyunla oyun severlere sunuyor. Üstelik oyunun 2019 versiyonu oldukça gelişti. Fifa’daki pek çok oyun modunu Pacybits’de de gerçekleştirebiliyorsunuz. Sizde pack opening düşkünü Fifa’cılardansanız Pacybits Fut 19 kesinlikle size göre bir oyun.

Oyun İçeriği

Oyunun ana menüsü 3 alt kategoriden oluşuyor; Online Mode, Single Player ve My Club. Bu modların hepsi kendi bünyesinde farklı özellikler barındırıyor.

İnternete bağlı olmanız durumunda online olarak sezonlara bağlanabiliyor, oyuna bağlanan başka online rakiplerinizle takımlarınızı yarıştırabiliyor, onlarla kartlarınızı takas edebiliyorsunuz. Single Player modunda Draft’a girip tek başınıza simulasyona karşı oluşturduğunuz takımla turnuvalara katılabilyor, oyunun size sunduğu bedava open packleri açabiliyor veya challengelara katılabiliyorsunuz. Ayrıca pack açma ve satın almak için Store’da Single Player menüsünde bulunuyor. Oyun sürekli kendini güncellediğinden oyuna eklenen son kartlar Latest Players başlığı altında size sunuluyor. Son kategori ise My Club. Buradaki takımınızın ismini seçebiliyor, destenizin özelliklerini ve seviyenizi görebiliyorsunuz. Şimdi yavaştan incelemeye Single Player Moduyla başlayalım.

Single Player

Oyunun Single Player Kategorisine girdiğinizde karşınıza ilk olarak yukarıda da gördüğünüz üzere Enter Draft Modu geliyor. Draft’a girdiğinizde ilk olarak bir taktik formasyonu seçiyorsunuz ve sırayla saha içi bölgelere basarak karşınıza çıkan 5 karttan birini o bölge için kadronuza alıyorsunuz. Takımı kurarken tıpkı Fifa’daki gibi takım kimyası(chemistry) ve Rating(takım derecesi) çok önemli detaylar. Bu yüzden oyuncuların ligine ve uyruklarına dikkat etmek gerekiyor. Yedeklerle beraber bütün bölgeleri tamamladıktan sonra artık simülasyona hazırsınız.

Takımınızı hazırladıktan sonra oyun sizi bir turnuva simülasyonunun son 16 turuna atıyor. Takımlar otomatik olarak eşleşiyor ve sırayla tek maç üsulü mücadelelere başlıyorsunuz. Turnuvada attığınız gole ve galibiyetinize özel coin kazanıyorsunuz. Turnuvanın sonuna gelip kupayı kazanırsanız oyun size coinin yanında 3 adet de free pack veriyor. Turnuvadaki başarılarınıza göre bu packlerinde değeri artıyor.


Single Player’in bir başka oyun modu Open Pack. Bu modta Pacybits size ücretsiz pack açma deneyimi sunuyor. Oyunun başlarında bu modu kullanarak destenizin genişliğini arttırabilirsiniz. Fakat çok kaliteli kartlar çıkmadığını belirtmekte fayda var.


Single Player’in bir başka oyun modu SBC’ler yani Squad Building Challenge’lar. Oyunun bu yönü Single Player severler için oldukça geniş. Burada amaç tıpkı Fifa’da olduğu gibi oyunun sizden istediği kadro türünü kurmak. Örneğin; Süper Lig SBC kategorisine girerseniz bütün takımların ayrı challengeları oluyor. Galatasaray SBC’sinde Galatasaraylı oyunculardan kurulu bir formasyon ortaya çıkarmanız gerekiyor. Kurduğunuzda karşılığında belirli miktarda ödüller kazanıyorsunuz. SBC kategorisi bünyesinde Pacybits’in kendi sunduğu SBC’ler, Leagues(Ligler), Special(Özel), Hybrids(Karışımlar) ve Live(Canlı) SBC oyun modları kullanıcıya sunuluyor.

Single Player’in son basamağı Store. Oyun içerisinde SBC’leri yapma, görevleri yerine getirme, turnuvaları kazanma karşılığında tıpkı Fifa’dakine benzer şekilde bir coin sistemi var. Pacybits size ücretli pack açma seçeneğini Store’da sunuyor. Free Pack’lerden sıkıldıysanız tokenlarla veya coinlerle bu menüden daha kaliteli packler açabiliyorsunuz. Ayrıca turnuvalarla veya SBC’lerle kazandığınız pack ödülleri buradaki My Packs başlığına düşüyor.

Online Mode

Online Mode Pacybits’in özellikle FUT 19’da çok fazla geliştirdiği bir sistem. Oyunseverlerden çok fazla etkileşim alan Pacybits yapımcıları burada zaman zaman FIFA’ya benzer modlarla zaman zamansa kendilerine özgün modlarla karşımıza çıkıyor.

Online Modu’n ilk kategorisi Online Draft. Bu modta sezona katılabiliyor, günlük turnuvalara girebiliyor, dostluk maçları yapabiliyorsunuz. Sistem Single Player’daki Draft modunun Online olarak karşınıza bir rakip eşleştirmesiyle gerçekleşiyor. Karşınızdaki rakiple takımlarınızı yarıştırıyorsunuz.


Online Modu’n bir diğer alt kategorisi Versus. Birebir karşılaştığınız rakiplerle Versus modunda da tıpkı Online Draft modunda olduğu gibi eşleşebiliyor, sezonlara girebiliyor, dostluk maçları yapabiliyorsunuz. Tıpkı Fifa’da olduğu gibi sezonda 10.ligten başladığınız oyunda lig yükseldikçe hediye coinler ve packler kazanıyorsunuz. Versus mode’un farkı oyun içerisinde çıkan kartları belirli defansif veya hücum özelliklerine göre nitelendirmesinden kaynaklanıyor. İnternet bağlantınıza bu modlarda dikkat etmelisiniz.

Online Modu’n son basamakları Trading ve DBC’ler. Trading’te oyun sizi oyunda online olan ve trade’e giren bir oyuncuyla eşleştiriyor. Bu sistemde siz elinizdeki fazla veya takas etmek istediğiniz kartları yerleştiriyorsunuz. İki taraf takasa onay verirse onay gerçekleşiyor. DBC modunda ise kurduğunuz takımların derecesine göre belirli puanlar alıp belirli bir sıralamaya yerleştiriliyorsunuz. Oyun sizin sıralamanızı edindiğiniz puana göre size sunuyor. Oyun içinde DBC oynayanlar arasında ne kadar yükseğe çıkarsanız alacağınız ödül o kadar yükseliyor.

My Club

Oyunun son kategorisi My Club. Burası bir nevi sizin oyun sandığınız. Elinizde kaç tane ve hangi kartların olduğuna buradan ulaşabiliyorsunuz. Oyun içerisindeki koleksiyonların % kaçına sahip olduğunuza ve profilinize yine buradan ulaşabiliyorsunuz. Desteniz biriktikçe daha da hırslı bir şekilde yeni kartları keşfetmek istiyorsunuz.

Oyun Yorum

Fifa’daki pack opening özellikle son yıllarda Youtube’da ve Twitch’de çok fazla dikkat çekmeye başlamıştı. Oyunseverler için bu durum çok zor bir durum çünkü tıpkı yukarıda belirttiğimiz gibi oyunda kendi çabanızla coin biriktirmek çok zor. Bunun dışında tek ihtimal oyuna para yatırmak kalıyor. Sizde eğer bu durumdan sıkıldıysanız Pacybits FUT 19 tam size göre bir oyun. Tamamen ücretsiz olan oyuna AppStore ve Google Play Store‘dan ulaşabilirsiniz. Trafikte sıkıldığınızda, birilerini beklerken, akşam ayaklarınızı uzattığınızda şöyle çok vaktinizi almayacak ve eğlenceli bir oyun arıyorsanız Pacybits FUT 19 tam size göre bir oyun. Oyun son yıllarda iyice kendini geliştirmeye başladı. Kim bilir belki bir gün Football Manager ve Fifa seviyelerine yakın PC futbol oyunları da çıkarırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir