Süper Lig Şampiyonluk Sayıları ve 1959 Öncesi Tartışması

Son günlerde 4 büyüklerin taraftarları şampiyonluk sayıları konusunda birbiriyle rekabet halinde. Tartışma Süper Lig’in başlangıç tarihi 1959’den önceki şampiyonluk sayılarının hesaba katılması konusunda ortaya çıkmıştı. Ligler 1959 yılında başlamasına rağmen TFF Beşiktaş’ın 1956-57 ve 1957-58 sezonunda kazandığı şampiyonlukları hesaba katıyor. Bu nedenle Beşiktaş’ın Süper Lig’deki toplam şampiyonluk sayısı toplam sezon sayısından 2 fazladır. Beşiktaş’ın bu 2 şampiyonluğunun sayılması sebebi ise Beşiktaş’ın ülkemizi Avrupa’da temsil etmesinden kaynaklanıyor. TFF Avrupa’ya davet edilen Beşiktaş’ın bu iki sezondaki şampiyonluğunu da bu nedenle resmi sayıyor.

Güncel Şampiyonluk Sayıları

Süper Lig’de 1987-1988 sezonuna kadar galibiyete 2 puan verilirken, bu sezondan itibaren galibiyete 3 puan verilmeye başlandı. Ülkemizde Süper Lig kurulduktan sonra en çok şampiyon olan takım Galatasaray konumunda. Ligimizde günümüze kadar 6 farklı takım şampiyonluk yaşadı: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor ve Başakşehir. En çok puan toplayarak şampiyon olan takım 1988-89 sezonunda 36 maçta topladığı 93 puanla Fenerbahçe konumunda. Namağlup şampiyon olan tek takım ise Beşiktaş konumunda. Siyah Beyazlılar 1991-92 sezonunda 30 maçta 23 galibiyet 7 beraberlik ile bu rekoru kırmıştı. Türkiye’deki takımlarımızın güncel şampiyonluk sayıları TFF’nin sitesinde belirtildiği haliyle şu şekilde:

1959 Öncesi Şampiyonluklar

1959 öncesi şampiyonlukların temel noktası Ulusal Liglerin sayılma konusu. Türkiye’de İstanbul Futbol Ligi 1903 yılında kurulmuştu. Türkiye Futbol Federasyonu’nunun kuruluşu ise 1923 yılı. Takımlar uzunca bir süre İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerin bölgesel liglerinde mücadele etmiş, bu mücadelelerin ardından bölge birincileri karşılaşarak Türkiye Şampiyonu belirlenmiştir. Resmi şampiyonlukların sayılması ise TFF’nin sitesinde 1959 yılı olarak belirtilmiştir.

Şampiyonluk sayıları konusunda özellikle Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları ciddi bir ayrıma düşmüş durumda. Zira bu tartışmalar sadece futbol taraftarlarını değil spor yazarlarını ciddi şekilde ikiye bölmüş durumda. Bu sezon ciddi şekilde alevlenen şampiyonluk sayıları konusunda Fenerbahçe’li ve Galatasaray’lı taraftarlar sosyal medyada da birbiriyle yarışır halde. Öyle ki Twitter’da Fenerbahçe taraftarları takımlarına #HEDEF29 hashtagiyle destek verirken Galatasaray taraftarları takımlarına #HEDEF38 hashtagiyle destek veriyor.

Fenerbahçe 28 şampiyonluğu bulunduğu iddiasını Türkiye Futbol Federasyonu kuruluş yılından itibaren sayılan şampiyonluklara dayandırıyor. Öyle ki ülkemizde 1924-1951 yılları arasında Türkiye Futbol Birinciliği, 1937-50 yılları arasına Milli Küme, 1957-59 yılları arasında ise Federasyon Kupası mücadeleleri oynanmıştı. Bu mücadelelere göre Fenerbahçeli taraftarların düzenlenmesi gerektiğini düşündüğü şampiyonluk sayıları şu şekilde:

Galatasaray taraftarları ise geçmiş ligler hesaba katılırsa Türkiye’de liglerin kurulduğu ilk sezondan yani 1903’ten itibaren şampiyonluk sayılarının hesaplanması gerektiği düşüncesinde. Eğer durum böyle olursa Galatasaray 37 şampiyonluğa sahip olmuş oluyor. Galatasaray taraftarlarının belirtildiği şekilde şampiyonluk sayıları uygulandığı takdirde Galatasaray’ın 37 şampiyonluğunun yanı sıra Fenerbahçe 33, Beşiktaş 28 şampiyonluğa sahip oluyor. Bu duruma göre Galatasaray taraftarlarının düzenlenmesi gerektiğini düşündüğü şampiyonluk sayıları ise şu şekilde:

TFF başkanı Nihat Özdemir konuyla ilgili yaptığı açıklamada Fenerbahçe’nin konuyla ilgili resmi bir başvurusunun olmadığını fakat başvuru olması halinde bunun Tahkim Kurulu tarafından görüşülebileceğini belirtmişti. Kendi gündemlerinde ise şuan böyle bir düzeltme durumunun olmadığını belirtmişti. Bakalım önümüzdeki günler bu konu hakkında bize neler gösterecek merakla bekliyoruz.

2 Comments on “Süper Lig Şampiyonluk Sayıları ve 1959 Öncesi Tartışması”

  1. Biz Galatasaray taraftarlarına , bizlerden büyüklere ,onların büyüklerine ve bizlere ,futbolun Türkiyede oynandığı tarihten itibaren 37 kez şampiyonluk sevinci yaşatan şanlı GALATASARAY Futbol takımına birkez daha teşekkür ediyorum ,Futbolda mutlulugun tescili federasyonu olmaz ,mutluluk son düdük çaldığında Şampiyon olduysan büyük camiyasıyla bu mutlulugu yasadıysan ,biri mutluyken diğeri üzülüyorsa şampiyonluk odur, Sene 1908-1909 Galatasaray şampiyon olduğunda şampiyon olamayan diğer takımlar nede olsa fedarosyon kurulacak bu şampiyonlukları sayılmayacak üzülmeye gerek yok:) diyemi düşünüyordu hayır, Herseye ragmen rakamlarda hep önde olan bir takımın taraftarı olarak söylüyorum Biz Galatasarayı şampiyonluk sayısıyla değil yürekten seviyoruz, Türkiyenin en büyük Futbol Kulübü GALATASARAYDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir