Ekuban Fırtına’sı! AEK 1-3 TRABZONSPOR

UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Trabzonspor Play Off turundaki rakibi AEK’yı deplasmanda 3-1 mağlup etti. Geceye hat-trick yapan Ekuban damga vururken temsilcimiz 23. dakikada Sosa’nın ayağından bir penaltı vuruşundan yararlanamadı. Ünal Karaman’ın Trabzonspor’u her geçen gün daha yukarıya yükseliyor. Yükselirken her geçen gün takım olgusu ve disiplinini hiç elden bırakmıyor. Yetenekli gençlerle usta isimlerin kaynaşması Ünal Hoca önderliğinde mükemmel şekilde ilerliyor. Dakika 75’te 3-1 öndeyken bile Ünal Hoca’nın tam saha pres talimatını harfiyen yerine uygulayan bir takım vardı bugün sahada. Bir an bile oyun disiplininden kopmayan oyuna sonradan giren oyuncuların hırsıyla çıkanların performansını devam ettirdiği bir Trabzonspor. Böyle güzel oyun güzel bir galibiyet ile perçinlendi. Bordo Mavili ekibimiz 29 ağustosta Trabzon’da çıkacağı rövanş mücadelesi öncesi büyük bir avantaj elde etti.

Maçın Hikayesi

Bordo Mavili temsilcimiz tıpkı Sparta Prag deplasmanında olduğu gibi AEK deplasmanına da kontrollü başladı. Henüz 3.dakika da savunmadaki kademe hatasından Hırvat futbolcu Livaja’nın golüyle 1-0 geriye düştük. Fakat o dakikadan sonra yavaş yavaş iki takım arasındaki güç farkı daha da belli olmaya başladı. Aslında bu güç farkının Yunan basını oldukça farkında olacak ki hafta boyunca Bordo Mavili ekibi tur için favori görüyordu. AEK’nın bu sezon çok düzensiz bir futbol oynadığı bir önceki turda da rakibi Craiova’ya çok pozisyon verdiği Yunan basının ana gündem maddesiydi. Nitekim bugünde beklendiği gibi Trabzonspor Yunan ekibi karşısında çok üstün bir futbol ortaya koydu.

Dikkatimi çeken iki gelişme vardı bugünkü maç ile ilgili. Sosa her geçen gün kaptanlık bilincinin daha çok farkına varıyor. Penaltıyı kaçırmış olsa bile asla demoralize olmadı. Sahada basmadık yer bırakmayarak her an takımını ateşledi. Çok ince toplarla harika pozisyonlar yarattı. Skor daha da farklı olabilirdi. İkincisi ise futbolda bir tabir vardır. Kötü oynarken bile galip gelmek. Bugün Sörloth belki gol yollarında etkisiz bir performans sergilemiş olabilir, fakat oyun içerisinde bir an olsun oyunu bırakmadı. Yeri geldiğinde pres yaptı, yeri geldiğinde kanada yayılarak Ekuban’a ve Abdülkadir’e boş alanlar yarattı, Ekuban’la olan uyumuyla çok net fırsatlara da girdi. Tek eksiği goldü fakat çok istekliydi. Böyle oynanılan maçlarda bir isminizden verim alamasanız bile diğerinden alırsınız. Nitekim bugün sahanın yıldızı sadece Ekuban değildi. Ekuban, Nwakaeme, Abdülkadir Ömür ve Abdülkadir Parmak da çok etkili bir performans sergiledi. Novak bıkmadan yorulmadan kanadı doldurdu.

Trabzonspor’un maç içindeki tek eksisi bugün savunmada bıraktığı açıklardı. Hüseyin Türkmen çok etkili bir uyum sağladı Hosseini ile fakat halen pozisyon alma ve top uzaklaştırma konusunda eksikleri var. Trabzonspor’un AEK karşısında daha farklı skor elde edebileceği bir maç izledik belki ama aynı durum AEK içinde geçerliydi. Özellikle 2.yarı çok net pozisyonlardan yararlanamadılar. Önümüzdeki maçlarda artan uyumla birlikte savunma konusundaki hatalarda ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta Trabzonspor ülkemizde gençleri en iyi kullanan ekip konumunda şuanda. AEK ise çok dağınık bir yapıda oynuyor. Livaja dışında etkili bir ayakları yoktu sahada. Trabzonspor aynı disiplinle oynarsa turu çok rahat geçecektir.

MAÇIN ADAMI: CALEB EKUBAN

Bugün sahada hemen hemen tüm Trabzonspor oyuncuları mükemmel bir oyun ortaya koydular. Fakat Ekuban’ı ayrı bir yere koymak lazım. Geldiği ilk günden beri çalışkanlığıyla, hırsıyla, sahada yüreğini ortaya koyuşuyla Trabzonluların sevgilisi haline geldi. Ve bu genç oyuncu her geçen gün dahada gelişiyor. Bugün sahada topsuz alanda ve topla beraber pozisyon alması, hareketlenmeleri, son vuruşları üst düzeydeydi. Kendi yeteneklerinin farkında olan futbolcular sahaya her zaman daha büyük bir özgüvenle çıkar. Ünal Karaman eşliğinde Ekuban kesinlikle yeteneklerinin farkında. Gelişimini bu şekilde sürdürürse genç oyuncuyu ileride Avrupa’nın önde gelen dev kulüplerinde izleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir