Yabancı Sınırı Uygulaması ve Yurt Dışındaki Örnekleri

Ülke olarak futbola çok düşkünüz bu konuda herhangi bir takım taraftarımızı ayırt etmeye gerek yok. Fakat futbolu yönetenler genellikle yönetim işini izleyiciye göre değil oturduğu koltuğa göre yapıyor. Futbolun başındaki isimler ülkemizde genellikle gündem yaratmak için 3-4 yılda bir belli başlı konuları ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor. Bu sistem bizim hiç bir şekilde istikrar sağlayamadan olduğumuz yerde saymamıza sebep oluyor. Tıpkı yabancı sınırı gibi.

Türk futbolunu yaz başından beri meşgul eden konulardan birisi de yeniden hortlayan yabancı sınırı tartışmaları. Atalarımız perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye boşa dememişler. Sezon içerisinde pırıl pırıl gençler yetiştirip yurt dışı piyasasına sunmamıza rağmen, zaman zaman 11 yabancıyla oynama konusu konuşuldu, zaman zaman İstiklal Marşı konuşuldu, zaman zaman örf adet gelenek konuşuldu.

Futbol 90 dakika oynanan bir oyun ama taraftar için o 90 dakika bir sonraki haftanın maçına kadar haftanın gündemi konumunda. Hangi takımı tutarsak tutalım o hafta hep ağzımızda takımımız yer alıyor. Peki Türk taraftarları gerçekten son yıllarda sadece takımını mı konuşuyor? Ne yazık ki hayır…Passolig, yabancı sınırı, bir türlü düzelemeyen hakemler, hatta bu yaz meşaleler konusu derken futbol zevkimiz yavaş yavaş öldürülüyor. Sahadaki futbolun zevkini yaşayamaz bir millet olmaya başladık. Hani hemen hemen tüm Avrupa’nın; “en ateşli taraftar gruplarına sahip ülkelerden birisi Türkiye” dediği biz futboldan zevk alamaz olduk.

Şimdilerde yabancı sınırının yeniden değiştirilmesi gündeme geliyor. Söylentilere göre kulüpler birliğinin ortak alacağı bir kararla 2019-20 sezonunda veya 2020-21 sezonunda yeni sisteme geçilecek. Düşünülen sistem ise 6+2+2. Yani sahada 6 yabancı, yedek kulübesinde 2 yabancı, tribünde 2 yabancı. Afedersiniz ama tribünde 2 yabancı oturtmayı hangi kulüp kabul edecek? Bu yanlış bir soru oldu muhakkak kabul edenler çıkacaktır, şaşırmam. Ülkede böyle bir sistem olduğunu bilen hangi yabancı futbolcu tribünde oturmak için ülkeye gelecek? Kaliteli yabancı ligi hiç tercih eder mi? Avrupa’nın demirbaşı hangi ülke bunu uyguluyor da ne yararını görmüş? Ligin marka değerine verilecek zararı görmek için futbol dehası veya profesör olmaya gerek yok. Ne çabuk unutuldu Tarık Çamdal’a, İsmail Köybaşı’na, Mehmet Topuz’a ödenen bedeller? Eğer bir şeyleri düzeltmek istiyorsak bana göre öncelikle bu işi doğru yapanları örnek alalım. Futbolun en rekabetçi ligi İngiltere Ligini, futbolun beşiği İspanya Ligini, savunma sanatının merkezi İtalya Ligi’ni, uluslararası düzeyde son yıllarda müthiş başarı yakalayan Portekiz Ligini inceleyelim onlara göre bir yol çizelim kendimize. Avrupa’nın hangi büyük ligi yabancı sınırı kullanıyor, hangisi kullanmıyor gelin beraber inceleyelim.

İNGİLTERE PREMİER LİG

Yabancı Oyuncu Sınırlaması: Şartlı Olarak Yok (Aranan Şart futbolcunun milli takımda belli süre forma giyme şartı)
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sonuç: 2018-19 Sezonu Şampiyonlar Ligi Finalisti 2 İngiliz Takımı, UEFA Avrupa Ligi Finalisti 2 İngiliz Takımı, doğal olarak Süper Kupa Finalisti 2 İngiliz Takımı

İSPANYA LA LİGA

Yabancı Oyuncu Sınırlaması: AB dışı maksimum 3 oyuncu (Bu kurala Afrika Ülkeleri, Rusya ve Türkiye oyuncuları katılmamaktadır, yani yabancıdan sayılmazlar)
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: AB dışı maksimum 3 oyuncu
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: AB dışı maksimum 3 oyuncu
Sonuç: Son 5 senenin 3’ünde Avrupa Ligi Şampiyonu İspanyol takım, Son 5 senenin 4’ünde Şampiyonlar Ligi Şampiyonu İspanyol takım

İTALYA SERIE A

Yabancı Oyuncu Sınırlaması: AB dışı maksimum 5 oyuncu
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: AB dışı maksimum 5 oyuncu
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: AB dışı maksimum 5 oyuncu
Sonuç: 2018-19 sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginde 1’er İtalyan takımı Çeyrek Finalist,
2017-18 sezonunda Şampiyonlar Liginde 1 çeyrek finalist, 1 yarı finalist İtalyan takımı

ALMANYA BUNDESLIGA

Yabancı Oyuncu Sınırlaması: Yok
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Şartlı Yok (Şart: Kadroda en az 12 Alman oyuncu, en az 8 alt yapıdan yetişme oyuncu)
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sonuç: 2017-18 Şampiyonlar Ligi 1 yarı finalist, 2018-19 Avrupa Ligi 1 yarı finalist Alman takımı

FRANSA LIGUE 1

Yabancı Oyuncu Sınırlaması: AB dışı 4 oyuncu
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: AB dışı 4 oyuncu ( Libya ve Mısır hariç hiç bir Afrika ülkesi; Özbekistan, Kırgızistan hariç hiç bir Asya ülkesi; Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek hariç hiç bir Avrupa ülkesi kurala tabi tutulmazlar)
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: AB dışı 4 oyuncu
Sonuç: Son Dünya Kupası Kazananı, 2017-18 Avrupa Ligi Finalisti 1 Fransız Takımı

HOLLANDA EREDIVISE LİGİ

Yabancı Oyuncu Sınırlaması:
Yok
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Şartlı Yok (Şart: 18-19-20 yaşındaki futbolculara asgari maaş)
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sonuç: 2018-19 Şampiyonlar Ligi Yarı Finalisti 1 takım, Uefa Milletler Ligi Finalisti Milli Takım

BELÇİKA PRO LİGİ

Yabancı Oyuncu Sınırlaması: Yok
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Şartlı Yok (Şart: Kadroda en az 6 altyapıdan oyuncu bulundurma şartı)
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sonuç: Son Dünya Kupası 3.sü Milli Takım

PORTEKİZ LİGİ

Yabancı Oyuncu Sınırlaması:
Yok
Kadroya Alınacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sahaya Çıkacak Yabancı Oyuncu Sayısı Sınırlaması: Yok
Sonuç: 2016 Avrupa Şampiyonası, 2018-19 Avrupa Milletler Ligi Şampiyonu, Kulüpler bazında 2018-19 Şampiyonlar Liginde 1 çeyrek finalist, Avrupa Liginde 1 çeyrek finalist

Avrupa’nın en çok izlenilen, ilgi gören, en güzel futbolun sergilendiği liglerde yabancı sınırlaması bu şekilde. Bizim ülkemizde ise güncel olarak kadroda 14 yabancı bulundurma hakkı, sahaya 11 yabancıyla çıkma hakkı bulunuyor. Bunun dışında kadroda 2’si alt yapıdan, 4’ü Türkiye’de yetişen 14 yerli oyuncu bulundurma zorunluluğuyla birlikte 1 de yerli kaleci zorunluluğu bulunuyor. Bu uyguladığımız elde ettiğimiz sonuç mu? Yabancı sınırı kalktıktan sonra ülkemizden yurt dışına transfer olan milli gururlarımız:
Cenk Tosun – 23 M €
Cengiz Ünder – 15 M €
Ozan Kabak 15 M €
Merih Demiral 18 M €
Yusuf Yazıcı 17.5 M €

Ve Zeki Çelik, Uğurcan Çakır, Abdülkadir Ömür, Dorukhan Toköz,Yunus Akgün gibi yetişen daha nice yeteneklerimiz. Bir tarafta Tarık Çamdal,İsmail Köybaşı gibi oyuncular için harçanan o paralar, bir tarafta yukarıdaki oluşan gurur listemiz. Herkesin farklı görüşleri olabilir buna saygı duyarım. Ama Türk Futbolunun ilk defa bu sene bu kadar yurtdışında büyük kulüplerde temsil edilmesi beni çok gururlandırıyor. Tabii ki yine karar sizin, siz hangi kuralı istersiniz? Yabancı Kuralı geri gelsin mi gelmesin mi?

 

0 Comments on “Yabancı Sınırı Uygulaması ve Yurt Dışındaki Örnekleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir