Futbolda Yeni Kuralları

Futbol kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (İFAB) tarafından getirilen yenilikler aslında haziran ayından itibaren resmen yürürlükte. Türkiye’de de yeni kurallarla ilgili tüm TFF hakem heyeti şu an eğitim almakta ve yakın zamanda bu eğitim paketler halinde tüm kulüplerimize de sağlanmış olacak. Nitekim bazı kuralların uygulandığını TFF Süper Kupa Final’inde görme fırsatımız olmuştu.Peki bu değişen Futbol Kuralları nedir?

1. TOP HAKEME ÇARPARSA OYUN DURACAK

Mevcut kuralda topun hakeme çarpması oyun içerisinde bir harekete kabul görüyordu. Oyun bu durumda kesilmeden devam ediyordu. Yeni kuraldaysa topun hakeme çarpması ve belli diğer koşullarda oyun hakem atışıyla başlayacak. Bizce bu kural biraz havada kalmış gibi. Yani hakemin tekrardan oyun başlatması ve bunun nasıl olacağının kararı eğer kendi insiyatifine kalmış ise üzerinde pek çok tartışma çıkartacak kararlar alınabilir hakemler tarafından

2. KALE ATIŞINDA SINIR KALKTI

Kale atışında futbolcular, eski kurala göre, topa ceza sahası dışına çıktıktan sonra müdahale edebiliyordu. Artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek. Sanırım bu kural oyunu başlatan takım için bir avantaj gibi görünüyor lakin sezon içerisinde ne gibi enterasanlıklar yaratacak hep birlikte göreceğiz.

3. ÇARPMA DA OLSA GOL İPTAL EDİLECEK

Bilerek ya da bilmeyerek elle oynamayla atılacak gollerin iptal edilecek. Elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.

4. HAVA ATIŞINDA TOP SON OYNAYANA

Hakemin yaptığı hava atışında topu olduğu gibi orta yere bırakma devri kapandı. Topla son oynayan takım hangisiyse hakem topu direkt o takıma atacak, bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak. Böylece topu alan takımın atağına kaldığı yerden başlamak gibi bir artısı olacak.

5. PENALTILARDA KALECİNİN AYAĞI ÇİZGİYE BASMAK ZORUNDA

Penaltı atışları sırasında kalecilerin çizgi üzerinde hareket etmelerine izin veriliyordu. Artık bu kaldırıldı. Kaleci atış öncesi hareketlenemeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak. Öne doğru atlamaları da kısıtlanacak bu ihlaller durumunda atış tekrarlanacak. Herhalde kalecilerimiz bu kurala tamamen alışına kadar pek çok penaltı iptal edilecek gibi görünüyor.

6. TEKNİK DİREKTÖRE SARI-KIRMIZI KART

Bundan böyle tıpkı futbolcular için olduğu gibi, teknik adamlar için de kart uygulaması başlayacak. Teknik direktör ya da antrenörlere hakem tarafından sarı ya da kırmızı kart çıkarılabilecek. Bu kural herhalde en çok Türkiye’de yarayacak gibi. Özellik Türk teknik adamlarımız kendi alanlarının dışına oldukça çıkarak rakip takımın yedek kulübesini taciz etmesi veya saha içine müdahale bulunması çokça gördüğümüz şeyler. Bu yüzden sarı kart opsiyonu hem güzel bir uyarı olacaktır hemde karşı tarafa daha dikkatli olması için bir şans daha verilmesi demek olacak. Çünkü bazen tribüne gönderme cezası çok ağır kaçabiliyordu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir