Elneny mi? Schneiderlin mi? Bakayoko mu?

Transfer sezonunun bitmesine 2 gün kala kala 4 büyükler kadrosunu güçlendirmek için var gücüyle çalışıyor. 4 büyükler gözünü İngiltere piyasasına çevirmiş durumda. Son olarak Beşiktaş Arsenal’den Elneny’i kadrosuna kattığını açıkladı. Transfer dönemi boyunca 4 büyüklerle ismi anılan Elneny, Schneiderlin ve Bakayoko’yu sizler için mercek altına aldık.

el neny

4 büyüklerle de adı geçen bu oyunculardan Elneny top tekniği yüksek bir oyuncu. Arsenal’de genellikle merkez orta saha’da görev aldı. Ayaklarına çok hakim olan oyuncu, milli tecrübesiyle de diğer iki oyuncudan öne çıkıyor. Oyunu okuması ve oyun vizyonu ileri düzeyde. Geçtiğimiz sezon rotasyonun arka planından kalmasından ötürü fazla forma şansı bulamadı. Basel’de yaşadığı 4 şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi tecrübeleri futbolcuyu değerli kılıyor.

schnei

Morgan Schneiderlin fiziksel gücüyle ona çıkan bir oyuncu. İkili mücadelelerde yıkılmayan, iyi top saklayan ve iyi oyun kuran bir oyuncu. Kariyerinde Manchester United dönemi de yaşadı fakat işler istediği gibi gitmedi. Zaman zaman sakatlıklarla zaman zaman hocalarıyla problemleri yüzünden yeterli forma şansı bulamadı. Diğer 2 oyuncuya göre daha tecrübeli ve yaşça büyük olmasına rağmen Şampiyonlar Ligi tecrübesi sadece 4 maç. Geride kalan sezonda sadece 16 maçta forma giydi. Everton taraftarları Manchester’dan geldikten sonra çok sevinmişlerdi fakat henüz istedikleri verimi alabilmiş değiller.

bakayoko

Bakayoko adı geçen oyuncular içerisinde belki de en hazırı. Geride kalan sezon Gattuso’nun Milan’ında kiralık olarak tam 42 maçta forma giydi. Gattuso’nun Milan’ı diye ayrıca belirttim çünkü Gattuso 11 oyuncusununda koşmasını ve ısırmasını isteyen bir hocalık yaptı geçen sene Milan’da. İki yönlü olması onu bir adım öne çıkartıyor ki Gattuso onu zaman zaman orta sahanın merkezinde ileriye dönük de oynattı. Rakibi çok ısıran, çok atletik bir oyuncu. Geride kalan sezon Milan’a 5 milyon € bonservis bedeliyle kiralanmıştı ve bana göre kendisi açısından iyi bir sezon geçirdi. O paralara bir kulübümüz çıkar mı veya bu sene Chelsea o parayı istemez mi bilinmez.  Ama ismi geçen oyunculardan bence 4 büyüklerde iş yapabilecek en iyi isim Bakayoko. Tek dezavantajı diğer iki isme göre yaşı. Fakat 4 büyüklerin hepsinde onu geliştirebilecek kalibreye sahip hocalar mevcut diye düşünüyorum.

Bakalım bu ismi geçen oyunculardan Elneny dışında diğerlerinin de yolu Türkiye’ye düşecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir