Nasıl Olunur? Futbol Hakemi

Nasıl olunur? yazı serimizin bir başka incelemesinde sizlerleyiz. Bu yazımızda sizlere ülkemizde futbol hakemi olmak için gerekli şartlardan bahsedeceğiz. Hakem olabilmek için nerelere başvurabiliriz, başvuruda gerekli belgeler nelerdir, Türkiye’de hakemlik hangi klasmanlardan oluşmaktadır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Hakemlik İçin Gerekli Koşullar

Ülkemizde hakem olabilmeniz için ilk başta belli koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:
-En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
-En az 18(belli durumlarda 16 yaş kabul olabilir), en fazla 26 yaşında olmak(Türkiye’de Profesyonel veya Amatör Liglerde 2 sezon oynamış futbolcular durumlarını belgelediği takdirde maksimum yaş sınırı 28’e çekilebilir)
-Tam tescilli hastaneden “Hakemlik Yapabilir” onaylı sağlık raporu almak,
-Cumhuriyet Savcılığından adli sicil belgesi almak,
-Erkekler için en az 1.75 m, Kadınlar için en az 1.65 m boyunda olmak.

Hakemlik Başvuruları Nerelere Yapılır?

Ülkemizde hakem olabilmeniz için başvurabileceğiniz 2 kurum vardır. Anadolu Üniversitesi ve İl Merkez Hakem Kurulları. Bu iki kurumunda yöntemleri farklıdır.

1.Yöntem: Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi’nin “Hakemlik Eğitimi Sertifika Programı”na online olarak kayıt olabilirsiniz. Bu program yaklaşık 2 ay sürer. Bu süre zarfında adaylar online olarak derslerden faydalanır. Programın sınavları da yine online olarak yapılmaktadır. Programa kaydolmak için Anadolu Üniversitesi’nin şartları:
-En az 18, en fazla 30 yaşında olmak,
-En az Lise Mezunu olmak,
-Program için gerekli ücreti yatırmak(Yurt İçi 250 TL, Yurt dışı 250 euro’dur. Daha önce kursta başarısız olan adayların kayıt yenileme ücreti yarı fiyatına düşer).

Şartları yerine getiren adaylar sınavı da geçerlerse sertifikalarla İl Hakem kuruluna başvururlar. Başvuruları kabul edilen adaylar atletik teste tabii tutulurlar. Atletik testte Erkek adaylar 2400 metrelik parkuru 12 dakikada, Kadın adaylar 2000 metrelik parkuru 12 dakikada tamamlamak zorundadır. Parkuru belirtilen sürede tamamlayan adaylar ADAY HAKEM olarak hakemliğe başlarlar.

2.Yöntem: İl Merkez Hakem Kurulları

Her ilde bulunan Merkez Hakem kurulları en az 25 adayın başvurusu ile Aday Hakem Yetiştirme Kursu açar. Bu kurslar hafta içi her gün mesai saatleri sonrası 2 veya 3’er saat, hafta sonları 7’şer saatten toplamda 9 gün sürer. Derslere %80 devam zorunluluğu vardır. Bu derslerde Merkez Hakem Kurulu tarafından hazırlanmış video ve slaytlar ile birlikte, FIFA’nın hazırladığı “Uluslararası Futbol Oyun Kuralları” eğitimleri verilir. Bu kursların ön şartları:
-En az 16 yaşında, en fazla 28 yaşında olmak,
-Lise veya dengi okul mezunu olmak veya lise öğrencisi olmak.

Kurs bitimi adaylar 3 sınava tabi tutulurlar:
1.Atletik Sınav: Erkekler için 2400 metreyi 12 dakikada, Kadınlar için 2000 metreyi 12 dakikada bitirme şartı.

2.Mülakat: Adayların Yaş-Tahsil-Kişilik-Fiziki Yapısı göz önünde bulundurularak 100 puan üzerinden yapılır en az 60 puan alma şartı vardır.

3.Yazılı Sınav: Test yönteminde 50 sorudan oluşur. Her soru 2 puan değerindedir. Sınav süresi 50 dakikadır, en az 60 puan alma şartı vardır.

Bu sınavları geçen adaylar artık Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı Aday Hakem olmuşlardır.

Hakemlik Klasmanları ve Görevleri

ADAY(HIF) HAKEM: İl ve ilçede amatör maçlarda, özel turnuvalarda yapılan maçlarda görev alabilirler. Maçlarda yardımcı hakem olarak görev alırlar. İl hakemi olabilmek için en az 1, en çok 2 maçta görev almaları gerekir.

İL HAKEMİ: Aday hakemliği biten adaylar İl hakemliğine yükselirler ve birer lisans numarası alırlar. İl ve ilçelerde amatör maçlarda ve özel turnuvalarda görev alırlar. Bölgesel hakemliğe yükselebilmesi için 27 yaş sınırı vardır. Yükselemeyen hakemler kariyerine İl hakemi olarak devam edebilirler.

BÖLGESEL HAKEM: Profesyonel liglerde gerçekleştirilen maçlarda görev yapmaya başlayan hakemlerdir. Bölgesel Amatör ligler ve 3.lig maçlarında görev alırlar. Yardımcı hakem veya orta hakem olarak branşlaşma bu kademede başlar.

ULUSAL HAKEM: Bölgesel hakemlikten terfi edilen hakemlerdir. TFF 2.lig maçlarında görev alırlar.

ÜST KLASMAN HAKEMİ: TFF 1.lig ve Süper Lig’de görev alan hakem kademesidir.

FIFA HAKEMİ: Üst Klasman Hakemi olanlardan FIFA’nın uluslararası maçlarda görev verebileceği hakemlerdir ve FIFA kokartı takarlar.

Hakemler Ne Kadar Kazanırlar?

Ülkemizde hakemlerin kazandığı maç başı ücretleri TL bazında aşağıdaki tabloda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Ülkemizde Hakemler

Ülkemizde hakemlik oldukça zor bir meslek. Bütün takım taraftarları hakemleri eleştiren bir yapıda maçı izliyor. Peki ülkemizde en uzun süre maç yöneten ve en çok maça çıkan hakemler kimler? Sezon başında Anadolu Ajansı’nın paylaştığı verilere göre bu sezon için ülkemizin en tecrübeli üç hakemi: Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus ve Hüseyin Göçek.

Cüneyt Çakır ülkemizin dünyaca tanınan hakemlerinden birisi. Kariyerinde uluslararası alanlar dahil 494 maç yöneten Cüneyt Çakır 2018 Dünya Kupası Yarı Final, 2015 Şampiyonlar Ligi Final, 2012-16-17-18-19 Şampiyonlar Ligi Yarı Final, 2014 Dünya Kupası Yarı Final, 2012 Avrupa Şampiyonası Yarı Final gibi üst düzey maçlarda ülkemizi başarıyla temsil ediyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen Chelsea-Liverpool Avrupa Süper Kupası mücadelesinde de Cüneyt Çakır 4.Hakem olarak görev almış, tarihte bir ilk olarak bir final maçını Fransa Futbol Federasyonundan Kadın Hakem Stephanie Frappart yönetmişti. Otoritelerden tam puan alan Frappart’ın yardımcılıklarını yine kadın hakemler Manuela Nicolosi ve Michelle O’Neill gerçekleştirmişti. Frappart Fransa Ligue 1’de de görev alıyor.

Futbol Hakemi Nasıl Olunur? yazımızın böylece sonuna geliyoruz. Bir başka Nasıl Olunur? incelememizde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir