ALİ KOÇ’LU FENERBAHÇE: YENİDEN DİRİLİŞ

Tarihler 2-3 Haziran’ı gösterdiğinde Fenerbahçe açısından çok önemli bir devir kapandı. 19 yıldır kulüp başkanlığını yürüten, bu süreçte 12 kez seçime girip kazanan Aziz Yıldırım başkanlık koltuğunu Ali Koç’a bıraktı. Ali Koç’un Koç Şirketler Grubuyla ilişkisi, Fenerbahçe’ye uygulamak istediği model, vaatleri ve vizyonu tüm Fenerbahçelileri heyecanlandırmıştı. İlk sezonunda parlak bir sezon geçirmeyen Fenerbahçe yeni sezona daha farklı bir giriş yapmak istiyor. Peki Ali Koç’un başkanlık döneminde neler oldu? Yeniden diriliş yaşamak isteyen Fenerbahçe bu sezon şampiyonluğa ulaşabilecek mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

Ali Koç ilk iş olarak teknik direktörlük görevine Phillip Cocu’yu, Sportif Direktörlük görevine Comolli’yi getirerek göreve başladı. Hollanda Ligi’nde PSV ile başarılar yakalayan Cocu’ya taraftarlar ve yönetim ilk başta çok destek vermişti. Fakat Fenerbahçe’nin 15 resmi maçında teknik direktörlük görevini üstlenen Phillip Cocu bu mücadelelerde 3 galibiyet, 5 beraberlik, 7 mağlubiyet elde ederek maç başı 0,93 puan toplayabilmişti. Oynanan futbol taraftarlar tarafından hoş karşılanmazken transfer edilen futbolcuların kötü performansı en çok eleştirilen konuların başında geliyordu. İşleri bir türlü yoluna koyamayan Cocu son olarak ligin 10.haftasında takım kendi evinde Ankaragücü’ne 3-1 yenildikten sonra 28 ekim günü görevinden alındı. Ali Koç Cocu’nun her fırsatta yanında olduğunu belirtmişti fakat Cocu Ligimiz için ve yeni oluşumdaki Fenerbahçe için Aranan Kan değildi. Sabredilse uzun vadede başarılı olur muydu bilinmez, fakat Fenerbahçe kariyeri sadece 100 gün sürdü. Cocu bu sezon için İngiltere Championship ekibi Derby’nin başına geçti. Bakalım orada başarıyı yakalayacak mı?

Cocu’dan boşalan teknik direktörlük görevine yardımcısı Erwin Koeman oturdu. Fenerbahçe’nin başında 9 maça çıkan Hollandalı antrenör 3 galibiyet 3 beraberlik ve 3 mağlubiyet elde ederek maç başı 1,33 puan ortalaması tutturdu. Taraftarlar kötü gidişten memnun değildi. Yönetime takımı ve Fenerbahçe’yi bilen bir teknik adam ısrarları sonuç verdi ve Ersun Yanal 14 Aralık 2018’te 2.kez Fenerbahçe teknik direktörlük koltuğuna oturdu.

Fenerbahçe’nin başında geçen sezon 24 maça çıkan deneyimli teknik adam bu karşılaşmalarda 10 galibiyet 8 beraberlik ve 6 mağlubiyet elde ederek maç başı 1,58 puan ortalaması yakaladı. Tabii ki kendinden önceki iki teknik adama göre yüksek bir ortalama olmasına rağmen Fenerbahçe’li taraftarlar ondan daha fazlasını bekliyor. 18/19 sezonunu son 4 haftada 4 galibiyet alarak 46 puanla 6.sırada bitiren Fenerbahçe bu sene yola şampiyonluk parolasıyla çıkıyor. Taraftarların kimisi yeni sezon öncesi transferlerin geciktiğinden şikayetçi olurken kimisi kadronun süper lige yetebileceği düşüncesinde. Fair play kıskacındaki takımlarımız için transferin çok çok kolay olmadığını belirtmek zorundayız. Nitekim dün (09.08.2019) açıklanan yıllık veriye göre de Fenerbahçe Haziran 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında 205 milyon TL zarar açıkladı. Peki bu dönemde Fenerbahçe ne tür bir transfer politikası takip etti. Gelin Fenerbahçe’nin 18-19 ve 19-20 transfer dönemleri bilançolarını inceleyelim.

2018-19 Gelen Oyuncular İçin Ödenen Ücretler
Jailson 4 M €
Zajc 3.5 M €
Tolgay Arslan 3.2 M €
Harun Tekin2.75 M €
Frey 2.64 M €
Berke Özer 2.5 M €
Slimani 1.5 M €
Barış Alıcı 1.5 M €
Ferdi Kadıoğlu 1.4 M €
Sadık 750bin €
Net Harcama: 23.74 M €

2018-19 Giden Oyunculardan elde edilen gelirler
Josef 12 M €
Giuliano 10.5 M €
Fernandao 2.55 M €
Salih Uçan 1 M €
Net Kazanç: 26.05 M €

NET KAR: 2,31 M €

2019-20 Sezonu Gelen Oyuncular İçin Ödenen Ücretler
Muriqi 3.5 M €
Deniz Türüç 2.5 M €
Altay 1.5 M €
Allahyar 750bin €
Yasir 155bin €
Net Harcama:8,41 M €

2019-20 Sezonu Giden Oyunculardan elde edilen gelirler
Eljif Elmas 16 M €
Yasir 170bin €
Net Kazanç 16,17 M €

NET KAR: 7,76 M €

Yani 2 sezonda Fenerbahçe toplamda 10,07 M € kar elde etti. Bu tabloda sadece bonservis ücreti ödenen ve bonservis ücreti kazanılan oyuncuların olduğunu belirtelim. Bu Fenerbahçeliler için sevindirici bir rakam. Tabi bu rakamlara henüz Zanka’nın ve yeni gelecek transferlerin eklenmediğini belirtelim. Bir başka dipnot Fenerbahçe 4 büyükler içerisinde şuana kadar forma göğüs sponsorluğuyla en çok para kazanan takım konumunda. 35.5 milyon TL’lik anlaşmaya imza atan Fenerbahçe’nin reklam sponsorluğunun anlaşması yanı sıra Trabzonspor 18,6 milyon TL’lik, Beşiktaş 18 milyon TL’lik anlaşmalara imza atarken, Galatasaray henüz herhangi bir firma ile anlaşma sağlamadı. Taraftar Ali Koç’a çok güveniyor. Bu sene en azından bir şansı daha hak ettiğini düşünüyor. Comolli’ye olan inancın ise aynı seviyede olduğunu söyleyemeyeceğim. Kaptan Emre’nin takıma geri dönmesi, kendi takımlarında kaptanlık görevlerini üstlenen oyuncuların transfer edilmesi, taraftarın bu sene ruh açısından takıma daha bir umutla bakmasına olanak sağlıyor. Fakat halen eksik bölgelerin olduğu bir gerçek. Bakalım Fenerbahçe bu sene şampiyon olabilecek mi? Hep beraber göreceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir