Football Manager Rehber: Wonderkids Nasıl Bulunur?

Teknik Adam

Her Football Manager oyununda olduğu gibi her oyuncunun en büyük uğraşlarından biri olan scouting yapmak ve scouting sonucunda bulmuş olduğu oyuncuyu doğru bir antreman yöntemi ile yetiştirmesi. Belkide belli bir piyasa değerine ulaştıktan sonra satması. Çoğu oyuncu PARA BASAN FUTBOL TAKIMLAR yazımızda incelediğimiz, Monaco, Benfica ve AJAX gibi takımlar tarzında genç yetenekleri oyun içerisinde keşfedip, onları zamanla parlatıp belli bir seviyeye geldikten sonra transfer piyasasının en gözde oyuncusu olmasını beklemektedir. Herhalde Football Manager ‘ın bize yaşattığı en büyük eğlence bu olsak gerek. Peki iyi oyuncuyu belirleyen şeyler nedir? İsterseniz Wonderkids listemizi vermeden önceden gelin bu konu hakkında biraz konuşalım.

FM Wonderkids – Wonderkids Nedir ve Nasıl Bulunurlar?

FM 19 ‘daki her oyuncunun iyi mi kötü mü olduğunu belli eden üç farklı değerlendirme vardır. Bunlardan elbetteki en önemli olanı oyuncu özellikleridir kısmıdır. Bunlar, oyun içindeki her oyuncunun profil sayfasındaki sayılardır, her biri fiziksel, teknik ve zihinsel yeteneklerini kapsayan maksimum 20 değerlendirme üzerinden oyuncunun gerçek hayatta ki özellikleri baz alarak verilmiş değerlerdir. Wonderkids ise bu özelliklerin genç yaşına rağmen ortalamaya yakın bir profile sahip olan oyunculardır. Tabiki her oyuncu pozisyonu için farklı özelliklerin önemi diğer özelliklerinden daha önemli olacaktır.

Zamanında oyunda keşfedip kadroda bulundurulan wonderkid ‘ler gerçek futbol sahnesine çıkmaya başladıklarında biz, FM hastaları, bu gençler için “elimde yetişmişti”, “ilk keşfedenlerden biri benim” diyerek oyunun sadece bir oyun olmaktan çok aslında gerçek futbol dünyasının bir oyuncu profili similasyonu tarzında görünmesini sağladı. İşin keyfide burada saklı aslında. O yüzden siz de oyundan daha fazla zevk almak istiyorsanız öncelikle iyi bir Scout ekibi kurmanız ve bir kaç detayı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Scout Ekibi

Öncelikle iyi bir scouting sistemimizin olması gerekiyor. Ne kadar çok scoutunuz varsa o kadar çok regen bulursunuz. Scouting işlemini rastgele yapmaktan çok sizin için önemli olan bölgelere göre yönetmeniz size daha kısa zamanda pek çok oyuncu bulmanıza yardımcı olacaktır. Tabi belli başlı ülkeler, Arjantin – Kolombiya – Brezilya – Hırvatistan gibi ülkeler dünyanın oyuncu fabrikası olduğu için bu bölgelerde oyuncu bilgisi bulunan bir iki tane scout ‘ı teknik ekibinize katılmasını sağlamak gayet yararlı bir hareket olacaktır.

Wonderkids Avı

Scout ekibinin tek başına regen bulması biraz sürpriz oluyor, hele ki çok iyi bir scouting sisteminiz yoksa. Zaten düşük bütçeli takımların en büyük problemide bu değil mi? Düşük bütçe, kötü scouting sistemi ve belkide kötü bir altyapı. Bu yüzden asıl wonderkid bulma işini manuel olarak siz yapacaksınız. Başlangıç olarak scout ettiğiniz oyuncu havuzunuzu hedefleminizi öneririm. Gerçekçi transfer filteriside açık olsun böylelikle size gelme gibi bir niyeti olmayan oyuncuları elemiş olacaksınız.

Filtrelemede diğer yapmanız gereken ise aşağıda listelediğim özellikleri seçmeniz ve içlerinden en az bir tanesinin 15 ve üzeri olarak ayarlamanız;

Kaleci: Refleksler, Birebir, Elle Kontrol
Defans: için Top Kapma, Markaj, Kafa Vuruşu
Bek: için Top Kapma, Orta Yapma
Ön libero: için Top Kapma, Pas
Orta Saha: için Top Kapma, Pas, Teknik, Dripling
Kanat: için Dripling, Teknik, Orta Yapma
Forvet: için Bitiricilik, Teknik, Kafa Vuruşu

FM 19 Wonderkids

En son filtremiz ise yaş olacak. Bunun en için en uygun yaş 17 altı olması. Pek çok oyuncu 20 yaşından sonra çok az gelişme göstermekte. Özellikle Çalışkanlık özelliği düşük oyuncular gerçekten çok zor gelişmekte. Bunu 17 yaş ve altı oyuncular içinde göz önünde bulundurabilirsiniz, lakin bu yaştaki oyuncular için seçeceğiniz güzel bir Mentor eşliğinde çalışarak bu tarz özelliklerini daha iyi yönde kullanmasını sağlayacaktır.

Genel itibariyle bu yöntem kullanarak wonderkids oyuncu bulmanız mümkün. Ayrıca Özelleşmiş Görünüm ‘de ekleyebileceğiniz Medya Görüşü alanı ile oyuncu için Geleceği Parlak beklentisi var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

1 Comment on “Football Manager Rehber: Wonderkids Nasıl Bulunur?”

  1. İnternet üzerinde paylaşılan wonderkid listeleri ve genie scout gibi programlar sayesinde kolaylıkla bulunabilir. Ama oyun içerisinde bizzat kendinizin bulduğu wonderkidleri yetiştirmenin tadı ise bambaşka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir