Yerli Oyun: 9PM Football Managers

9PM Football Managers

Karşınızda ilk online Türk Menajerlik oyunu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencisi bir grup tarafından, Enstitü bünyesindeki Teknopark’ta kurulan UNCOSOFT şirketinin ürettiği 9PM Football Managers. Oyun getirdiği eğlenceli özelliklerle Appstore ve Google PlayStore’da öne çıkıyor. Yılmaz Vural’ın kariyerinden esinlenerek yaratılan oyun Yılmaz Vural’ın teknik direktörlüğe başlama yılını kendine başlama tarihi seçmiş. O yılların tasarımıyla başladığınız oyunda yıllar geçtikçe gerçeğe uygun olarak tasarımlarda değişiyor. Tıpkı Uncosoft firmasının yönetici ortağı Edip Enes Çakır’ın belirttiği gibi Dünya üzerindeki Futbol Menajerlik Oyunlarını en çok oynayan ülkeler sıralamasında 3.sıradayız. Var olanlardan sıkıldık diyorsanız bir de 9PM Football Managers ‘ı deneme zamanı. Hadi gelin bu yerli yapımımıza hep birlikte yakından bakalım.

Oyunun Hikayesi

Oyun 28 ocak 1994 tarihinde yerel bir kulübün başına geçmeniz ile başlıyor. Güzel bir açılışı ekranı ve arka plan müziği ile sizin oyun havasına girmenizi sağlıyor hemen. Öncelikle takım isminizi ve daha sonrasında ise kendi profilinizi ve şirin görünümlü avatarınızı oluşturarak oyuna ilk adımlarınızı atıyorsunuz. Bu arada gündem sıcak! Yılmaz Vural, oyunun hemen başında sizin yöneteceğiniz takımı idare eden teknik adam, Milli Takım teknik direktörünün ani istifası sonucu en büyük aday olarak gösterilmekte. Yılmaz hoca yerel takımda yaşadığı başarılarından ötürü en büyük aday olarak artık Milli Takımın başına geçiyor. Siz ise işe bu noktada devreye girip onun bıraktığı daha sıcacık olan koltuğa oturuyorsunuz. Bu arada sizi de takımın başına öneren Yılmaz Hoca! Sağol hocam iyiki varsın!

Oyun bütün bu gelişmelerden sonra Yılmaz hocanın sizi karşılaması ve size ufak bir eğitim vermesi ile devam ediyor. Oldukça tatmin edici kısa bir eğitimden sonra artık teknik adamlık yeteneklerinizi konuşturmaya başlayabilirsiniz.

9PM Football Managers ‘da her gün bir maç yapıyor takımınız. Toplamda 26 maç süren lig sonunda ilk sırada yer alan takım bir üst lige çıkma hakkını kazanıyor. Belirli bir lig seviye sistemine sahip oyunda gün geçtikçe siz de oyun başlangıcındaki Bronz 3 seviye liginizi yükseltebilirsiniz.

Yerel bir futbol takımı olması nedeniyle takımınızın şehrinin dizaynı da size ait. Stadyum, Antrenman Sahası, Otopark, Mağaza binalarınızı geliştirerek hem takımınızın performansını hemde oyun için kullanabileceğiniz eşyalara ulaşabilirsiniz.

Oyun Kaynakları

Coin: Transfer ve oyuncuları scout etmek için kullanabilirsiniz. Elinizdeki coinleri markette de kullanabilirsiniz.

Nakit: Transfer ücretleri nakit para ve bir miktar coin ile bitirebildiğinden nakit önemli bir kaynak.

Tuğla: Önceden söylediğimiz gibi sadece takımı değil şehrinizi de yönetiyorsunuz bu yüzden tuğla bina geliştirmeleri için gerekli.

Enerji: Tahmin edebileceğiniz gibi takımınız belli bir enerjiye sahip ve antrenman yaparken enerji ihtiyaçları olacak.

Oyun İçeriği

Oyun menüsü 5 ana kategoriden oluşuyor. Market, Antrenman, Şehir, Transfer ve Ofis.

Oyun boyunca Market ekranında Vending Machine‘ miz var burada hem bedava kazı kazanınız ile hem de video izleme ile kaynaklar kazanıp oyun içi satılan diğer kaynaklara ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyun size para karşılığında alabileceğiniz özel teklifler sunuyor. İki adet reklam ağına sahip oyun Market üzerinde bu ağların verdiği görevler karşılığında size coin imkanı sunuyor. Günümüzde pek çok oyun dışarıdan oyuna para yatırmanızı gerektiriyor ve çoğu oyun özelliklerini bu şekilde size sunmayı öneriyor. Fakat 9PM Football Managers’ta böyle bir durum yok. Görevleri tamamlamanız veya oyunda ilerlemeniz karşılığı aldığınız coinlerle de oyun size oyun içi alışveriş imkanı sunuyor.

Antreman sisteminde ise size puzzle ve zeka oyunları şeklinde küçük oyunlar sunarak elde ettiğiniz başarı oranında oyuncularınızı geliştiriyorsunuz. Bu küçük oyunlardan topladığınız puanlar ile günün listesi oluşturuluyor. Sıralamanıza göre ödül kazanma hakkına sahipsiniz. Bu mini oyunları ister kendiniz oynuyor listelere giriyorsunuz, ister de arkadaşlarınızla oynayabilip kimin daha iyi olduğu yarışına girebiliyorsunuz.

Şehir sistemi yönettiğiniz yerel futbol takımının şehrini dizayn etme üzerine bir kategori. Şehrinizde maçları oynadığınız Stadyum’u, Kulübünüzün Tesislerini, Antrenmanlarınızı, Otoparkı ve Mağazayı geliştirme imkanına sahipsiniz. Burada en çok dikkat çeken detay oyunun size Antrenman bölümünde küçük interaktif bir sürpriz hazırlaması. Onay vermeniz halinde Health uygulamasıyla birlikte çalışan 9PM Football Managers gün içerisinde attığınız adım sayısı bilgilerinizi oyuna yükleyerek karşılığında takımınıza belli miktarda enerji veriyor. Yani gün içerisinde ne kadar hareketliyseniz takımınızda oyunda o kadar hareketli oluyor. Artık yürürken oyun oynamak için gerçek bir sebebiniz var ama yinede siz yolda falan dikkatli olun. Bahsettiğimiz binaların gelişimi ise tuğla sistemiyle veya nakit sistemiyle gerçekleşiyor.

Transfer Sistemi ve Scouting

Oyunun Transfer kategorisi Açık Market, Scout Önerileri veya Özel Scout ekibinizden oluşuyor. İsterseniz Açık Marketten filtreleri ayarlayıp istediğiniz bölgelere transfer yapıyorsunuz. Scout önerileri günlük olarak güncelleniyor. Size sunulan oyuncuların güncel ve potansiyel yeteneklerini görebiliyorsunuz. Ayrıca oyun içi coininiz yeterliyse bir sonraki günü beklemeden teklifleri yenileyebiliyorsunuz. Son olarak oyun içi özel scout bölümünde dilediğiniz bölgeye özel oyuncu aratabiliyorsunuz. Aynı zamanda oyunda scout sistemi ile oyuncuların ne kadar gelişim potansiyeline sahip olduğunu oyundaki coinleriniz ile görebilirsiniz. Özellikle genç oyuncularınızın gelişimini takip etmekte yarar var gibi görünüyor. Oyun içindeki transfer market sayesinde illaki elinizdeki oyuncuları geliştirmek zorunda değilsiniz. Scout ekibinizin sizlere önerdiği oyuncuları ya da kendi özel scout çalışanınızı belli pozisyon için oyuncu araştırmasına gönderebilirsiniz.

Oyun içindeki son kategori Ofis. Çok kullanışlı ve şık bir tasarımla ofisinizde her şey elinizin altında. Takımınızın taktiklerini ve oyuncularınızı burada ayarlıyorsunuz. Yarıştığınız takımlarla olan puan tablosuna ve fikstüre buradan ulaşabiliyorsunuz. Ufak ama güzel bir detay bu tablolarda gol krallarını, en değerli oyuncuları, asist krallarını da görebiliyorsunuz. Ofis kategorisinde bulunduğunuz ligin ödülleri de görülüyor. 9PM News gazetesi size günlük haberleri sunarken oyunun bir başka sürprizi TV ekranlarında karşınıza çıkıyor. 9PM yapımcıları ofisinize yerleştirdiği TV ekranına tıkladığınızda kendi çektikleri son derece eğlenceli spor programlarını size sunuyor. Ofisinize yerleştirilen telefona tıkladığınızda ise yardım menüsü açılıyor. Yardım menüsünde Yılmaz Hocayı telefonla aramış oluyorsunuz. Kısacası çok eğlenceli ve zaman geçirmesi güzel bir ofisiniz var.

Eğer ki oyunu arkadaşlarınızı ile oynuyorsanız hem antreman oyunlarında hemde dostluk maçı etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hanginizin daha iyi bir teknik adam olduğunu görebilirsiniz. Bence güzel bir özellik olmuş sonuçta futbolda rekabet herşeydir öyle değil mi?

Önceden de belirtiğimiz gibi oyunu hem Google Play ‘de hemde App Store ‘da bulup ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

3 Comments on “Yerli Oyun: 9PM Football Managers”

  1. Bütğn vaktinizi vermeden keyifle oynayabileceğiniz harika bir oyun.Teşekkürler 9Pm

    Kucukcekmece S.K

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir