BEŞİKTAŞ Tarihi – Beşiktaş Nasıl Kuruldu?

Nasıl kuruldular? yazı serimizin bir başka incelemesinde sizlerleyiz. Bu yazımızda Beşiktaş’ın kuruluş hikayesini, kurucularını, mazisini, kara kartalın hikayesini ve efsanelerini inceleyeceğiz. Nasıl Kuruldular? yazı serimizin yeni incelemesine başlayalım.

Kuruluş

1902 sonbaharında Beşiktaş’ta Osman Paşa’nın konağının bahçesinde 22 kişilik genç bir grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa’nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahallenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazım Nazif, Cemil Feti ve Şevket Bey’in aralarında bulunduğu gençler özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastik ile ilgilenmekteydi.

Nasıl kuruldular? yazı serimizin diğer yazılarında da belirtmiştik. 2.Abdülhamit zamanında bir dernek kurulması yasaktı ve bu durum özellikle futbola büyük bir engel teşkil ediyordu. Jimnastikle ilgilenen bu grupta zaman zaman hafiyelerin baskınına uğradı ve karakola götürüldü. Fakat gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması ve gençlerin futbol oynamadıkları gerekçesiyle zamanla gergin durum yumuşadı. Hatta saray erkanından da bu gruba destek gelmeye başladı. Zamanla boks ve güreş müsabakaları da bu grup içerisine yapılmaya başlandı.

1903 yılında özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908 yılında Meşrutiyet’in ilanıyla baskı iyice azalınca sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 1909 yılında Serencebey’de jimnastik yapan gençlerin birlikte spor yapma fikri Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı tarafından kabul ettirildi. Fuat Balkan, Ihlamur’daki evinin altındaki yeri kulüp merkezi yaptı ve kulübün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eksrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü oluşturuldu. 1911 yılında Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Zamanla ilgi büyüdü üye sayısı artmaya başladı.

Futbola Olan İlginin Artması

İlk yıllarda ülkedeki futbol baskısından dolayı futbol gelişemese de 1910 yıllarından sonundan itibaren kulüpteki sporcular futbola daha fazla ilgi duymaya başlayıp kendi aralarında maçlar yapmaya başladılar. O dönemde gençlerin ilgisi yavaş yavaş futbola kayıyordu ve Beşiktaş Kulübü’nün yakınında Valideçeşme ve Basiret gibi iki futbol takımı bulunmaktaydı. 1911 yılında Valideçeşme futbol takımının başkanı ve kurucusu Şeref Bey futbolcularıyla Beşiktaş Kulübü’ne katıldı. Şeref Bey’in girişimleri sonucu Basiret Kulübü’nünde Beşiktaş’a katılmasıyla Futbol Şubesi resmi olarak faaliyet’e başladı.

Futbol Takımının İlk Kadrosu

Resul, Rıdvan, Behzat, Doktor Sabri, Şair Kazım, Sadi, Doktor Mehmet, Asım, Şeref, Doktor Ali ve Fahri’den oluşan ilk futbol takımı kadrosunun malzemelerinin masrafını bir futbolsever olan İpekçi İhsan karşılamıştı. Zamanla kadro sayısını geliştiren kulüpte futbol 1 numaralı spor olmaya başladı. Fakat o dönem Balkan Savaşı’nın başlamasıyla Beşiktaş’ın sporcuları cephelere gidince spor faaliyetleri yok denecek duruma geldi.

Kulübün Renkleri

Beşiktaş’ın renkleri konusunda iki fikir vardır. İlk fikir Beşiktaş’ın ilk renklerinin Kırmızı-Beyaz olduğu Balkan Savaşı’nın kaybedilmesinden sonra ise renklerin Siyah-Beyaz olarak değiştirilmesidir. Fakat 100.yıl belgeselinin hazırlanması sırasında yapılan araştırmalar Beşiktaş’ın renklerinin kuruluştan beri Siyah-Beyaz olduğu belgelerini taşır. Belgeselin yapımcısı Tuğrul Yenidoğan yaptığı araştırmalara göre ilk başta herhangi bir forma rengine gereksinim duyulmamıştır. Fakat zamanla sporcu sayısının artması, katılımın artmaya devam etmesiyle Mehmet Şamil Bey’in teklifiyle heyette bir rozet seçilir ve kulübün renkleri tabiatın bütünüyle birbirine zıt iki ana rengi Siyah ve Beyaz olarak seçilir.

Kulübün ilk rozeti

Kulübün Kurucuları

Kulübün resmi sitesi’nde kurucular; Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Osman Paşazade Mehmet Şamil, Hüseyin Bereket, Kadızade Nazım Nazif Beşiktaş’ın ilk kurucularıdır. Kurucularının ortak özellikleri Kafkas kökenli olmalarıdır. Fetgeri’ler Gürcü tahtına kadar yükselmiş Batum civarından göç etmiş bir soydan gelirler. Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ise Dağistan aslanı Şeyh Şamil’in soyundan gelirler.

Kara Kartal Sembolünün Doğuşu

1940-41 sezonundan önceki iki sezon şampiyon olan Beşiktaş, o sezona gençleştirilmiş ve yenilenmiş bir kadroyla girer. Yeni kadro zamanla puan farkını açar. 1941 yılında bitime 5 hafta kala Süleymaniye ile karşılaşır. Şeref Stadı’nı dolduran binlerce taraftardan “Haydi Kara Kartallar, Hücum Edin Kara Kartallar” tezahüratı ilk o zaman söylenir. Beşiktaş’ın Kara Kartal benzetmesi; “Kara Kartal gibi hücum edip rakiplerini ezip geçmesi”nden gelir. Kulübün resmi sitesi Tribünlerden gelen Kara Kartallar benzetmesinin sahibini Mehmet Galin isimli bir balıkçı olarak tanımlar. Beşiktaş o maçı 6-0 gibi net bir skorla kazanır ve Kara Kartallar Beşiktaş’ın o günden sonra sembolü olur.

Beşiktaş’ın Mabedleri: İnönü ve Vodafone Park

Beşiktaş’ın İnönü Stadı 1947 yılında açılmıştı ve zamanla genişletilmeye başlanmıştı. İnönü Stadı’ndaki ilk maç Beşiktaş ile İsveç’in AIK takımı arasında oynanmıştır. Beşiktaş’ın İnönü Stadı’ndaki ilk golünü Beşiktaş’ın efsane başkanlarından Süleyman Seba kaydetmiştir. 2004 yılında yenilenme çalışmalarına tabi tutulan stada Beşiktaş 2013 yılında veda etmiştir. Günümüzde Beşiktaş maçlarını yeni stadı Vodafone Park‘ta oynamaktadır.

Beşiktaş Kulübü’nün Başarıları

Beşiktaş’ın ülkemizde 15 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 9 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 8 Türkiye Süper Kupası Şampiyonluğu bulunmaktadır. 1959 öncesi şampiyonluklar yazımızda da belirttiğimiz üzere Beşiktaş Türkiye’de namağlup şampiyon olan tek takım konumundadır. 1991-92 sezonunda 30 maçta 23 galibiyet 7 beraberlik alan Kara Kartallar ligi namağlup şampiyon tamamlamıştır. Beşiktaş ayrıca ülkemizde ambleminde AY-YILDIZ olan tek takım olma ünvanını taşır.

Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki en büyük başarısı 2016 yılında oynadığı son 16 turudur. O sezon Beşiktaş Şenol Güneş yönetiminde Monaco, Leipzig ve Porto’nun olduğu G Grubundan namağlup çıkan tek Türk takımı olma rekorunu kırmış son 16 turunda Bayern Münih’e elenmişti. G Grubu’nda Beşiktaş ayrıca Gruplar aşamasında en çok gol atan ve en çok puan toplayan Türk Takımı rekorunu da kırmıştır.

Beşiktaş’ın Avrupa Ligi’ndeki en büyük başarısı 2017 yılında oynadığı Çeyrek Final’dir. Yine Şenol Güneş yönetimindeki Beşiktaş o sezon Lyon’a penaltılarla elenip turnuvaya veda etmişti.

Türkiye’de ilklerin kulübü olmayı her zaman başarmış, Süleyman Seba, Baba Hakkı, Metin-Ali-Feyyaz, Rıza Çalımbay, Sergen Yalçın gibi efsane isimleri ülkemize hediye etmiş Beşiktaş incelemesinin böylece sonuna geliyoruz. Bir başka Nasıl Kuruldular? incelemesinde görüşmek üzere.

Kaynaklar: BJK Resmi Site, Transfermarkt, Sporx

0 Comments on “BEŞİKTAŞ Tarihi – Beşiktaş Nasıl Kuruldu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir