GALATASARAY Tarihi – Galatasaray Nasıl Kuruldu?

Yepyeni bir yazı serisi ile karşınızdayız. Bu yazı serimizde futbol takımlarının kuruluş hikayelerini ele alacağız. İlk inceleme olarak ülkemizin en çok şampiyon olan takımı Galatasaray ‘ı ele alıyoruz. Umarız bu yazı serimizden keyif alırsınız.

Mekteb-i Sultani/Galatasaray Lisesi

Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluşunda Mekteb-i Sultani yani bugünkü adıyla Galatasaray Lisesi öncü olmuştur. 2.Beyazıt tarafından 1484’te kurulan Mekteb-i Sultani 1868 yılında Sultan Abdulaziz döneminde bugünkü modern görünümünü alır. Mekteb-i Sultani adını kurulduğu bölgeden alır ve “Galata Sarayı” olarak anılmaya başlar.

Türk Olmayan Takımları Yenmek

İstanbul’da 1901 yılında çeşitli futbol kulüpleri kurulmaya başlamıştır. Kadıköy Futbol Kulübü, Moda Kulübü, Imogen, Elpis, Strugglers gibi takımlar bu takımlardan bazılarıdır ve birbirleriyle mücadele etmeye başlarlar. Fakat bu takımlar genellikle İngiliz ve Rum oyunculardan oluşmaktadır. Galatasaray Lisesi öğrencileri futbola çok ilgilidir fakat takımların yabancı olmasından ve yabancı oyunculardan kurulu olmalarından çok üzülmüşlerdir. Bu amaçla çok sevdikleri futbolda bu yabancı takımlarla boy ölçüşecek kendi futbol takımlarını kurma hayalini gerçeğe dönüştürürler. Bu hayal günümüzde halen Galatasaraylıların bildiği bir amaçtır. Türk Olmayan Takımları Yenmek!

Galatasaray Spor Kulübü Kurucusu: Ali Sami Yen

Ali Sami Yen Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluşunu şöyle anlatır:
Mektebi Sultani’de beşinci sınıfın edebiyat dersinde bir kaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray’da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver bu gençlerden bazılarıydı. Asım Muhasebeci, Cevdet İkinci Reis, bende Reis olmuştum. Asım her hafta arkadaşlarımızdan birer kuruş topladığı için onu muhasebeci yapmıştık. Ben topu yağlamakla ve şişirmekle meşguldüm. Ona evladım gibi bakardım. O zaman reisliği en çok iş yapan kazanırdı. Cevdet ikinci reisliği formaları yıkadığı için almıştı.
ve sonra o efsane söz şekillendi:
“Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.”

Ali Sami Yen Galatasaray kulübünün ilk maçında College de Jules Faure’ye karşı sağ bek oynamıştır. Moda-Kadıköy karşılaşmasında hakemlik yapan Ali Sami Yen “İlk Türk Hakemi” ünvanını alan isim olmuştur. 1923 yılında Romanya karşısında ilk resmi maçına çıkan Ay-Yıldızlı A Milli Takımımızın teknik direktörlüğünü yapmıştır.

Kulübün Adı Nereden Geliyor?

Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace (Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasına karar verilmiştir. Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta yabancı ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan “Galata Sarayın efendileri” diye söz etmelerinden doğduğunu yazmaktadır. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler ve “Adımız Galata Saray olsun” derler.

Aslan Simgesi Nereden Geliyor?

Galatasaray’ın simgesi olan Aslan, Galatasaraylı eski futbolcu Nihat Bekdik’ten gelmektedir. Galatasaray kurulmadan 3 yıl önce dünyaya gelen Bekdik, Galatasaray Lisesi’nde eğitimini sürdürürken spor hayatına başlar. 1916 yılında başlayan Galatasaray macerasında futbolculuk dışında üç adım atlama, yüksek atlama, binicilik, yelken ve yüzme alanlarında da kulübün sporculuğunu yapar. Galatasaray formasını 20 yılda 268 kez terleten Bekdik Galatasaray Futbol Takımı’nın 8 yıl kaptanlığını yapmış, 18 kere A Milli Takım forması giymiştir. Bekdik 1936 yılında aktif spordan çekilir fakat “Aslan” isimli teknesiyle yarışlara katılmaya devam eder. Futbol oynadığı dönemlerde de “Aslan Nihat” olarak anılan Nihat Bekdik hayatını adadığı kulübüne lakabını simge olarak bırakmıştır.

Galatasaray’ın Başarıları

Resmi olarak 1905 yılında kurulan Galatasaray ligimizin en çok şampiyon olan takımı konumunda (22). Kulüp 2000 yılında tarihinin en büyük başarılarına ulaşmış, İngiliz devi Arsenal’i yenerek UEFA Kupası‘nı, İspanyol devi Real Madrid’i yenerek UEFA Süper Kupası‘nı müzesine götürmüştür. Bu kupalar ülkemize kulüpler bazında gelen tek resmi Avrupa Kupalarıdır. Bir nevi Mektebi Sultani’nin Galatasaray aşığı öğrencilerinin söylediği söz tekerrür etmiştir:
“Maksadımız Türk Olmayan Takım Yenmek”

Bu sezon 114 yılı geride bırakacak kulüp Ali Sami Yen gibi futbol aşıklarıyla yola çıkıp bu ülkeye Nihat Bedik, Metin Oktay, Turgay Şeren, Gündüz Kılıç, Fatih Terim, Bülent Korkmaz gibi efsane spor insanları hediye etmiştir.

Galatasaray’ın Ali Sami Yen’li reklam filmi

Kaynaklar: Galatasaray Spor Kulübü ve Ntv

0 Comments on “GALATASARAY Tarihi – Galatasaray Nasıl Kuruldu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir