14 Yabancı Kuralı Öncesi ve Sonrası

Son olarak Trabzonspor’ dan Yusuf Yazıcı’ nın Lille transfer olması ile birlikte Türkiye’de yetişip yurt dışına transfer olan en pahalı yerli futbolcular listesinin en başına yerleşmiş oldu.

Türkiye’de yetişip yurt dışına transfer olan en pahalı yerli futbolcular

Yusuf Yazıcı: 18 milyon euro
Cengiz Ünder: 15 milyon euro
Arda Turan: 13 milyon euro
Ozan Kabak: 11 milyon euro
Merih Demiral: 9 milyon euro
Alpay Özalan: 9 milyon euro
Gökdeniz Karadeniz: 9 milyon euro
Burak Yılmaz: 8 milyon euro

Tabi bu bonservis miktarları Türk Lirası cinsinden bakınca aradaki farkın daha da fazla olduğu görülecektir ve Yusuf Yazıcı’ yı Türkiye’ den giden Türk Lirası cinsinden en pahalı oyuncu haline getirmektedir.

EN YÜKSEK BONSERVİS BEDELİYLE AVRUPA’YA TRANSFER OLAN TÜRK FUTBOCULAR

Almanya’da futbol hayatına başlayan ve Türkiye’ye geldikten sonra Beşiktaş’tan Everton’a transfer olan Cenk Tosun, bu alanda 22,5 milyon euroluk bonservis bedeliyle zirvede yer aldı. 

Cenk Tosun – Everton – 22,5 M€
Cengiz Ünder – Roma – 14,2 M€
Arda Turan – Atletico Madrid – 13 M€
Ozan Kabak – Stuttgart – 11 M€
Merih Demiral – Sassuolo – 9,2 M€
Alpay Özalan – Aston Villa – 9 M€
Ersan Gülüm – Hebei – 7 M€

Yerli oyunclarımızın yeni rekolarlar dünya piyasasına çıka dursun, içeride ise yeni yabancı kuralı nasıl olmalı tartışmaları sürmekte. Kimi yeni yabancı kuralının mevcut kurala benzer olması görüşünde kimi ise yabancı sayısının hem ilk 11′ de hem de kayıtlı kadroda düşürülmesi görüşünü desteklemekte.

BEŞ KULÜP “AZALTILSIN” GÖRÜŞÜNDE

Geçen sezondan beri Süper Lig’ de yabancı kuralı tekrardan gündeme geldi. Özellikle yeni Türkiye Futbol Federasyonu’ un bu konuda biraz istekli olması bazı futbol kulüpleri başta olmak üzere pek çok futbol yazarı ve taraftarlardan tepki çekti.

Son olarak 6+2+2 gibi bir model taslağı üzerinde çalışma yapan önceki TFF ekibi kısa sürede gelen tepkiler üzerine farklı bir model ortaya atmaya çalıştı. Gelen haberler yeni yabancı kuralının şu anki duruma benzer bir şekilde olacağı.

Kulüpler Birliğinden çıkan öneri ise 8+4+2 ile ilk 11′ de sadece 8 yabancı, yedek kulübesinde 4 yabancı olacak. Ekstradan 2 yabancı ise tribünde oturacak. Yalnız yeni TFF’ nin böyle bir modele onay vermesi oldukça düşük bir ihtimal. Özellikle siyaset tarafından bile bu konu üzerinde yorumlar gelmesi bu işin oldukça hızlı bir geçiş süreci ile 6+2+2 gibi sistemle 2020-2021 sezonuna başlanması büyük ihtimal.

14 YABANCI SONRASI AVRUPA’YA SATIŞLAR ARTTI

2005-06 sezonundan itibaren yabancı kuralının başlamasıyla birlikte çeşitli kurallar uygulandı. Bu süreç içerisinde toplamda 10 futbolcumuz Avrupa’ya transfer oldu. Bu oyuncuların transferlerinden kulüpler 49,8 milyon euroluk gelir elde etti. Bu gelirin içerisinde en büyük pay 13 milyon euroya Atletico Madrid’e transfer olan Arda Turan’a aitti. 

Yabancı oyuncuda sayının 14’e çıkarıldığı 2015-16 sezonundan itibaren 5 sezonda toplamda 15 futbolcu bonservisiyle yurt dışına transfer oldu. Yusuf Yazıcı’nın 18 milyon euroya transferi halinde 14 yabancı kuralı sonrası yurt dışına satılan oyunculardan toplamda 109,2 milyon euro gelir elde edilmiş olacak. 

0 Comments on “14 Yabancı Kuralı Öncesi ve Sonrası”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir