FENERBAHÇE Tarihi – Fenerbahçe Nasıl Kuruldu?

Nasıl Kuruldular? yazı serimizin 2.incelemesi Fenerbahçe üzerine. Resmi kuruluş yılı 1907 olan kulübün tarihi hakkında size bilgiler verip, kulübü detaylarıyla ele almaya çalışacağız. Kulübün kurucularını, kulübün maçlarını oynadığı stadyumun tarihçesini, kulübün başarılarını detaylı olarak ele aldığımız incelememize başlayalım.

Papazın Çayırı

1900’lü yılların başında İstanbul’da sadece İngiliz ve Rum gençlerin oynadığı futbola, ilgi iyice artmaya başlamıştı. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği demeden herkes bu mücadelelerin oynandığı şimdiki Fenerbahçe Stadyum’unun olduğu Papazın Çayırına maçları izlemeye gelirdi. Kadıköylü Müslüman Türk gençleri yabancı gençlerin oynadığı bu maçları bir taraftan üzüntüyle bir taraftan hırsla izlerken bir taraftan da kendi kulüplerini kurma istekleri belirmeye başlamıştı. Bu istekler sonucu Papazın Çayırında meşin yuvarlağın peşinden bir hayalin peşine düştüler.

Kurucular

Sultan 2. Abdülhamid’in padişahlığının sürdüğü o dönemde, mevcut monarşi rejiminin korunması amacıyla Türk gençlerinin dernek kurmaları yasaktı. Fakat deniz öğrencisi Fuat Hüsnü (Kayacan), eski hariciyecilerden Reşat Danyal ve Mehmet Ali ile tehlikeleri göze alarak ilk olarak bir İngiliz kulüp adı kullanarak 1899 yılında Black Stockings FC (Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü)’nü kurmuşlardı. Fakat bu grup sık sık hafiyelerden baskınlar yediği için dağılıyordu. İşte bu grup ilk olarak 1902 yılında Kadıköy Futbol Kulübü’nü ve 1907 yılında da Fenerbahçe Futbol Kulübü’nü kuran gençlerin arasındaydı.

Black Stockings FC oyuncuları

1907-Resmi Kuruluş ve Kuruluş Amacı

Ülkedeki rejim baskısının yavaş yavaş ortadan kalktığı yıllarda Hariciye Nazırı Asım, Ziya Songülen, Harekat Ordusu Tümgenerali Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey ve de ünlü edebiyatçı Sami Paşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Necip Okaner; Necip Bey’in Moda’daki evinde bir görüşme sonucunda kuracakları takım hakkında fikir alışverişinde bulundular. Gerekli parayı da finanse edecek Mühendis Ziya Bey’e kurucu başkanlık, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey’e sekreterlik, Bahriye Subayı Necip Bey”e de kaptanlık ve sayman görevleri verilmiştir.

Aynı görüşmede varılan fikir birliği ile kurulacak kulübün adı oturdukları semtin güzelliğinden esinlenerek Fenerbahçe yapılmıştır. Amblemlerini Fenerbahçe Burnu’ndaki ışık saçan fenerden, formalarındaki renkleri ise Fenerbahçesi’ndeki ilkbaharın sevimli müjdecisi papatyaların kıskançlık ve temizlik sembolü olan renklerinden yani sarı ile beyazdan alacaklardı. Ertesi gün “Baker Mağazası”ndan forma kumaşları alınır, Fener armalı kırtasiye malzemeleri siparişleri verilir ve 11 Türk gencinin bir araya getirilmesine karar verilir.

Kuruluş amacı tüzüğün 2. maddesinde şöyle belirtilir: “Kulübün takip ettiği amaç: Memlekette bedenî ve fikrî terbiyenin yayılmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askerî seferberliklere hazırlamaktır.”

Kurulan İlk Kadrolar ve İlk Tescil Edilen Türk Kulübü

Fenerbahçe için büyük bir kıymet ifade eden ilk kadrosu şu şekilde 2 kadrodan oluşmaktaydı:

-Asaf, Necip, Ziya, Hasan, Hassan, Sabri, Nasuhi, Şevkati, Galip, Hüseyin, Hayrullah veya
-Asaf, Ziya, Sami, Ayetullah, Mazhar, Necip, Fethi, Galip, Hüseyin, Hasan, Nevzat.

Sonuç olarak 1899 yılında Black Stockings FC’yi kuran gençler 1902 yılında Kadıköy Futbol Takımı’nı kurmaları ardından resmi olarak Fenerbahçe Futbol Kulübü’nü 1907 yılında kurmuşlardır. Fenerbahçe Futbol Kulübü Ziya, Ayetullah, Necip ve Enver Beylerin önderliğinde tescil edilerek cemiyetler kanuna göre tescil edilen ilk Türk kulübü olma şerefi kazanmıştır.

Sarı Kanarya Sembolü

Fenerbahçe’nin simgesi sarı kanarya sarı-lacivertlilerin “Uçan Kaleci” olarak tanınan ünlü kalecisi Cihat Arman’dan gelmektedir. 1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan kaleci Cihat Arman, futbol yaşantısını 1952 yılına kadar sürdürmüştür. O dönemlerde Türkiye’nin en iyi kalecilerinden olan Arman’a spor kamuoyu ve taraftarlar tarafından “Uçan kaleci” denilmektedir.

Sahaya genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkan Arman bir maçta kalenin 90 olarak tabir edilen köşesine giden topu adeta uçarak çıkarıyor. O sırada taraftarlardan birisi, ‘Hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu’ diye bağırıyor. 1952 yılında Fenerbahçe genç kadro kuruyor. Bu kadro, ardı ardına şampiyonluğunu kovalayınca basın, kanarya sembolünü telaffuz etmeye başlıyor. Basın, o dönemlerde iyi maçlar çıkaran takımla ilgili “Sarı kanaryalar yine güzel oynadı” şeklinde haber yazınca kanarya tam anlamıyla simge olarak kalıyor.”

Sarı Kanarya sembolünün çıkış noktası Cihat Arman

Kulübün Geçmişi ve Başarıları

1909 yılında sarı beyaz renklerini sarı laciverte çeviren kulüp 1909-10 sezonuyla birlikte İstanbul Futbol Ligi’ne Galatasaray‘dan sonra katılan ikinci Türk Takımı olmuştur. İki takım arasındaki ezeli rekabet o yıl başlamış olup ilk derbi maçı 17 Ocak 1909 tarihinde oynanmıştır.

Türkiye Süper Lig’inde 19 şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe’nin müzesinde 6 Türkiye Kupası, 9 Türkiye Süper Kupası bulunmaktadır. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen 1959 öncesi şampiyonluklar döneminde de Kulübün Resmi sitelerinin verilerine göre 3 Türkiye Futbol Şampiyonası, 6 Milli Küme şampiyonluğu bulunmaktadır.

Fenerbahçe, stadı için uzun yıllar “Fenerbahçe Stadı” ismini kullanmıştır. Stadın ismi, 22 Temmuz 1998’de Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetimin isteğiyle, uzun dönem Fenerbahçe Başkanlığı yapmış Şükrü Saracoğlu’nun ismini alarak, “Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu” olarak değişti. Şükrü Saraçoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin 5. Başbakanıdır. Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1953 yılında ölen Şükrü Saracoğlu, 17 yıl Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmıştır.

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ndeki en yüksek başarısı 2007 yılındaki Çeyrek Final’dir. Gruplar aşamasında İnter, CSKA Moskova ve PSV Eindhoven grubundan çıkan Fenerbahçe, Son 16 turunda Dani Alves’li Sevilla’yı penaltı atışlarıyla turnuva dışına atıp çeyrek finale yükselmişti. Çeyrek Final’de Chelsea ile eşleşen Fenerbahçe ilk maçı evinde 2-1 almasına rağmen deplasmanda İngiliz ekibine 2-0 mağlup olmuştu.

Şampiyonlar Ligi’nde Sevilla’yı penaltılarla eleyen Fenerbahçe’li futbolcuların sevinci

UEFA Avrupa Ligi’nde ise kulübün en yüksek başarısı 2012-13 yılında gördüğü Yarı Final’dir. O sezon Şampiyonlar Ligi elemelerinde Spartak Moskova’ya elenen Fenerbahçe Avrupa Ligi grubunda Marsilya, Mönchengladbach ve AEL grubuna düşmüştü. Gruptan çıkan Fenerbahçe sırasıyla Bate Borisov, Viktoria Plzen, Lazio takımlarını elemişti. Yarı Final’de Benfica ile eşleşen kulübümüz kendi evinde 1-0 yendiği Benfica’ya deplasmanda 3-1 mağlup olunca turnuvaya veda etmişti.

1907 yılında kurulan Fenerbahçe bu sezon 102 yaşını geride bırakmıştır. Türk futboluna Cihat Arman, Can Bartu, Lefter Küçükandonyanis, Rıdvan Dilmen, Aykut Kocaman, Cemil Turan, Tuncay Şanlı gibi efsaneleri kazandırmıştır. Nasıl Kuruldular? yazı serisinin bir başka yazısında görüşmek üzere.Kaynaklar: Fenerbahçe Kulübü Resmi Sitesi, NTV takımların sembolleri ve Eurosport Fenerbahçe’nin avrupadaki başarıları, Wikiwand Fenerbahçe’nin Avrupa Başarıları

0 Comments on “FENERBAHÇE Tarihi – Fenerbahçe Nasıl Kuruldu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir