Haftanın Maçı: Chelsea – Liverpool (Süper Kupa Finali)

Hem Avrupa’nın hem de tüm Türkiye’nin haftalardır beklediği karşılaşması, UEFA Süper Kupa Finali. Bizim için çok daha önemli çünkü Liverpool – Milan UEFA Şampiyonlar Finali sonrası bir başka önemli turnuva finalinide topraklarımızda ev sahipliği yapacağız.

Turnuva için tüm İstanbul hazırlandı. Takımlar dün itibari ile İstanbul’a ayak basmaya başlayınca taraftarlarda onlara eşlik etti. İstanbul Vodafone Park’ta oynanacak Süper Kupa finali tanıtım ve turizm gelirlerini de bir hayli arttırdı. Milyonlarca insanın takip ettiği Liverpool ve Chelsea takımlarının mücadelesi şüphesiz İstanbul ve Türkiye’nin tanıtımı için büyük fayda sağlayacak.

Maç İçin 50 bin Turist Geldi

Final için 50 bini aşkın turistin İstanbul’a geldiği belirtildi. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, gelenlerin ortalama 1 gece kalacağını dile getirip uçak bileti, konaklama ve yeme içme harcamaları ile maçın toplamda toplamda 100 milyon dolarlık gelir sağlayacağını söyledi. Bu maçın bir diğer önemli özelliği ise ilk kez UEFA düzeyinde bir finali kadın hakemin yönetecek olması.

Maça gelecek olursak, Liverpool büyük favori. Chelsea hem transfer yasağı hem de Hazard’ı kaybetmesinden dolayı oldukça güç kaybetti. Özellikle defans hattında da David Luiz’ i satmaları Chelsea’yi bu sezon savunma anlamında sorunlar çıkaracak gibi. Nitekim hafta sonu oynadıkları M.United karşılaşmasında yedikleri 4 gol bunun bir işareti. O maçta çokta kötü bir oyun sergilememelerine rağmen Manu karşısında yedikleri basit savunma hataları golleri yüzünden bu maça ne kadar çok hazır olmadıklarını göstermişlerdi.

Liverpool tarafında ise her şey yolunda gibi. Norwich karşısında aldıkları 4-1 lik zafer ile bu maça ne kadar hazır olduklarını gösterdiler. Kadro geçen yılın aynısı. Ve en büyük zaafları olan kapalı savunmaları açma sıkıntısını bu maç ile bir kez daha teste sokmaları muhtemel. Chelsea’nin Manu karşısında ki mağlubiyetinin en büyük etkisi Chelsea tarafının kontra ataklar karşısında çaresiz kalması idi. Liverpool ne kadar hızlı bir pas trafiği ve kontra atak yapıldığı malum o yüzden Lampard’ ın tek çaresi savunma hattını en ileri uctan en geriye kadar katı ve disiplinli bir şekilde yapması. 0-0′ ı eğer iyi oynarlarsa Chelsea açısından bu kupa demek olabilir. Liverpool ise bu savunmayı hızlı ve seri bir oyun ile açmaktan başka çaresi kalmayacaktır. Bunu bazı maçlarda yapabildiklerini gördük lakin genel anlamda gol sıkıntısı çektikleri maçlarda böyle kapalı oynayan takımlarda oldu.

Karşılaşma Şifresiz Yayınlanacak

Süper Kupa Finali saat 22:00’da başlayacak ve Bein Sports Haber’den şifresiz olarak takip edilebilecek.

Maç Tahmini

Banko: İY 0

Sürpriz: Liverpool 3-1 Chelsea veya 4-6 Gol denenebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir