Teknik Direktör Nasıl Olunur?

Teknik Adam

Yepyeni bir yazı serimizle karşınızdayız. Bu yazı serisini futbolun içinde görev almak isteyen futbolseverleri aydınlatmak amacıyla oluşturmaya karar verdik. İlk yazımız teknik direktörlük hakkında. Peki Teknik Direktör nasıl olunur? Futbolseverlerin özellikle genç nesilin Football Manager, Championship Manager serilerinden sonra hepsinin bir dönem hayalinde teknik direktör olup desteklediği takımı çalıştırmak yer almıştır. Peki teknik direktör için gerek şartlar nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Ülkemizde teknik direktörlük, antrenörlük lisans dereceleri TFF tarafından değerlendirilmekte ve verilmekte. TFF’ye yapacağınız başvurularda ilk bakılan özellik geçmişte bir futbolculuk kariyerinizin olması veya olmaması durumu. Bu duruma göre alacağınız eğitim değişiyor. TFF’nin açtığı kurslar ve sertifika programlarında kursiyerlerden istediği özellikler şunlar:
-18 yaşını doldurmuş olmak,
-Disiplin Kurulları tarafından, müsabaka sonucunu etkileme veya bahis eylemleri nedeniyle kesinleşmiş ceza almamış olmamak,
-Kursa Daveti takiben ilgili kursa katılmasına herhangi bir engeli olmadığına dair, tam teşekküllü hastaneden sağlık kurulu raporu almak,
-Futbol Disiplin Talimatı’nın “Hükümlülük” kenar başlıklı maddesinde belirtilen suçlardan dolayı kesin hüküm giymemiş olmak,
-Sağlık Bakanlığı’ndan, Acil Tıp Uzmanları Derneği’nden, Kızılay’dan veya İl Sağlık Müdürlükleri’nden onaylı bir “İlk Yardım Sertifikası”na sahip olmak,
-Kurs Ücretlerinin yatırıldığına dair belgeler.

KURSLAR

Peki kurs ücretleri ülkemizde ne kadar? Kurs ücretleri TFF tarafından her sene güncelleniyor. TFF’nin 2019-20 kurs ücretleri şu şekilde:

Yazımızın başında belirtmiştik, antrenör veya teknik direktör olmak için yazılacağınız kurslarda ilk bakılan özellik geçmişte bir futbolculuk kariyerinizin olup olmaması durumu. Bunun yanında BESYO bölümünden mezun spor antrenörleri yine futbolculuk kariyeri yapmış gibi nitelendirilebiliyor. Peki sonraki sistem nasıl işliyor?

Basitçe anlatmak gerekirse ülkemizde teknik direktör veya antrenör olmanız için geçmeniz gereken basamaklar sırasıyla;
1-TFF Grassroots C sertifikası,
2-UEFA B seviye antrenörlük Lisansı,
3-UEFA A seviye antrenörlük Lisansı,
4-UEFA PRO Lisansı.

TFF Grassroots Gönüllü Liderlik Kursu

Bu işi biraz daha detaylandırmak gerekirse; eğer bir futbolculuk kariyeriniz yoksa veya BESYO bölümü mezunu değilseniz ilk başta yukarıda belirtilen ücreti ödeyip en alt seviyeden TFF Grassroots Gönüllü Liderlik sertifikası almak için başvuruyorsunuz. Şunu belirtmekte fayda var kurslara başvurduktan sonra bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Çünkü başvuran çok fazla kişi var. Gönüllü Liderlik Kursunda en az 12 Saatlik bir eğitim sonrası kursiyerler bir sınava giriyorlar ve sınavdan 10 üzerinden 6 alma zorunluluğu oluyor. Kursta başarılı olursanız TFF Grossroots C Gönüllü Liderlik sertifikasına sahip oluyorsunuz. Bu şu demek sistemin en alt seviyesi TFF Grassroots C sertifikası için artık başvurabilirsiniz.

TFF Grassroots C kursu

TFF Grassroots C kursuna katılmaya hak kazanmanız için bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Bu sınavda gözetilen ve incelenen belli durumlar var. TFF bu kriterlere göre adaya ek puanlar veriyor. Bu kriterler bu şekilde:

Kursa girmeye hak kazanırsanız 60 saatlik bir eğitim sonucunda tekrar bir sınava girip 10 üzerinden en az 6 almanız gerekiyor. Kursu başarıyla tamamladığınız takdirde TFF Grassroots C sertifikasına artık sahip oluyorsunuz. Bu belgeyi alan antrenörler amatör kulüplerin tüm yaş kategorilerinde ve Kadınlar Ligi’nde yardımcı antrenör olarak çalışabiliyor.

UEFA B ANTRENÖRLÜK KURSU

TFF Grassroots C sertifikanızı UEFA B lisansına yükseltmek istediğiniz zaman TFF sizden belli kriterler istiyor. Bu kriterler şu şekilde:
-TFF Grassroots C kursu katılımının üzerinden en az 3 yıl geçmesi,
-2 yıl fiilen antrenörlük görevi yerine getirmiş olmak,
-UEFA B Lisansı için sınava girmeye hak kazanmak.
Adaylar bu şartları sağladıktan sonra kursa katılmaya hak kazanmak için bir sınava tabi tutuluyorlar. Bu sınavda aşağıdaki özelliklere göre başvuran adaylara ek puanlamalar veriliyor.

Kursa girmeye hak kazanan adaylar en az 120 saatlik teorik ve pratik bir eğitimden geçiriliyor. Bu eğitimlerden sonra sınavlarda %60 başarı şartı aranıyor. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler Profesyonel kulüplerin U15 takımlarında görev alabiliyor, amatör kulüplerin her yaş kategorilerinde görev alabiliyor, 2.lig ve altı liglerde yardımcı antrenörlük yapabiliyor. TFF’nin sistemi bu şekilde zorlu bir süreçle devam ediyor. Her süreç başında en başta belirttiğimiz ücretler yatırılmaya devam ediyor. Buda ciddi bir maddi yük demek.

UEFA A SEVİYE ANTRENÖRLÜK KURSU

UEFA B seviye antrenörlük lisansını A seviyesine yükseltmek isterseniz TFF’nin istediği şartlar şu şekilde;
-UEFA B lisansını almanızın üstünden en az 3 yıl geçmesi,
-UEFA B Antrenör Lisansı ile bir sezonu profesyonel futbol kulüpleri veya amatör kulüplerin 15 yaş altı (U15) takımlarında en az 3 yıl çalışmış olmak veya UEFA B Antrenör Lisansı ile fiilen 2 sezon boyunca çalışmak gerekmektedir.
Gerek şartları yerine getiren adaylar sınava girerek UEFA A Antrenörlük kursuna başlamaya hak kazanıyor. Sınavda aşağıda belirttiğimiz kurallara göre ek puanlar gelebiliyor.

Ardından kursa başlamanız ile 180 saatlik bir teorik ve pratik eğitime tabi tutuluyorsunuz. Kurs sonunda sınavların %60’ında başarı sağlayan adaylar başarılı sayılıyor ve sertifikaya sahip oluyor. UEFA A seviye antrenörlük lisansınızla; Profesyonel kulüplerin 19 yaş altı (U19) takımlarında çalışabiliyor, Amatör futbol kulüplerin her yaş kategorisindeki takımlarında görev alabiliyor, Milli takımlar, Süper Lig ve TFF 1. Lig takımlarında yardımcı teknik direktör olarak görev alabiliyor, TFF 2. Lig ve altındaki liglerdeki takımlarda teknik direktör olarak görev yapabiliyorsunuz.

UEFA PRO LİSANS KURSU

Ve geldik sistemin tepesine. UEFA A lisanslı antrenörlük sertifikanızı PRO lisansa çevirmek isterseniz TFF’nin sizden istediği kriterler şu şekilde;
-UEFA A lisans ile en az 2 yıl görev almak,
-UEFA A lisans alınmasının üzerinden en az 3 yıl geçmesi.
Kursa başvuran adaylar yine bir sınava tabi tutuluyor. Pro lisansta ek puanlamalar biraz farklı şekilde yapılıyor. Tablo şu şekilde;

Kursa katılmaya hak kazandığınız takdirde teorik ve pratik en az 360 saatlik bir eğitime tabi tutuluyorsunuz. Yapılan teorik ve pratik sınavda %60 başarılı olanlar sınavı geçmiş sayılıyor. Bu belgeye ulaşmış oluyorsunuz. Bu belgeyle artık teknik direktörlük lisansının tepesindesiniz ve dünya üzerinde istediğiniz her takımı çalıştırabiliyorsunuz.

Gördüğünüz üzere teknik direktör olmak için ülkemizde son derece zorlu yollardan geçiliyor. Bu uzun yola rağmen halen teknik direktör olmak ister misiniz yoksa bana football manager yeter mi dersiniz karar sizin? Nasıl Olunur? yazı serimizin ilk yazısının sonuna geldik. Biraz uzun ama bilgilendirici bir yazı oldu diye düşünüyorum. Teknik Direktör Nasıl Olunur yazımızın sonuna geldik. Eğer sizde Teknik Direktör Nasıl Olunur yazımızı beğendiyseniz ve bu tarz paylaşımların devamı gelsin istiyorsanız aşağıda yorum kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

3 Comments on “Teknik Direktör Nasıl Olunur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir