Maçın Hikayesi: TFF Süper Kupa Finali

Herhalde en zor yazım olacak bu TFF Süper Kupa finali şimdiye kadar ki yazdıklarımın içerisinde. Neden mi? Çünkü gerçekten dün Akhisarspor – Galatasaray arasında oynanan TFF Süper Kupa finali oldukça sıkıcı ve hantal bir oyundu. Ama maç ile ilgili bu sıkıcı detaylara girmeden önce sizlere ilk kötü izlemimi aktarayım hemen. Sahanın sulanması zamanı. Yani bilerek mi yapılmış bilmem maçın ilk 20 dakikası boyunca hem top hem de oyuncular sahada buz pateni yaparcasına kayıyorlardı. Bu işi gerçekten stad yöneticilerinin rastgele yapıyor olduklarına inanmak istemiyorum ama bu tarz şeyler zaten ligimizin topun oyun içerisinde kalma oranı düşükken tam tuzu biberi oluyor. Neyse biz oyuna bakalım.

Temposuz Süper Final

Maç çok yavaş bir tempoda başladı. Nitekim ilk tehlikeli atak 15 dakika sonra Akhisarlı oyuncular tarafından geldi. Daha sonrası Jimmy Durmaz ile Galatasaray ilk tehlikeli şutunu maçın 30. dakikasında gerçekleştirdi. İlk yarı olarak Galatasaray adına tek olumlu şey Belhanda’nın golüydü desek çok yanlış söylemiş olmayız. Selçuk’un ilk 11 başlaması ne kadar yanlış ise Galatasaray’ın dünkü oyun kurgusu bir o kadar yanlış idi. Özellikle orta sahanın inanılmaz hareketsiz oluşu ve seri paslaşma yapmaması oyunu hem onlar adına çıkmaza soktu hemde göz zevkinden uzak bir futbol izlettirdi. Nitekim Akhisarspor maça oynamaya çıkmamış gibi bir görüntü veriyordu.

Her ne kadar ilk tehlikeli atak Akhisarlı oyunculardan gelsede ilk yarı ve ikinci yarının ilk 30 dakikası boyunca Akhisarlı oyuncuların ne yapmaya çalıştıkları belli değildi. Burhan Eşer’in kişisel yeteneklerini kullanaraktan bir şeyler yapmaya çalışması ve takım arkadaşlarının buna ayak uyduramaması ve o geçen sezonun çok hızlı kontra ataklarına çıkan Akhisarspor’un yerinde yeller esmesi, daha pek çok neden sayılabilir dünkü performansları için. Sonuçta dünkü Galatasaray, finalde elinden kaçırdıkları Galatasaray’dan daha kötüydü. Her anlamda…

Maç boyunca Galatasaray’ın orta alanda ki sıkıntıları yüzüden oyun fizik olarak en diri oynayan Babel’in tarafına kaymasına neden oldu. Nagatomo’nun boş koşuları ise genelde görülmedi. Sanırım Babel bu bindirmelere yavaş yavaş alışacak. Nagatomo demişken, ceza sahası içerisinde ki pozisyonda bence VAR’a gidilmeliydi.

Aslında golün hikayesi Galatasaray’a çok güzel bir mesaj verdi. Bu sezonu nasıl oynaması gerektiğini gösterdi. Babel’in varlığını en iyi şekilde kullanmasınıda sağlayacak orta sahanın seri paslaşmalar ile geçilip rakip sahada set futboluna dönerek hızlı bir şekilde topu sol ve sağ çizgiye inerekten oyunu hem genişletip yeri geldiğinde ise dar alanda oynamaya çevirmesi hem topla oynama yüzdesini hemde pozisyon sayısını artıracaktır. Zaten golde öyle geldi. Küçük bir Babel – Seri – Belhanda üçgeni rakip ceza sahası çizgisi üzerinde Belhanda’nın kendini boşa çıkarıp düzgün bir vuruş ile golü bulması gerçekten maç içerisinde en güzel ve en kaliteli andı.

Stoperlik mi? O da nedir?

Herhalde dün Luyindama ve Marcao stoperlik dışında herşeyi yaptılar ama bir tek stoperlik görevlerini yerine getiremediler. Zaten Luyindama’nın risk alarak oynamasına bir de Marcao’nun 60. dakika sonrası oyundan düşüşü eklenince Akhisarspor’lu oyunculara çok güzel şanslar verdi. Eğer maç 1-0 Galatasaray lehine bittiyse bunun en büyük sebebi Akhisarın tam bir forvete sahip olamaması ile açıklanabilir. Luyindama tek hamlelerini oldukça daha yüksek bir seviyeye çekmiş yalnız hala son adam rolünü oynamasına rağmen ve aynı zamanda orta sahaya yakınlaşıp oyun boyunu kısaltan bir taktikte oynamasına rağmen çok fazla risk alıyor. Yani topla oynama süresi Selçuk ile neredeyse aynı.

TFF Süper Kupa En İyiler

Sanırım finalin adamı hem maçın tek golünü atması hemde oyuna tek başına hareketlilik getiren isim olarak Belhanda’dır diyebiliriz. Top çaldı, çalım attı, arkadaşlarını pozisyona soktu ve herşeyden önemlisi takımının tek golünü çok şık bir şekilde attı. Umarız bu sezon bu performansına devam eder. Akhisar tarafında ise en diri ve isteyen oyuncu olarak Burhan Eşer’di yeni transfer İzlandalı oyuncu Bjarnason fena oynamadı ama sanki takım içerisinde tam olarak ne rol oynayacak ona karar verememiş gibi bir hali vardı.

En Fazla Kazanan

Sarı-kırmızılı takım Süper Kupa organizasyonun en çok kazana ekip olarak dün bir kez daha bu ünvanını perçinlemiş oldu. Tam 6 kez Süper Kupa’yı müzesine götürme şerefine sahip olan sarı-kırmızllı ekipin en yakın takipçisi 3 Süper Kupa ile Fenerbahçe.

Galatasaray aynı zamanda geçtiğimiz sezonu toplamda 3 kupa ile kapatmış oldu.

0 Comments on “Maçın Hikayesi: TFF Süper Kupa Finali”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir