ARANAN KAN: ALEXANDER SÖRLOTH

Trabzonspor forvette aradığı kanı sonunda buldu diyebiliriz. Trabzonspor’un 4 gün önce kadrosuna kattığı 23 yaşındaki Norveçli futbolcu ne kadar doğru bir transfer olduğunu Sparta Prag maçının her dakikasında kanıtladı. 1.95 boyundaki golcü sadece attığı golde değil oyuna dahil olduktan sonra Trabzonspor’un her atağında faydalı işlere imza attı.

Tüm kamuoyunun ortak paydası Trabzonspor’un Burak Yılmaz’lı forvet hattının temel sorunu tüm ataklarının ona doğru yönelmesi, onda sonlanmasıydı. Zaman zaman alternatifsiz oyuna dönüşen bu sistemde, rakip defans hattı Burak’ı iyi marke ettiği maçlarda Trabzonspor’un hücum hattına zor anlar yaşatıyordu. Burak Yılmaz’ın ayrılmasından sonra bunu daha net bir şekilde gördük ki takımın diğer oyuncuların gol ve asist istatistikleri ciddi olarak yükselme yaşadı. Gerek Nwakaeme, gerek Yusuf Yazıcı, gerek Abdülkadir, gerekse Rodallega daha takım olgusuna yatkın bir oyun sergilemeye başlamıştı. Öyle ki oyun kalitesini ve istatistiklerini bir üst seviyeye taşıyan Yusuf Yazıcı’nın ülkemizin rekorunu kırarak Lille’e transfer olduğunu Yusuf Yazıcı yazımızda da incelemiştik.

Bu sezon Rodallega’nın ayrılmasıyla Trabzonspor için yeni gelecek forvet hakkında bir çok isim ön plana çıktı. Fakat son olarak Bordo Mavililer dört gün önce Alexander Sörloth’u kadrosuna katmıştı. Şunun altını özellikle çizmeliyim ki gerek Trabzonspor’un antrenör ekibi, gerek scout ekibi, gerek yöneticiler çok ama çok yerinde bir transferin altına imzalarını atmışlar. Her şeyden önce bazı futbolcular futbolculuk iç güdüsüyle doğarlar. Bu belki kendisi gibi futbolcu olan babasının genlerinden gelme bir özellik olabilir ama Alexander Sörloth kesinlikle bu dünyaya futbolcu olmak için gelmiş. Oyunu okuması, sahayı kontrol edişi, pozisyon alması kesinlikle çok üst düzeyde bir santrafor. Geçen sene Burak Yılmaz’dan sonra ortaya çıkan Trabzonspor’un kesinlikle mihenk taşı haline gelebilecek kapasitede çünkü sahada basmadık yer bırakmıyor, kesinlikle bencil bir futbol ortaya koymuyor ve bir forvet iç güdüsüyle sahayı kontrol ediyor. Uzun boyuna rağmen top kontrolü ve saklama kabiliyeti kesinlikle üst düzeyde. Zaman zaman çizgiye inip orta yapması, zaman zaman orta sahaya inip rakibe baskı yapıp top alması kesinlikle bu yaştaki bir oyuncu için çok büyük artılar. Tabii ki bir maçlık performansa göre yorum yapmak çok mantıklı olmayacaktır. Fakat Alexander Sörloth bu maçta gösterdiği performansı Trabzonspor forması giydiği sezonlar içerisinde sürdürmeye devam ederse kesinlikle Trabzonspor’un simge isimlerinden biri olur. Biz futbol tutkunlarına böyle güzel futbolcuları izlemek ve övmek düşer. Alexander Sörloth bu performansını sürekli haline getirir ve herhangi bir sakatlık yaşamazsa Trabzonspor’un geçen seneden gelen oyunun kaldığı yerden devam etmesinde kesinlikle Aranan Kan olacaktır.

0 Comments on “ARANAN KAN: ALEXANDER SÖRLOTH”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir