Gözlemci(Scout) Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur yazı serimizin 2.yazısında gözlemci yani Gözlemci(Scout) Nasıl Olunur? bunu sizlerle paylaşacağız. Futbolun içinde yer alan fakat genellikle sahnenin arkasındaki görünmez kahramanlar scoutlar avrupanın pek çok kulübünde son 15 yılda oldukça etkin hale geldi. Gelişen futbol ekonomisi ve dünya futboluyla birlikte kulüpler artık sadece kendi ülkesi sınırları içerisinde yer almıyor, Avrupa, Afrika, Amerika piyasasında da etkin olmak istiyor. Bu görevi yerine getirenlerin başında kulüplerin scoutları yer alıyor. Peki scout olabilmek için neler yapmak gerekiyor ne gibi yollardan geçmek gerekiyor?

1.Kural: Kişisel Özelliklerinize Göre Yolunuzu Seçin

Scout olmak özellikle Football Manager ve Championship Manager oyunlarından sonra genç futbol tutkunlarının ilgi duyduğu ve merak ettiği bir meslek haline geldi. Futbol dünyasının içinde yer alma isteği futbolseverleri bu yola iten ana etmen. Fakat futbol dünyasındaki her mesleğin kendine göre zorluğu var. Scout olmanında başlı başına zorlukları gece gündüz sabırla çalışma, günlerini futbolcu veya takım analiz etme ile geçirme, yer geldiğinde sürekli seyahatlarle kendine vakit ayıramama, günün büyük bir çoğunluğunu maç izleyerek geçirme. Saydığımız bu durumlardan anlaşılacağı gibi ilk başta ciddi bir analiz ve gözlem yeteneğiniz olması gerekiyor. Günümüzde Football Manager’in geniş database’i ve anlaştığı scouting platformları sayesinde pek çok oyuncu hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu işe girmek istiyorsanız en azından kendiniz bir kaç maç üzerinden analizler yapıp notlar tutabilir bunu FM üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Haftanın büyük bölümünü maç izleyerek geçirme durumuyla kendinizi test edebilir buna ne kadar dayanıyorsunuz kendinizi gözlemleyebilirsiniz. Kendi kişisel özelliklerinize uygun olduğunu düşündükten sonra önünüze iki yol çıkıyor: Lisanslı Scout Olma ve Online Scouting Platformları

Scout Lisansına Sahip Olma

Ben gözlemcilik lisansına sahip olup bir futbol kulübünde çalışacağım diyorsanız irtibat kurmanız gereken kurum ülkemizde TFF. Eğer bir futbolculuk geçmişiniz yoksa veya BESYO mezunu değilseniz ilk olarak TFF’nin açmış olduğu TFF Grassroots Gönüllü Liderlik kursuna başvurmanız gerekiyor. Kursu başarıyla tamamlamanız demek TFF’nin açmış olduğu TFF Grassroots C lisansı kursuna başvurabilmeniz anlamına geliyor. TFF Grassroots C lisansı için TFF’nin açmış olduğu kursa kabul şartlarını ve kursun işleyiş biçimini Nasıl Olunur? Teknik Direktör yazımızda paylaşmıştık. TFF Grassroots C lisansı için gerekli şartları yerine getirip kursu başarıyla tamamladıktan sonra tekrar TFF’ye gözlemcilik kursları için gerekli ücretleri yatırıp başvurabilirsiniz. Ardından profesyonel kulüplerde gözlemcilik yapmaya başlayabilirsiniz.

Online Scout Platformları

Globalleşen dünya ve her geçen gün gelişen internet dünyası futbol dünyasına da olumlu etkilerde bulunuyor. Günümüzde pek çok futbol takımı online scouting platformlarını kullanabiliyor. Çok geniş bir veritabanına sahip olan Football Manager’da Prozone ve Wyscout gibi istatistik ve scouting platformlarıyla eş güdümlü çalışıyor. Dünya’da Wyscout, Prozone gibi online platformlara belirli ücretler karşılığında scouting görevini gerçekleştirmek amacıyla kayıt olabilir; dünyanın her bölgesinden futbol takımlarının maçlarını izleyebilir, bu sitelerin sunduğu geniş ve detaylı analizlerle gözlemcilik yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Ülkemizde ise bu alanda Scotium ve Trscouts gibi platformlar öne çıkıyor. Scotium’a ücretsiz kayıt olup, çeşitli futbolcular hakkında gözlemcilik verilerinizi ve videolarınızı paylaşmanız karşılığında çeşitli miktarda paralar kazanabilirsiniz. Bu platformlarda öne çıkmanızın ardından isteğe bağlı olarak bu şekilde yolunuza kaldığınız yerden devam edebilir veya kazandığınız paralarla scout lisansı almak için TFF’ye başvurabilirsiniz. Wyscout’un kullanıcı profilleri başlangıç, normal ve profesyonel kullanıcılara göre aylık 19 € ,49 € ve 99 € olarak değişiyor.

Futbol aşığı olup futbol piyasasının içinde yer almak istemeyen yoktur diye düşünüyorum. Siz de bu piyasanın içinde gözlemci olarak yer almak istiyorsanız bu yolları izleyebilirsiniz. Nasıl olunur? yazı serimizin nasıl gözlemci olunur yazısının böylece sonuna geliyoruz. Yazının içerisinde belirttiğimiz sitelerin linklerini incelemek isterseniz aşağıya bırakıyoruz. Böylelikle Gözlemci(Scout) Nasıl Olunur? yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka incelemede görüşmek üzere.
Wyscout
Scoutium
Trscouts

3 Comments on “Gözlemci(Scout) Nasıl Olunur?”

  1. paok beşiktaş maçında paok takımında iki santrafor ve iki kanatta oynayan oyuncular bulunuyor santraforlar swiderski ve akpom kanatta oynayan limnios ve warda ya dikkat etmesi gerekiyor bu 4 oyuncu takımın gol yükünü çeken oyunculardır. paok sistem olarak 3-2-3-2 oynuyor.

  2. fenerbahçe takımı bu yıl takımı tamamen değiştiriyor. işe yaramayan oyuncuları gönderiyor gelen transferler türkiyenin en iyi oyuncularıdır. erol hocanın bundan önceki takımlarda oynattığı futbolu çok beğeniyorum. sistem olarak alman ekolü ile fizik güç kondisyona dayalı italyan ekolü ile sağlam bir savunma hattıyla ortasahada kanatta n hızlı oyuncularla pres yaparak çabuk gol bulabilen bir futbol sentezi karışımı futbol oynatıyor. bu sene fenerbahçe sistem olarak ortasahada ve forveti kalabalık tutarak oynaması gerekir. ben kendim bağımsız scout olarak çalışıyorum. genç yetenekli yerli yabancı bütün futbolcuları ve ligleri takip ediyorum. isimlerini fenerbahçeye gönderdim. fenerbahçeliyim. scout olarak çalışmak istiyorum. scouting alanında kariyer yapmak istiyorum. evimde futbolcu ajandası vardır. yanancı uydulardan maçları takip ediyorum 2007 yılından beri.

  3. fenerbahçe takımı bu yıl takımı tamamen değiştiriyor. işe yaramayan oyuncuları gönderiyor gelen transferler türkiyenin en iyi oyuncularıdır. erol hocanın bundan önceki takımlarda oynattığı futbolu çok beğeniyorum. sistem olarak alman ekolü ile fizik güç kondisyona dayalı italyan ekolü ile sağlam bir savunma hattıyla ortasahada kanatta n hızlı oyuncularla pres yaparak çabuk gol bulabilen bir futbol sentezi karışımı futbol oynatıyor. bu sene fenerbahçe sistem olarak ortasahada ve forveti kalabalık tutarak oynaması gerekir. ben kendim bağımsız scout olarak çalışıyorum. genç yetenekli yerli yabancı bütün futbolcuları ve ligleri takip ediyorum. isimlerini fenerbahçeye gönderdim. fenerbahçeliyim. scout olarak çalışmak istiyorum. scouting alanında kariyer yapmak istiyorum. evimde futbolcu ajandası vardır. yabancı uydulardan maçları takip ediyorum 2007 yılından beri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir