Sony, Microsoft ve Nintendo’dan Loot-box Kararı

Oyunlarda ki Loot-box sistemi her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Özellikle tüm oyun ekosistemini ve oyun dinamiklerini loot-box ile oluşturan oyunlar bazen konsol kırdaracak kadar heyecan bazende sıkıntı vermiştir. Nitekim oyunun merkezine bu sistemi yerleştiren oyun firmaları ise loot-box sayesinde paraya para demediler yıllardır.

Bu konu bazı bölgelerde loot-box sisteminin gerçek para ile satılmasını engellemeye kadar götürdü. Sonuçta bir kumar mekanizması var. Gerçek para karşılığında bir kutu-paket adına ne derseni deyin artık, açılış sonunda size oyun içinde kullanacağınız bir veya birden fazla item (eşya) veriyor. Tabi ne tarz bir item alacağınız ise tamamen oyun firması tarafından belirlenen algoritmaya bağlı. Çoğu firma ise bu algoritmanın size sunduğu oranları kesinlikle açıklamıyor. Artık bu durum tarihe karışıyor. Sony, Microsoft ve Nintendo bu konu üzerinde anlaşmaya vararak artık loot-box sisteminde istenilen eşyanın çıkma oranlarını detaylı bir şekilde oyuncuya gösterilmesine karar verdi. Şimdiye kadar ise Activision Blizzard, Bandai Namco, Bethesda, Bungie, EA, Take-Two İnteractive, Ubisoft, Wizards of the Coast ve Warner Bros gibi oyun firmaları bu kararın altına imza attılar.

Yani artık FIFA oynarken onca emekle biriktirdiğiniz coinler ile yeni paket alırken içersinde Ronaldo veya Messi’nin çıkma ihtimalini bilerekten alacağız. Yalnız benim tahminim bu tarz bir açık oran sistemi büyük ihtimalle paket(loot-box) fiyatların artmasına ya da daha değişik paket (loot-box) tıplerinin ortaya çıkmasına neden olacak. Bunun yanında oyun içerisinde loot-box detaylarının önceden öğrenilecek olması, oyunun ne kadar loot-box sistemi üzerinden gittiğini öğrenecek olmak gerçekten güzel bir gelişme olacak.

Steam ve PC tarafınında ise tam olarak nasıl bir yol izlenecek şu an için merak konusu. Çalışmanın ise 2020 yılı gibi sonlanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor

0 Comments on “Sony, Microsoft ve Nintendo’dan Loot-box Kararı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir