Jean-Michael Seri Galatasaray’da Başarılı Olur Mu?

Galatasaray’ ın yeni transferi Jean-Michael Seri. Geçtiğimiz sezonu Fulham’ da geçiren Seri tam olarak Fulham forması altında 34 maça çıkıp 1 gol ve 3 asistlik bir performans ortaya koydu. Bunun yanında ise bir merkez orta saha oyuncusu olmasına rağmen sadece 6 sarı kart gördü. Öyle görünüyor ki Jean-Michael Seri, Badou N’Diaye’ nin bırakmış olduğu boşluğa geldi. Peki onun performansının üstüne çıkabilecek mi?

Sırp menajer Slavisa Jokanovic, onun için, “Sürekli hareket ediyor ve devamlı etrafında neler olup bittiğini araştırıyor. Çok kısa bir süre içinde çevresinde neler olduğunu keşfetme özelliğine sahip.” sözlerini sarf etmişti. Gerçektende Seri, bu işi hakkını vererek yapıyor. Özellikle 4-3-3 diziliminde Seri oldukça hareketli ve sürekli yüksek oyun kurma iştahı ile derine gelip top olması ile bilinmekte. Nitekim Galatasaray – Panathinaikos hazırlık karşılasmasında bu durum göze net bir şekilde çarpttı. Çoğu zaman iki stoperin ortasına kadar gelip top yapması ve Donk ile yer değiştirip Donk’ un biraz daha ileri uca çıkarak orta sahada koridor yaratması ve Seri’ nin bu koridor aracılığı ile ileride ki arkadaşlarına yerden top yapmasını sık bir şekilde denediklerini gördük. Bir kaç uzun top denemesinde ise gayet başarılı idi.

Aslında kendisi de tekrardan bir parlama dönemi yaşamak istiyor ve başarıya aç. Özellikle Fransa Lig’ inde oynadığı son iki sezon boyunca ligin pas lideri olarak bitirmesi ve 2017 yazında yaşadağı Barcelona’ ya transfer olamama hayal kırıklığını 2017-2018 sezonuna hiçbir şekilde yansıtmadan oyunun üstüne koymaya çalışması onu Fulham’a rekor bir transfer ücreti ile transfer olmasını sağlamıştı. Seri için ödenen miktar 30 milyon euro idi ve bu Fulham için kulüp transfer rekoru idi. Bu da haliyle Fulham taraftarının ondan olan beklentisini bir hayli artırmıştı.

Fulham geçtiğimiz sezon Jokanovic ve ondan sonraki dönem boyunca oldukça çalkantılı bir sezon geçirdi. Nitekim sürekli oluşan oyun anlayışında ki değişiklikler, taktik formasyonlarına kadar değişmeye başlayınca Seri’ de kendisini bir deneme tahtasında bulmuş oldu. 4-3-3 taktiğini oldukça benimseyen Seri, bir süre sonra 4-4-2 ve 3-4-3 gibi pekte tutmayan taktiklerden sonra 13. hafta itibariyle Jokanovic yerine gelen Claudio Ranieri ise gelir gelmez takım içi dinamiklerde toplu bir değişikliği giderek hem Seri’ den yararlanmaya hem de kendi kafasında oluşturduğu savunma anlayışlı bir orta saha taktiğinden yararlanmak istedi.

Takımın savunma zaaflarını çözmeye çalışan Ranieri, Seri’nin partnerini olarak kullandığı iki isimle Seri’ nin performansını iyice yerlere getirdi. Özellikle orta saha oyuncularının iyice stoper ortalarına kadar geri çekilip gömülme gibi oyun anlayışlarına sahip olması Seri’ yi Premier Lig gibi oldukça sert ve hızlı oynanan bir orta saha da tek başına bırakmak anlamına geliyordu. Özellikle City ve Chelsea gibi maçlarda yapmış olduğu hatalardan dolayı gol yemeleri onu iyice demoralize etmiş ve en sonunda yedek kulübesine kadar götürmüştü. Daha sonradan kulüp içerisinden gelen Parker ise Seri’ nin ufak tefek sakatlık problemlerininde baş göstermesi sonrası artık iyice onu yedek kulübesine mahkum etmişti. Fulham artık Seri’ yi iyice kaybetmişti. O artık takım için büyük bir hayal kırıklığı idi.

2018-2019 sezonu Seri’ nin kesinlikle unutmak isteyeceği bir sezon oldu. Onun gibi bir oyuncu Barcelona gibi bir hayal peşinde koşarken bir anda kendisini Fulham’ da bulması zaten yeterince büyük bir şok iken bir de çok kötü geçen bir sezon ve yaşınında artık 28 olması onun Avrupa futbol piyasasında bir kez daha bende varım demesi için bu son bir şans olabilir.

İşte tüm bu duygular ve planlarla Seri, Galatasaray’ ın yolunu tuttu. Aslında Galatasaray ve Seri’ nin ortak bir noktası var gibi görünüyor. Galatasaray’ da o eski şaşalı Avrupa günlerini arıyor. Aynı Seri’ nin yaşadığı gibi, büyük şeyler yapmaya aç. Fatih Terim önderliğinde pasa dayalı bir oyun Seri’ nin performansını N’Diaye’ ninkinden çok daha ileri bir noktaya taşıyabilir. Özellikle orta sahada daha fazla top tutulması ve Babel gibi set oyunu oynayabilecek bir sol kanat olması, onu oyunun içine daha çok dahil edeceğinden N’Diaye’ nin bazen çok kilit pasları kaçırması gibi hataları daha aza indirecektir. Sonuçta bizim ligimiz Premier Lig’ e göre daha yavaş oynanması Seri’ nin geriden gelip top çıkarmasınada olanak sağlayacaktır. Bu şekilde kendisinin savunma yönünüde geliştirmiş olacaktır. Umarım kendisi Galatasaray forması altındaki baskıyı kaldırır ve hem ligde hemde Şampiyonlar Lig’ inde bizlere güzel bir futbol izlettirir.

0 Comments on “Jean-Michael Seri Galatasaray’da Başarılı Olur Mu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir