PARA BASAN FUTBOL TAKIMLARI: Benfica

Futbol ekonomisi son 10 yıldır her geçen sene daha da üstüne koyarak gelişiyor. 10 yıl önce futbol piyasasının en iyi oyuncuları için 25-30 milyon € ‘lar ödenirken günümüzde bu rakamlar 200 milyon €’lara ulaştı ve bu seviyeyi geçiyor. Peki futbol piyasasının bu kadar değerlenmesinde sadece rekabet seviyesinin ve yayın gelirlerinin artması mı yatıyor? Futbol kulüpleri bu kadar para ödeyecek seviyelere nasıl çıkıyor? Daha da önemlisi futbol kulüplerinin transfer politikaları nasıl şekilleniyor? Bu yazı serimizde son yıllarda transferlerden elde ettiği gelirlerle bizim takımlarımıza örnek olması gereken, dikkat çeken takımları inceleyeceğiz ve ilk olarak konumuz Benfica olacak.

BENFICA – Son 10 yılda oyuncu satışından elde ettiği gelir 953 M €

Portekiz ligi denilince aklımıza gelen üç takımdan biri olan Benfica dünya üzerindeki en iyi scouting sistemlerinden birine sahip. Portekiz liginin oyuncu ihracatında bu kadar üstte yer almasında muhakkak Brezilyalı oyuncuların Avrupa’da ilk tercihinin Portekiz olmasının etkisi var. Fakat Benfica’nın yıllardan beri süre gelen sistemini koruması bu günlere gelmesine olanak sağladı. Gelişmiş scouting seviyesi dünyanın her köşesinden genç oyuncuları alt yapılarına kazandırmalarına olanak sağlıyor. Bununla da bitmiyor. As takımın yıllardan beri süre gelen bir sistemi, bu sisteme göre oturttuğu futbolcuları ve teknik direktörleri oluyor. Dünya üzerindeki pek çok ülkede olduğu gibi alt yapı takımları as takımın oynadığı sisteme alıştırılarak geliştiriliyor. Fakat ayrı bir parantez açmak istiyorum. Tıpkı Hollanda Ligi’nde olduğu gibi Portekiz Ligi’nde de takımların B (rezerv) takımları ülkenin alt liglerinde mücadele ediyor. Antrenman sahaları, kulüp tesisleri çok üst düzeyde olan takımlar bütün alt yaş kategorileri aynı yerde topluyor. Bu sistemle bizdeki gibi oyuncu her sene yeni bir kulübe alışma sıkıntısı çekmiyor. Tüm bunlar oyuncu açısından olumlu geri dönüşlere vesile oluyor. Alt yapı olarak dünyanın pek çok takımından üstte olan Benfica oyuncu ihracatında son 10 yılda elde ettiği gelirle dünyada lider konumda. Bu yaz transfer döneminde de genç yıldız Joao Felix’i Atletico Madrid’e 126 M € ‘a sattılar ve oyuncu satışından toplamda 188 M € gelir elde ettiler. Benfica’nın son üç sezonda oyuncu satışından en fazla gelir ettiği 5 satışı şu şekilde:

1– Joao Felix –126 M €– 2019/2020 Atletico Madrid
2– Ederson – 40 M € – 2017/2018 – Man. City
3– Raul Jimenez –38 M € – 2019/2020 – Wolverhampton
4-Nelson Semedo –35,7 M € – 2017/2018 – Barcelona
5– Victor Lindelöf –35 M € – 2017/2018 – Man. United

Peki bu satışları yaparken Benfica transfer politikasını nasıl belirledi? Bizdeki gibi Fair Play sıkıntıları yaşıyor mu? Gelir-Gider dengesini oyuncu al-sat dönemlerinde nasıl belirlediler? Benfica’nın son 3 sezonda oyuncu almaya harcadığı para ve oyuncu satmaya harcadığı paralar şu şekilde:

2019-20 SEZONU
Alınan Oyunculara Ödenen Bonservis Bedeli: 43,75 M €
Oyuncu Satışından Elde Edilen Bonservis Bedeli: 188,2 M €
Net Kar: 144,45 M €

2018-19 SEZONU
Alınan Oyunculara Ödenen Bonservis Bedeli: 25,61 M €
Oyuncu Satışından Elde Edilen Bonservis Bedeli: 66,83 M €
Net Kar: 41,22 M €

2017-18 SEZONU
Alınan Oyunculara Ödenen Bonservis Bedeli: 9,95 M €
Oyuncu Satışından Elde Edilen Bonservis Bedeli: 137,2 M €
Net Kar: 127,25 M €

Yani uzun lafın kısası bizim takımlarımız Fair Play kıskacında Al-Sat dengesiyle uğraşırken Benfica son üç sezonda tam olarak 312,92 M € oyuncu satışından gelir elde etmiş. Ayrıca da son yıllarda futbol dünyasına hepimizin yakından tanıdığı Di Maria, David Luiz, Ederson, Matic gibi isimleri kazandırmış. Peki bu gelirleri elde ederken başarıları ne mi olmuş? Bana göre gayet başarılı olan külüp son üç sezonda şu başarıları elde etmiş:

2018-2019 sezonunda Lig’de şampiyon olan Benfica, Şampiyonlar Ligi’nde Grup aşamasını 3.bitirmiş, yoluna devam ettiği Avrupa Ligi’nde Çeyrek Final oynamış.
2017-2018 sezonunda Lig’de 2.olan Benfica, Şampiyonlar Ligi’nde Grupta 4. olarak Avrupa’ya veda etmiş.
2016-2017 sezonunda Lig’de şampiyon olan Benfica, Şampiyonlar Ligi’nde son 16 turunda elenmiş.

Ülkemizde scoutingin yanlış anlaşıldığı, alt yapıya bir türlü istenilen önemin verilemediği, tek sorunumuz buymuş gibi sürekli yabancı sorununun ısıtılıp önümüze konduğu futbol yapısında Benfica tam olarak örnek almamız gereken kulüplerden birisi diye düşünüyorum. Ufak bir dipnot Portekiz Liginde herhangi bir yabancı sınırı bulunmuyor ve ligin yayın gelirleri bizim ligimizle hemen hemen aynı seviyede. Futbolun Diğer Para Basan Takımlarında görüşmek üzere…

Benfica Stad

0 Comments on “PARA BASAN FUTBOL TAKIMLARI: Benfica”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir